Renta wdowia: kalkulator ZUS. Można sprawdzić jaką wypłatę dostanie wdowa lub wdowiec (emeryci, renciści) od lipca 2025 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Kalkulator renty wdowiej na stronie zus.pl. Można policzyć jaką wypłatę dostanie wdowa lub wdowiec z ZUS-u od lipca 2025 r.
- Wnioski o rentę wdowią można już składać
- Jak otrzymać świadczenie w zbiegu z rentą rodzinną. Wniosek ERWD - jak wypełnić i złożyć?
- Najpierw wniosek o rentę rodzinną
- Wysokość renty wdowiej
- Od kiedy ZUS wypłacać będzie świadczenia w zbiegu z rentą rodzinną
- Warunki do wypłaty połączonych świadczeń (tzw. renty wdowiej)
- Można sprawdzić warunki w ankiecie ZUS o rencie wdowiej
Kalkulator renty wdowiej na stronie zus.pl. Można policzyć jaką wypłatę dostanie wdowa lub wdowiec z ZUS-u od lipca 2025 r.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił z początkiem 2025 roku na swojej stronie internetowej Kalkulator łączenia świadczeń z rentą rodzinną. Kalkulator ten oblicza szacunkową wysokość tzw. renty wdowiej (czyli łączonych świadczeń: renty rodzinnej po zmarłym małżonku i własnego świadczenia). Kalkulator pozwala sprawdzić, który wariant wypłaty będzie korzystniejszy:
- Czy 15 proc. własnego świadczenia oraz cała renta rodzinna (która dla jednej osoby wynosi 85 proc. świadczenia, jakie przysługiwałoby osobie zmarłej).
- Czy 15 proc. renty rodzinnej i 100 proc. własnego świadczenia.
Przy czym ZUS precyzuje, że gdy wdowa lub wdowiec wybierze wariant: 100% renty rodzinnej i ma przyznane prawo do emerytury i okresowej emerytury kapitałowej, ZUS wypłaci takiej osobie 15% przysługującej jej emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i 15% przysługującej jej okresowej emerytury kapitałowej.
W Kalkulatorze tym trzeba wybrać instytucję emerytalno-rentową, która przyznała dane świadczenie (np. ZUS, KRUS, Wojskowe Biuro Emerytalne, ZER MSWiA, Biuro Emerytalne Służby Więziennej), a następnie wpisać nazwę lub symbol tego świadczenia i jego kwotę. Można też uwzględnić świadczenie zagraniczne.
REKLAMA
Wnioski o rentę wdowią można już składać
Od 1 stycznia 2025 r. osoby uprawnione mogą składać wnioski o tzw. rentę wdowią. Prawo do wypłaty połączonych świadczeń ZUS ustali od 1 lipca 2025 r. Jeśli ktoś złoży wniosek i warunki do wypłaty połączonych świadczeń spełni po 1 lipca, rentę wdowią ustalimy od spełnienia warunków, nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku.
Jak otrzymać świadczenie w zbiegu z rentą rodzinną. Wniosek ERWD - jak wypełnić i złożyć?
Aby ZUS mógł ustalić zbieg świadczeń z rentą rodzinną i wypłacać te świadczenia, trzeba złożyć wniosek.
ZUS opublikował 1 stycznia 2025 r. wzór wniosku (w formacie pdf) o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (druk ERWD). Wniosek ERWD można złożyć od 1 stycznia 2025 r.
Jak radzi ZUS, aby wypełnić i wydrukować formularz na komputerze, trzeba skorzystać z pliku „Wypełnij i wydrukuj”. Najpierw trzeba zapisać plik wniosku na komputerze, a potem wypełnić w programie Adobe Reader (darmowy) lub Adobe Acrobat. Bowiem - jak wyjaśnia ZUS - przeglądarki internetowe (np. Chrome, Edge, Safari, Internet Explorer) nie
zapewniają odpowiedniej walidacji i dostępności formularzy.
Wzór tego wniosku ZUS udostępnił na swojej stronie zus.pl a także we wszystkich oddziałach ZUS - od 1 stycznia 2025 r. Ponadto wzór tego wniosku w formie elektronicznej jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) / eZUS.
Wniosek ERWD można składać od 1 stycznia 2025 r.
Można złożyć wniosek ERWD (w formie papierowej) w placówce ZUS i uzyskać na kopii wniosku potwierdzenie jego złożenia. Można też wysłać wniosek pocztą (tu najlepiej za potwierdzeniem odbioru). Można również złożyć wniosek elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) / eZUS.
ZUS informuje, że gdy wdowa lub wdowiec ma już przyznane prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, to do wniosku ERWD o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną nie musi dołączać żadnych dokumentów.
Ale gdy wdowa lub wdowiec nie ma dotąd złożonego wniosku o rentę rodzinną lub własne świadczenie (np. emeryturę) to musi taki wniosek złożyć (i przejść całą dalszą procedurę przyznawania tego świadczenia, by móc później się ubiegać o tzw. rentę wdowią.
W instrukcji wypełniania wniosku ERWD ZUS pisze:
Wypełnij ten wniosek, jeśli starasz się o wypłatę renty rodzinnej wraz z innym świadczeniem emerytalno-rentowym, do którego masz uprawnienia oraz łącznie spełniasz warunki:
– jesteś w wieku emerytalnym (masz 60 lat, jeśli jesteś kobietą lub 65 lat, jeśli jesteś mężczyzną),
– jeśli jesteś kobietą, prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nabyłaś nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat, a jeśli jesteś mężczyzną, nabyłeś to prawo nie wcześniej niż w dniu ukończenia 60 lat,
– pozostawałeś we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka (wspólnie zamieszkiwaliście lub prowadziliście wspólne gospodarstwo domowe lub łączył Was inny rodzaj więzi),
– nie pozostajesz obecnie w związku małżeńskim.
Ważne! Jeśli masz ustalone prawo do świadczenia w ZUS oraz w innym organie emerytalno-rentowym, dane z innego organu pozyskamy we własnym zakresie. Po ustaleniu zbiegu świadczeń, każdy organ emerytalno-rentowy wypłacał będzie odrębnie świadczenie, do którego wypłaty jest właściwy.
Ważne! Jeśli dane adresowe lub dane dotyczące sposobu wypłaty świadczenia przyznanego przez ZUS podane w tym wniosku są inne niż ostatnio zgłoszone w ZUS, dane te przyjmiemy jako obowiązujące i ich podanie potraktujemy na równi z wnioskiem o ich zmianę. Aby zmienić dane adresowe i/lub dotyczące sposobu wypłaty w innym organie rentowym musisz tam złożyć stosowny wniosek.
1. Wypełnij WIELKIMI LITERAMI
2. Pola wyboru zaznacz znakiem X
3. Wypełnij kolorem czarnym lub niebieskim (nie ołówkiem).
Najpierw trzeba podać Dane wnioskodawcy (wdowy lub wdowca) i jego Adres zamieszkania.
Odrębna rubryka (Adres ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce / adres miejsca pobytu) jest przeznaczona dla wnioskodawców, którzy obecnie mieszkają za granicą, ale wcześniej mieszkali w Polsce. Osoby te jeśli nie mają obecnie adresu zamieszkania, powinny podać adres miejsca pobytu lub adres ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce.
Osoby te powinny także podać Adres do korespondencji jest inny niż adres zamieszkania lub adres ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce / adres miejsca pobytu.
Następnie we wniosku ERWD jest miejsce na przekazanie informacji, czy wnioskodawca:
- ma przyznaną rentę rodzinną lub ma złożony wniosek o rentę rodzinną i oczekuje na decyzję w tej sprawie,
- ma przyznane inne świadczenie lub ma złożony wniosek o inne świadczenie i oczekuje na decyzję w tej sprawie.
Potem we wniosku jest miejsce na złożenie oświadczeń (poprzez zaznaczenia kwadracika TAK albo NIE), czy:
- Do dnia śmierci współmałżonka wnioskodawca pozostawał we wspólności małżeńskiej (wspólnie zamieszkiwali lub prowadzili wspólne gospodarstwo domowe lub łączył ich inny rodzaj więzi),
- wnioskodawca jest obecnie w związku małżeńskim (dotyczy nowego związku po śmierci małżonka).
Następnie jest rubryka Zakres wniosku, w którym wnioskodawca wnosi o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną i jednocześnie musi wybrać, które świadczenie chce by było wypłacane w 100% (renta rodzinna, inne własne świadczenie emerytalno-rentowe, czy wyższe świadczenie).
Dalej we wniosku ERWD jest miejsce na podanie rachunku bankowego albo miejsca zamieszkania, gdzie ma być przekazywana renta wdowia (czyli świadczenia w zbiegu).
Dalej jest miejsce na wskazanie:
- jakie załączniki są dołączane do wniosku,
- sposobu odbioru odpowiedzi (czy w placówce ZUS, samodzielnie lub przez osobę upoważnioną, czy pocztą na adres wskazany we wniosku, czy na koncie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) / eZUS.
ZUS wyjaśnia, że gdy wdowa kub wdowiec ma prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, to do wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną nie musi załączać żadnych dokumentów.
Jeśli wdowa kub wdowiec dotychczas nie złożył (-ła) wniosku o świadczenie (rentę rodzinną lub własne świadczenie), które ZUS mógłby wypłacać w zbiegu - to musi złożyć wniosek. Dołączyć do niego trzeba w takiej sytuacji dokumenty niezbędne do jego rozpatrzenia.
Gdy ZUS uzna, że do załatwienia danego wniosku niezbędne są dokumenty, których ZUS nie mam, poprosi wnioskodawcę o ich dostarczenie.
Najpierw wniosek o rentę rodzinną
Jeśli wdowa lub wdowiec nie złożyli do tej pory wniosku o drugie świadczenie, czyli o rentę rodzinną lub świadczenie własne, a spełniają wszystkie inne warunki do renty wdowiej, warto już teraz złożyć wniosek o wyliczenie drugiego świadczenia.
Przyznanie renty wdowiej będzie możliwe, jeśli wdowa lub wdowiec mają ustalone prawo do renty rodzinnej. Jeśli do tej pory nie ubiegali się o rentę rodzinną, ponieważ świadczenie po współmałżonku byłoby mniej korzystne, powinni złożyć wniosek na formularzu ERR.
Następnie wdowa lub wdowiec powinni złożyć wniosek ERWD o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną.
Taka kolejność ułatwi i przyspieszy rozpatrzenie wniosku o łączenie wypłaty obu świadczeń w 2025 r. Podobna sytuacja dotyczy osób pobierających rentę rodzinną, które nigdy nie wnioskowały o przyznanie własnego świadczenia, np. emerytury - wyjaśnia Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim.
Wysokość renty wdowiej
Na początku będzie to 15 proc. własnego świadczenia oraz cała renta rodzinna, która dla jednej osoby wynosi 85 proc. świadczenia, jakie przysługiwałoby osobie zmarłej. Druga opcja to 15 proc. renty rodzinnej i 100 proc. własnego świadczenia.
Od 1 stycznia 2027 roku wysokość drugiego świadczenia wypłacanego w ramach renty wdowiej zostanie podwyższona do 25 proc. Łączna suma obu świadczeń nie może przekroczyć trzykrotnej wysokości najniższej emerytury, czyli obecnie 5 342,88 zł brutto. Jeśli suma świadczeń przekroczy tę kwotę, świadczenia ustalone w zbiegu zostaną pomniejszone o kwotę przekroczenia.
Taki wybór będą miały również osoby, które mają prawo do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy, w tym renty szkoleniowej.
Od kiedy ZUS wypłacać będzie świadczenia w zbiegu z rentą rodzinną
Prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu z rentą rodzinną ZUS przyzna wdowie lub wdowcowi od miesiąca, w którym złoży wniosek. Ale nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.
Warunki do wypłaty połączonych świadczeń (tzw. renty wdowiej)
Wypłata renty wdowiej zależy od tego, czy wdowiec lub wdowa spełnia łącznie następujące warunki:
- ma prawo do co najmniej dwóch różnych świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku,
- jest w powszechnym wieku emerytalnym (czyli wdowa ma skończone 60 lat, a wdowiec – 65),
- pozostawał lub pozostawała we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci współmałżonka,
- ma ustalone prawo do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku najwcześniej w wieku 55 lat (wdowa) lub 60 lat (wdowiec)
- nie pozostaje obecnie w związku małżeńskim.
- To ważne, bo ustalenie prawa do renty wdowiej zależy od faktycznego wieku wdowy lub wdowca w chwili śmierci męża czy żony. W związku z tym na przykład osoba, która owdowiała w wieku 50 lat, spełnia warunek wieku uprawniający do renty rodzinnej, jednak nie nabywa prawa do renty wdowiej.
Można sprawdzić warunki w ankiecie ZUS o rencie wdowiej
Prawo do renty wdowiej zależy od łącznego spełnienia kilku warunków. Aby się o tym przekonać, można wypełnić ankietę dostępną na stronie ZUS-u. To pomocne narzędzie, które pozwala seniorom sprawdzić, czy będą mogli pobierać połączone świadczenia. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań. Przejdź do ankiety o rencie wdowiej
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat