Uposażenie funkcjonariuszy Straży Granicznej. Projektowane zmiany

Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
granica słup graniczny straż graniczna służba kontraktowa funkcjonariusze uposażenie dodatek do uposażenia / Uposażenie funkcjonariuszy Straży Granicznej. Projektowane zmiany / Shutterstock

Rząd przygotowuje zmianę rozporządzenia w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej. Taka zmiana jest niezbędna w związku z wprowadzeniem służby kontraktowej funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Uposażenie funkcjonariuszy Straży Granicznej – projekt zmian

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 8 lutego 2008 r. w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej określa:

  • grupy uposażenia zasadniczego, kategorie uposażenia zasadniczego w poszczególnych grupach tego uposażenia oraz odpowiadające im wysokości uposażenia zasadniczego ustalone z zastosowaniem mnożników kwoty bazowej,
  • zaszeregowanie stanowisk służbowych do poszczególnych grup uposażenia zasadniczego oraz stopni etatowych,
  • warunki otrzymywania dodatków do uposażenia oraz ich wysokość

- dla funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Potrzeba nowelizacji tego rozporządzenia wynika z konieczności uwzględnienia zmian wprowadzonych do ustawy z 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 915 ze zm.) ustawą z 1 października 2024 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej (Dz.U. z 2024 r. poz. 1562). W wyniku zmian wprowadzono nowy rodzaj służby – służbę kontraktowąPodstawowym zadaniem funkcjonariuszy służby kontraktowej będzie fizyczna ochrona granicy państwowej, w szczególności na odcinkach granicy zagrożonych nielegalną migracją.

Uposażenie zasadnicze i dodatki dla funkcjonariuszy w służbie kontraktowej

W celu zagwarantowania uposażeń dla funkcjonariuszy Straży Granicznej w służbie kontraktowej przygotowany został projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej.

W projekcie zaproponowano przyznanie funkcjonariuszom uposażenia zasadniczego w wysokości wynikającej z II kategorii w 02 grupie uposażenia zasadniczego odpowiadającej zajmowanemu stanowisku służbowemu strażnika granicznego. Funkcjonariusze służby kontraktowej ponadto będą uprawnieni do dodatków do uposażenia - na warunkach przewidzianych w dotychczasowych przepisach rozporządzenia, z wyjątkiem dodatku funkcyjnego.

Planowane jest, aby funkcjonariusz w służbie kontraktowej otrzymywał uposażenie zasadnicze w wysokości miesięcznej 3940 zł, w uwzględnieniu mnożnika kwoty bazowej, o której mowa w ustawie budżetowej ogłaszanej corocznie (w 2024 roku 2088,77 zł) wraz z dodatkami o charakterze stałym – dodatek za wysługę, stopień, służbowy oraz dodatkami uzasadnionymi szczególnymi właściwościami, kwalifikacjami, warunkami lub miejscem pełnienia służby, po spełnieniu warunków do ich przyznania.

Wejście w życie rozporządzenia

Projekt zakłada, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 22 stycznia 2025 r.

Prawo
Wykonanie 2 emerytalnych wyroków TK zależy od ustaw przeliczeniowych. Na razie jest projekt i zapowiedź projektu
28 gru 2024

Są dwa wyroki Trybunału Konstytucyjnego (z 2023 r. i z 2024 r.) Nie są opublikowane więc, aby ZUS mógł wypłacić emerytom należne im pieniądze (często za okres od 2009 r.), to muszą zostać uchwalone przez Sejm specustawy dedykowane do wdrożenia poszczególnych wyroków - są niezbędne zarówno dla poszkodowanych emerytów (żeby mogli złożyć wnioski) jak i ZUS (żeby mógł je rozpatrzyć). Stan na dziś jest taki:  Specustawa nr 1, to projekt wniesiony do Sejmu przez posłów opozycji (prawdopodobnie nigdy nie zacznie działać). Specustawa nr 2 zapowiedziana jest przez rząd (zacznie działać od połowy 2025 r.). I najważniejsza Specustawa nr 3 (omówiona na końcu artykułu), nie jest zapowiedziana przez premiera - jest jednak powszechnie oczekiwana przez emerytów i ekspertów rynku ubezpieczeń społecznych. 

Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Prezydent podpisał ustawę
27 gru 2024

24 grudnia – Wigilia – będzie dniem wolnym od pracy. Ponadto trzy niedziele przed Bożym Narodzeniem będą wolne od zakazu handlu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zadecydował jednak o skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego.

Sąd: 2010 r. jako błędna data niepełnosprawności. W orzeczeniu 14 lat później (2024 r.) Jak to sprostować? [Przykład]
27 gru 2024

Mam orzeczenie przyznane w stopniu umiarkowanym, dymnol5R 10N,O6E, posiadam też rentę wojskową na stałe. Problem w tym, iż na komisji orzekającej o niepełnosprawności, zaliczono moją niepełnosprawność od dnia przystąpienia na komisji. Lecz moja niepełnosprawność powstała wcześniej - pełniąc zasadniczą służbę wojskową, przed ukończeniem 21 roku życia. Za błąd wpisania na orzeczeniu "od kiedy widnieje niepełnosprawność", MOP-s odmówił mi zasiłku pielęgnacyjnego. 

MEN: Zaświadczenie o stanie zdrowia ucznia. Czy dyrektor szkoły może żądać takiego dokumentu?
27 gru 2024

Czy dyrektor szkoły może wymagać zaświadczenia dotyczącego stanu zdrowia dziecka, w tym np. wskazań w zakresie specjalnych potrzeb żywieniowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej odpowiedziało na to pytanie.

Uposażenie funkcjonariuszy Straży Granicznej. Projektowane zmiany
27 gru 2024

Rząd przygotowuje zmianę rozporządzenia w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej. Taka zmiana jest niezbędna w związku z wprowadzeniem służby kontraktowej funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Zasiłek pielęgnacyjny i zasiłek stały z MOPS w 2025 r. [Przykład]
27 gru 2024

Zasiłek stały i zasiłek pielęgnacyjny to ważne formy wsparcia m.in. osób starszych i niepełnosprawnych. Komu przysługują i czy można je łączyć? Co zmieni się w 2025 r.?

JST: Do 31 marca 2025 r. konieczne dostosowanie uchwał budżetowych na 2025 r.
27 gru 2024

1 stycznia 2025 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie klasyfikacji budżetowej. Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu przypomniała, że w związku z tym samorządy powinny dostosować do 31 marca 2025 r. swoje uchwały budżetowe na 2025 r.

Komunikat ZUS: Renta wdowia to nie jest nowe świadczenie. Wypłata dwóch albo trzech różnych świadczeń w zbiegu
27 gru 2024

Zbliża się szybko możliwość składania wniosków o rentę wdowią. Na same wypłaty trzeba poczekać do połowy 2025 r., ale pierwsze wnioski można składać zaraz po Nowym Roku. ZUS podkreśla, że nie mamy tu do czynienia z nowym świadczeniem. 

Ślub w plenerze można brać już od niemal 10 lat. Gdzie pobierają się Polacy?
27 gru 2024

To już niemal 10 lat, odkąd śluby cywilne mogą odbywać się w plenerze, a dokładnie poza urzędem stanu cywilnego. Okazuje się, że zainteresowanie takimi ceremoniami rośnie.

Co miesiąc nawet 1900 zł bez wliczenia do dochodu. Rząd przyjął projekt ustawy
27 gru 2024

Rząd przyjął projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Jednym z podstawowych założeń projektowanej ustawy jest wyłączenie z definicji dochodu świadczeń z programu Aktywny Rodzic - Aktywni rodzice w pracy, Aktywnie w domu i Aktywnie w żłobku.

pokaż więcej
Proszę czekać...