REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas pracy w 2025 r. w tabelach [wymiar czasu pracy, dni pracy, dni wolne, okresy rozliczeniowe, niedziele handlowe]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
zegar mechanizm godziny pracy 2025 tabela kalendarz dni robocze dni wolne od pracy święta czas pracy 1 lutego 2025 dni wolne od pracy Wigilia wymiar czasu pracy rozkład czasu pracy okres rozliczeniowy godziny pracy zmiana przepisów nowy dzień wolny dni pracy godziny pracy święta okresy rozliczeniowe po zmianie przepisów niedziele handlowe praca w grudniu dni robocze
Czas pracy w 2025 r. w tabelach
freepik.com

REKLAMA

REKLAMA

W bieżącym roku zmieniły się przepisy dotyczące dni wolnych od pracy. W 2025 r., oprócz niedziel, będziemy mieli 14 dni wolnych w święta państwowe i kościelne. Zmieniła się także ilość niedziel handlowych. Jaki zatem w 2025 r. jest wymiar czasu pracy? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Dni wolne od pracy w 2025 r.

Niedziele i święta są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Szczegółowy katalog dni wolnych od pracy jest zawarty w ustawie o dniach wolnych od pracy. Od 1 lutego 2025 r. obowiązują przepisy określające, że dniem wolnym od pracy jest także 24 grudnia – Wigilia Bożego Narodzenia. Stanowi o tym ustawa o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw, opublikowana w Dzienniku Ustaw z 2024 r. pod poz. 1965. 

REKLAMA

W ustawie jako dni wolne są wymienione wszystkie niedziele oraz 14 świąt państwowych i kościelnych. Zaliczamy do nich:

  • 1 stycznia – Nowy Rok;
  • 6 stycznia – Święto Trzech Króli;
  • pierwszy dzień Wielkiej Nocy (w 2025 r. będzie to 20 kwietnia);
  • drugi dzień Wielkiej Nocy (w 2025 r. będzie to 21 kwietnia),
  • 1 maja – Święto Państwowe;
  • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja;
  • pierwszy dzień Zielonych Świątek (w 2025 r. będzie to 8 czerwca);
  • dzień Bożego Ciała (w 2025 r. będzie to 19 czerwca);
  • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny;
  • 1 listopada – Wszystkich Świętych;
  • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości;
  • 24 grudnia – Wigilia Bożego Narodzenia;
  • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia;
  • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.

Zgodnie z Kodeksem pracy każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Dlatego też, ustalając wymiar czasu pracy, należy odjąć od niego iloczyn 8 godzin i liczby świąt przypadających w okresie rozliczeniowym. Wyjątkiem są święta przypadające w niedzielę. O te święta wymiar czasu pracy nigdy nie jest obniżany. W 2025 r. będą dwa święta przypadające w sobotę:

  • 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja;
  • 1 listopada – Wszystkich Świętych.

Wymiar czasu pracy w 2025 r.

Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Wymiar czasu pracy w 2025 r. wyniesie 1992 godziny – licząc 249 dni pracy po 8 godzin dziennie. Bez względu na system i rozkład czasu pracy wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym jest taki sam dla każdego pracownika.

Czas pracy w poszczególnych miesiącach 2025 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Miesiąc

w 2025 r.

Liczba

dni pracy

Liczba 

godzin pracy

styczeń

21

168

luty

20

160

marzec

21

168

kwiecień

21

168

maj

20

160

czerwiec

20

160

lipiec

23

184

sierpień

20

160

wrzesień

22

176

październik

23

184

listopad

18

144

grudzień

20

160

Łącznie:

249

1992

Okresy rozliczeniowe w 2025 r.

Wymiar czasu pracy ustala się zawsze dla pełnego okresu rozliczeniowego, a nie dla poszczególnych miesięcy. Pracodawca planujący pracę w obowiązującym pracownika okresie rozliczeniowym powinien też pamiętać, że nie może zaplanować jej więcej niż to wynika z wymiaru czasu pracy w danym okresie. Nie wolno bowiem planować pracy w godzinach nadliczbowych.

W poniższej tabeli przedstawiamy przykładowe okresy rozliczeniowe w 2025 r. 

Przykładowe okresy rozliczeniowe w 2025 r.

Miesiące 

w 2025 r.

Liczba 

dni pracy

Liczba 

godzin pracy

Dwumiesięczne okresy rozliczeniowe

styczeń 

- luty

41

328

marzec – 

kwiecień

42

336

maj – 

czerwiec

40

320

lipiec – 

sierpień

43

344

wrzesień – 

październik

45

360

listopad – 

grudzień

38

304

Trzymiesięczne okresy rozliczeniowe

styczeń – 

marzec

62

496

kwiecień – 

czerwiec

61

488

lipiec – 

wrzesień

65

520

październik – 

grudzień

61

488

Sześciomiesięczne okresy rozliczeniowe

styczeń – 

czerwiec

123

984

lipiec – 

grudzień

126

1008

Niedziele handlowe w 2025 r.

REKLAMA

Przy okazji nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy zmieniono także ustawę z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. W grudniu została wprowadzona dodatkowa niedziela handlowa przed Wigilią Bożego Narodzenia. Zakaz handlu nie obowiązuje w kolejne trzy niedziele poprzedzające Wigilię Bożego Narodzenia, niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy oraz w ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

Pomimo tego, że trzy niedziele poprzedzające Wigilię Bożego Narodzenia są zwolnione z zakazu handlu, to pracownik lub zatrudniony może wykonywać w tym czasie pracę w handlu oraz wykonywać czynności związane z handlem nie więcej niż w dwie niedziele.

Zatem w 2025 r. będzie osiem niedziel handlowych:

  • 26 stycznia;
  • 13 kwietnia;
  • 27 kwietnia;
  • 29 czerwca;
  • 31 sierpnia;
  • 7 grudnia;
  • 14 grudnia;
  • 21 grudnia.

Podstawa prawna

  • art. 128, art. 129, art. 130 ustawy z 26 czerwca 1976 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2025 r. poz. 277)
  • art. 1, art. 2 ustawy z 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r. poz. 1965)
  • art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (j.t. Dz.U. z 2025 r. poz. 296)

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie 2025: 5 maja mija ważny termin [Harmonogram]

Wybory prezydenckie 2025 są coraz bliżej. Mijają kolejne ważne terminy dla wyborców. Do 5 maja zgłasza się np. głosowanie korespondencyjne i bezpłatny transport do lokalu wyborczego. Sprawdź pozostałe terminy wyborcze w harmonogramie.

Google będzie musiał sprzedać przeglądarkę Chrome? Jest kolejka chętnych, w tym OpenAI i Yahoo. Transakcja za grube miliardy USD

Czy gigantowi z Mountain View grozi rozbiór? Sądowy pojedynek pomiędzy Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych a Google wszedł w nową fazę. Na szali leży przyszłość firmy wartej 2 biliony dolarów. Jednym z realnych scenariuszy jest zmuszenie Google do sprzedaży jednego ze swoich flagowych produktów. Po przeglądarkę Chrome już ustawia się kolejka chętnych, a w niej OpenAI i Yahoo.

Krótszy tydzień pracy w Polsce przy takim samym wynagrodzeniu? W 2026 r. dobrowolny pilotaż dla firm i urzędów. Ale kodeks pracy już teraz pozwala krócej pracować

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk uważa, że skrócenie czasu pracy będzie pożądaną przez Polaków zmianą, ale wyłącznie przy zachowaniu tego samego wynagrodzenia. Ministra w dniu 28 kwietnia 2025 r. zapowiedziała dobrowolny pilotaż dla różnego rodzaju pracodawców. Jego szczegóły mają zostać podane do końca czerwca. Warto jednak wiedzieć, że już dziś przepisu kodeksu pracy pozwalają na skrócenie tygodnia pracy.

6 (zamiast 8) godzin pracy dziennie, 3-dniowy weekend albo dodatkowe dni urlopu, bez zmniejszenia wynagrodzenia – to się dzieje! Już niebawem skrócony czas pracy stanie się rzeczywistością

W dniu 28 kwietnia br. MRPiPS ogłosiło program pilotażowy skróconego czasu pracy, z którego będą mogli skorzystać przedsiębiorcy (i nie tylko) z całej Polski. Już niebawem, tysiące pracowników będzie mogło pracować 6 (zamiast 8) godzin dziennie, cieszyć się z 3-dniowego weekendu lub z dodatkowych dni urlopu, zachowując przy tym prawo do dotychczasowego wynagrodzenia. Stratni nie będą również pracodawcy, którzy zdecydują się na wprowadzenie pilotażu, bo na jego realizację (tylko w pierwszym roku) MRPiPS przewidziało budżet aż 10 mln zł. Doświadczenia jednej z firm produkcyjnych z Poznania, pokazują wręcz, że zmiana taka może pozytywnie wpłynąć na wyniki finansowe firmy.

REKLAMA

Kto zostanie nowym papieżem? Oto dwaj kardynałowie z największymi szansami

Kardynałowie Pietro Parolin i Matteo Zuppi mają duże szanse wyboru na nowego papieża; mogą przekonać kolegium kardynalskie, że będą kontynuowali linię Franciszka, ale wyeliminują największe wady - powiedział w wywiadzie dla PAP historyk idei, publicysta "Christianitas" Tomasz Rowiński. Zaznaczył, że nie jest jednak wykluczone, że kardynałowie będę chcieli korekty kursu.

To już koniec orzekania o niepełnosprawności tak, jak teraz. Będzie gorzej czy lepiej: 10 kluczowych zmian [PROJEKT]

To już koniec orzekania o niepełnosprawności w takim kształcie jak teraz. Przedstawiamy 10 kluczowych zmian, które jeśli wejdą w życie w2025 r., to zrewolucjonizują system. Czego dotyczy projekt ustawy i 10 kluczowych zmian? W szczególności orzekania o stopniach niepełnosprawności. Nowa propozycja przepisów szczegółowo reguluje sytuacje osób, których niepełnosprawność została potwierdzona orzeczeniem: o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności (lekki, umiarkowany, znaczny); o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów, lub o niepełnosprawności, wydanym przed ukończeniem 16 roku życia. Komisje będą pracowały inaczej i na innych zasadach będą wydawały orzeczenia.

SONDA: Kto zostanie nowym papieżem? Konklawe rusza 7 maja

Konklawe, które wybierze następcę papieża Franciszka, rozpocznie się 7 maja. Decyzja w tej sprawie zapadła 28 kwietnia po kongregacji kardynałów, obradujących w okresie wakatu w Stolicy Apostolskiej. Prawo wyboru nowego papieża ma obecnie 135 kardynałów. W artykule sonda z papabilami.

Gdzie debata prezydencka 28 kwietnia 2025? Ciekawe wypowiedzi kandydatów [YouTube]

Gdzie można obejrzeć debatę prezydencką z 28 kwietnia 2025 r. zorganizowaną przez Super Express? Pełne nagranie dostępne jest na YouTube. Oto końcowe wypowiedzi wszystkich 13 kandydatów na Prezydenta RP.

REKLAMA

MOPS i stare świadczenie pielęgnacyjne: Z rent można było zrezygnować tylko do końca 2023 r. W 2024 r. i w 2025 r. już tylko świadczenie wspierające. Sądy mają wątpliwości

Kłopotem są świadczenia konkurencyjne do świadczenia pielęgnacyjnego. Zdaniem MOPS jeżeli opiekun osoby niepełnosprawnej miał jakieś świadczenie (np. renta) przed 2024 r. i nie zrezygnował z niego przed tą datą, to opiekun nie może otrzymać starego świadczenia pielęgnacyjnego w 2024 r. albo 2025 r. Opiekunowie liczyli na interpretację przepisów polegającą na tym, że mogą wybrać jedno ze świadczeń (także w 2024 r. albo 2025 r.). Jeżeli jednak pielęgnacyjne zostanie przyznane w 2024 r., to czy to jest możliwe skoro od 1 stycznia 2024 r. weszło świadczenie wspierające?

Mam orzeczenie o niepełnosprawności dziecka. Co dalej?

„Moja córka otrzymała orzeczenie o niepełnosprawności. Co powinnam teraz zrobić? O jakie świadczenia mogę się starać i gdzie?” – pyta Czytelniczka.

REKLAMA