Wolna Wigilia w 2025 r.? Prezydent Andrzej Duda zabrał głos

Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
Prezydent Andrzej Duda / Wolna Wigilia w 2025 r.? Prezydent Andrzej Duda zabrał głos / Shutterstock

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek 23 grudnia 2024 r. był gościem RMF 24. W trakcie rozmowy został zapytany o ustawę wprowadzającą dodatkowy dzień wolny od pracy - Wigilię. Co z wolną Wigilią w 2025 r.?

4 października 2024 r. pojawił się poselski projekt Lewicy dotyczący ustanowienia nowego dnia wolnego od pracy w Wigilię Bożego Narodzenia. 6 grudnia 2024 r. Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy w sprawie wolnej Wigilii od 2025 r. 9 grudnia 2024 r. ustawa została przekazana prezydentowi Andrzejowi Dudzie do podpisu. W połowie grudnia prezydent zaprosił przedstawicieli pracodawców i pracowników do Pałacu Prezydenckiego, by skonsultować z nimi nowelę w sprawie wolnej Wigilii.

Wolna Wigilia w 2025 r.? Prezydent Andrzej Duda zabrał głos

Prezydent Andrzej Duda zapytany w poniedziałek, 23 grudnia 2024 r., czy podpisze ustawę ustanawiającą Wigilię dniem wolnym od pracy, powiedział, że jest po dyskusji z przedstawicielami strony społecznej. Wskazał, że podstawowym zarzutem wobec ustawy i wobec rządzących było to, że nie odbyły się żadne konsultacje społeczne w tej sprawie. Dodał, że zgłoszono wiele zastrzeżeń do tej ustawy.

Mogę powiedzieć tak, głosy były rozdzielone mniej więcej tak po połowie. ja w tej chwili nad tym pracuję - zapewnił Duda. Bardzo bym chciał tego, bo uważam, że jest to bardzo potrzebne , żeby wigilia była dniem wolnym dla ludzi, żeby mogli spokojnie skupić się na przygotowaniu do świąt (…) - powiedział Duda. 

Ustawa zakłada także wprowadzenie trzech niedziel handlowych poprzedzających Wigilię. Tego się właśnie obawiają niektóre środowiska przede wszystkim pracowników - skomentował prezydent. Zapytany, czy podpisze tę ustawę, jeszcze raz podkreślił, że bardzo by chciał wolnej wigilii. Zaznaczył, że bardzo mocno będzie rozważał kwestię równego traktowania pracowników. I jest rozważana z tego konstytucyjnego punktu widzenia - powiedział. Dodał, że jest spokojny, bo ustawa nie dotyczy tego roku. Podkreślił, że "jest trochę czasu na ewentualne rozstrzygnięcie wątpliwości". Wszystko będzie w konstytucyjnym terminie - zapewnił prezydent Andrzej Duda.

Wolna Wigilia w 2025 r.? Co zakłada nowela

Nowela zakłada, że od przyszłego roku, 24 grudnia będzie dniem wolnym od pracy. Przewiduje także, że od 2025 r. trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe. Uwzględniono także poprawkę Senatu, która zakłada, że w grudniu pracownik handlu nie będzie mógł pracować więcej niż dwie niedziele. Projekt zakłada wejście w życie z dniem 1 lutego 2025 r. Obecnie Wigilia jest dniem roboczym do godziny 14. Prezydent ma 21 dni na podjęcie decyzji. Ma trzy możliwości. Nowelizację wprowadzającą powyższe rozwiązania może podpisać, zawetować lub odesłać ją do Trybunału Konstytucyjnego. W ostatnim czasie prezydent informował, że jest za tym, by Wigilia była dniem wolnym od pracy, jednak - w jego ocenie - w uchwalonej ustawie doszło do istotnych modyfikacji, przez które jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu".

Prawo
Czy MOPS wypłaci kilka zasiłków jednocześnie? [Wyrok NSA]
23 gru 2024

Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, iż pomoc społeczna zależy nie tylko od potrzeb osoby ubiegającej się o świadczenie, ale także od aktualnej sytuacji finansowej ośrodka pomocy społecznej.

Nowy obowiązek: Czujniki dymu i czadu w mieszkaniach, wynajmowanych domach, pokojach oraz miejscach noclegowych. Przepisy weszły już w życie
23 gru 2024

Od 23 grudnia 2024 r. obowiązują przepisy nakładające obowiązek posiadania czujki dymu i czadu w pomieszczeniach i lokalach mieszkalnych. Obowiązkowe czujki dymu to reakcja na tragiczne statystyki dotyczące pożarów i zatruć.

Kto dostanie rentę z tytułu niezdolności do pracy w drodze wyjątku?
23 gru 2024

Dla osób, które nie spełniają wymaganych warunków do uzyskania renty przepisy przewidują specjalny tryb ubiegania się o świadczenie. Wprawdzie decyzja Prezesa ZUS ma charakter uznaniowy, jednak jej granice są restrykcyjnie określone przez przepisy.

Absurd renty wdowiej: Świadczenia nie otrzyma wdowa, która została „porzucona” przez męża dla innej kobiety (nawet jeżeli formalnie się nie rozwiedli)
23 gru 2024

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Okazuje się, że nie będzie ono jednak przysługiwało wdowom (i odpowiednio – wdowcom), którzy w dniu śmierci współmałżonka – nie pozostawali z nim we wspólności małżeńskiej. Przy czym owa wspólność małżeńska, to nie to samo co ustawowa wspólność majątkowa między małżonkami.

ZUS: wdowy i wdowcy już teraz powinni sprawdzić, czy mają prawo do renty wdowiej. 1 stycznia 2025 r. rusza przyjmowanie wniosków
23 gru 2024

ZUS przypomina, że od nowego roku ruszy przyjmowanie wniosków o tzw. rentę wdowią. Osoby uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym małżonku oraz innego świadczenia emerytalno-rentowego będą mogły łączyć te świadczenia od 1 lipca 2025 roku, o ile spełniają określone kryteria.

Wolna Wigilia w 2025 r.? Prezydent Andrzej Duda zabrał głos
23 gru 2024

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek 23 grudnia 2024 r. był gościem RMF 24. W trakcie rozmowy został zapytany o ustawę wprowadzającą dodatkowy dzień wolny od pracy - Wigilię. Co z wolną Wigilią w 2025 r.?

Równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce. Profesor z SGH: to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to zrozumiała
22 gru 2024

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, wyjaśniała w rozmowie z Polską Agencją Prasową dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn to absolutna konieczność. A rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej
21 gru 2024

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu
20 gru 2024

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, wysokość, warunki, wniosek, terminy, przepisy, zasady przyznania i wypłaty
22 gru 2024

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

pokaż więcej
Proszę czekać...