REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

JST: Do 31 marca 2025 r. konieczne dostosowanie uchwał budżetowych na 2025 r.

RIO administracja pracownik budżetówka jednostki samorządu terytorialnego uchwała budżet regionalna izba obrachunkowa nowelizacja zmiana przepisów
JST: Do 31 marca 2025 r. konieczne dostosowanie uchwał budżetowych na 2025 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

1 stycznia 2025 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie klasyfikacji budżetowej. Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu przypomniała, że w związku z tym samorządy powinny dostosować do 31 marca 2025 r. swoje uchwały budżetowe na 2025 r.

Należy dostosować uchwały budżetowe

REKLAMA

Wkrótce zacznie obowiązywać nowelizacja rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (j.t. Dz.U. z 2022 r., poz. 513). Chodzi o zmiany wprowadzone rozporządzeniem Ministra Finansów z 13 grudnia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 1872).

REKLAMA

Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu przypomniała, że jednostki samorządu terytorialnego muszą dostosować uchwały budżetowe na rok 2025 do przepisów tego rozporządzenia w terminie 3 miesięcy od dnia jego wejścia w życie (tj. w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2025 r.).

Zmiany mają charakter techniczny i dotyczą załączników nr 2, 3 i 4 do rozporządzenia.

Zmiany w klasyfikacji rozdziałów

W załączniku nr 2 „Klasyfikacja rozdziałów” zmiany polegają na:

  • w dziale „756 – Dochody od osób prawnych, od osób fizycznych i od innych jednostek nieposiadających osobowości prawnej oraz wydatki związane z ich poborem” dodaniu rozdziału „75640 Udziały miast na prawach powiatu w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa”, w związku wydzieleniem miast na prawach powiatu jako oddzielnej kategorii jednostek samorządu terytorialnego; 
  • w dziale „758 – Różne rozliczenia” dodaniu rozdziałów: 

− „75834 Subwencja ogólna dla jednostki samorządu terytorialnego”, przeznaczonego do ujmowania środków subwencji ogólnej, o której mowa w ustawie o dochodach JST, 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

− „75835 Rezerwa na uzupełnienie dochodów jednostek samorządu terytorialnego”, z przeznaczeniem na środki rezerwy utworzonej na podstawie nowych przepisów ustawy o dochodach JST.

Zmiany w klasyfikacji paragrafów dochodów, przychodów i środków

W załączniku nr 3 „Klasyfikacja paragrafów dochodów, przychodów i środków” zmiany polegają na: 

  • dodaniu paragrafu „238 Środki na uzupełnienie dochodów miast na prawach powiatu” w związku z wprowadzeniem w ustawie nowej kategorii jednostek samorządu terytorialnego – miast na prawach powiatu, 
  • zmianie objaśnień do paragrafów 275–277 służących do klasyfikowania środków pochodzących z rezerwy, o której mowa w art. 34 ustawy na uzupełnienie dochodów jednostek samorządu terytorialnego (gmin, powiatów oraz województw) wynikającą z potrzeby identyfikowania środków na uzupełnienie dochodów JST na realizację zadań bieżących, 
  • dodaniu paragrafów 681–684 dla środków pochodzących z rezerwy, o której mowa w art. 34 ustawy na uzupełnienie dochodów JST (gmin, powiatów, województw, miast na prawach powiatu) na realizację zadań inwestycyjnych zgodnie z nowymi regulacjami ustawy o dochodach JST, 
  • uchyleniu wraz z objaśnieniami paragrafów 279 oraz 618, które w związku ze zmianą przepisów ustawy o dochodach JST nie będą miały zastosowania.

Zmiany w klasyfikacji paragrafów wydatków i środków

W załączniku nr 4 „Klasyfikacja paragrafów wydatków i środków” dodatkowo zmienią się nazwy paragrafu 219 na „219 Rezerwa z budżetu państwa na uzupełnienie dochodów jednostek samorządu terytorialnego”. 

Ponadto zostaną uchylone objaśnienia w celu ujmowania w nim środków rezerwy z budżetu państwa na uzupełnienie dochodów jednostek samorządu terytorialnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Emeryci proszą premiera o trzecią specustawę. Przeliczenie i wyrównanie emerytur [Przykłady] [dwa wyroki TK]

Są dwa wyroki Trybunału Konstytucyjnego (z 2023 r. i z 2024 r.) Nie są opublikowane więc, aby ZUS mógł wypłacić emerytom należne im pieniądze (często za okres od 2009 r.), to muszą zostać uchwalone przez Sejm specustawy dedykowane do wdrożenia poszczególnych wyroków - są niezbędne zarówno dla poszkodowanych emerytów (żeby mogli złożyć wnioski) jak i ZUS (żeby mógł je rozpatrzyć). Stan na dziś jest taki:  Specustawa nr 1, to projekt wniesiony do Sejmu przez posłów opozycji (prawdopodobnie nigdy nie zacznie działać). Specustawa nr 2 zapowiedziana jest przez rząd (zacznie działać od połowy 2025 r.). I najważniejsza Specustawa nr 3 (omówiona na końcu artykułu), nie jest zapowiedziana przez premiera - jest jednak powszechne oczekiwania przez emerytów i ekspertów rynku ubezpieczeń społecznych. 

Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Prezydent podpisał ustawę

24 grudnia – Wigilia – będzie dniem wolnym od pracy. Ponadto trzy niedziele przed Bożym Narodzeniem będą wolne od zakazu handlu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zadecydował jednak o skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego.

Sąd: 2010 r. jako błędna data niepełnosprawności. W orzeczeniu 14 lat później (2024 r.) Jak to sprostować? [Przykład]

Mam orzeczenie przyznane w stopniu umiarkowanym, dymnol5R 10N,O6E, posiadam też rentę wojskową na stałe. Problem w tym, iż na komisji orzekającej o niepełnosprawności, zaliczono moją niepełnosprawność od dnia przystąpienia na komisji. Lecz moja niepełnosprawność powstała wcześniej - pełniąc zasadniczą służbę wojskową, przed ukończeniem 21 roku życia. Za błąd wpisania na orzeczeniu "od kiedy widnieje niepełnosprawność", MOP-s odmówił mi zasiłku pielęgnacyjnego. 

MEN: Zaświadczenie o stanie zdrowia ucznia. Czy dyrektor szkoły może żądać takiego dokumentu?

Czy dyrektor szkoły może wymagać zaświadczenia dotyczącego stanu zdrowia dziecka, w tym np. wskazań w zakresie specjalnych potrzeb żywieniowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej odpowiedziało na to pytanie.

REKLAMA

Uposażenie funkcjonariuszy Straży Granicznej. Projektowane zmiany

Rząd przygotowuje zmianę rozporządzenia w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej. Taka zmiana jest niezbędna w związku z wprowadzeniem służby kontraktowej funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Zasiłek pielęgnacyjny i zasiłek stały z MOPS w 2025 r. [Przykład]

Zasiłek stały i zasiłek pielęgnacyjny to ważne formy wsparcia m.in. osób starszych i niepełnosprawnych. Komu przysługują i czy można je łączyć? Co zmieni się w 2025 r.?

JST: Do 31 marca 2025 r. konieczne dostosowanie uchwał budżetowych na 2025 r.

1 stycznia 2025 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie klasyfikacji budżetowej. Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu przypomniała, że w związku z tym samorządy powinny dostosować do 31 marca 2025 r. swoje uchwały budżetowe na 2025 r.

Komunikat ZUS: Renta wdowia to nie jest nowe świadczenie. Wypłata dwóch albo trzech różnych świadczeń w zbiegu

Zbliża się szybko możliwość składania wniosków o rentę wdowią. Na same wypłaty trzeba poczekać do połowy 2025 r., ale pierwsze wnioski można składać zaraz po Nowym Roku. ZUS podkreśla, że nie mamy tu do czynienia z nowym świadczeniem. 

REKLAMA

Ślub w plenerze można brać już od niemal 10 lat. Gdzie pobierają się Polacy?

To już niemal 10 lat, odkąd śluby cywilne mogą odbywać się w plenerze, a dokładnie poza urzędem stanu cywilnego. Okazuje się, że zainteresowanie takimi ceremoniami rośnie.

Co miesiąc nawet 1900 zł bez wliczenia do dochodu. Rząd przyjął projekt ustawy

Rząd przyjął projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Jednym z podstawowych założeń projektowanej ustawy jest wyłączenie z definicji dochodu świadczeń z programu Aktywny Rodzic - Aktywni rodzice w pracy, Aktywnie w domu i Aktywnie w żłobku.

REKLAMA