REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej podatników skorzysta ze zwolnienia od VAT ze względu na wysokość obrotów. Już od 1 stycznia 2025 roku. W życie wchodzą nowe przepisy

podatnik VAT wysokość obrotów
Więcej podatników skorzysta ze zwolnienia od VAT ze względu na wysokość obrotów. Już od 1 stycznia 2025 roku. W życie wchodzą nowe przepisy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2025 r. większa grupa podatników będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od VAT z uwagi na wysokość obrotów. Aby z niego skorzystać, nie trzeba będzie składać formularza rejestracyjnego. Wystarczy odpowiedni numer identyfikacyjny.

Wszyscy mali podatnicy zwolnieni od VAT

REKLAMA

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdzie w życie nowelizacja przepisów o podatku od towarów i usług – ustawa z 8 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw – której celem jest dostosowanie polskich regulacji do przepisów UE. Mają one na celu uproszczenie obowiązków administracyjnych na gruncie VAT dla małych przedsiębiorstw prowadzących działalność na terenie różnych państw unijnych.
Od 2025 roku ze zwolnienia od VAT na terenie Polski będą mogły korzystać również te małe przedsiębiorstwa, które mają siedzibę działalności gospodarczej w innym państwie członkowskim UE. Analogicznie, polscy mali podatnicy VAT będą mogli korzystać ze zwolnienia na terenie innych państw członkowskich UE. 

REKLAMA

Skorzystanie ze zwolnienia w Polsce umożliwi art. 113a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2025 roku), zgodnie z którym, zwalnia się bowiem od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatnika posiadającego siedzibę działalności gospodarczej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju (Polska), jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. całkowita roczna wartość dostaw towarów i świadczenia usług dokonanych przez podatnika w roku podatkowym, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium UE, z wyłączeniem podatku od wartości dodanej, w tym wartość sprzedaży na terytorium kraju, z wyłączeniem podatku (roczny obrót na terytorium UE), nie przekroczyła w poprzednim ani bieżącym roku podatkowym kwoty 100.000 euro;
  2. wartość sprzedaży u tego podatnika, z wyłączeniem podatku, nie przekroczyła w poprzednim ani bieżącym roku podatkowym kwoty 200.000 zł;
  3. podatnik nie dokonuje na terytorium kraju określonych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT dostaw towarów ani świadczenia usług.

Jak postępować o 1 stycznia 2025 roku?

Aby skorzystać po 1 stycznia 2025 roku ze zwolnienia, podatnik nie będzie musiał składać formularza rejestracyjnego. Jeżeli był już zarejestrowany w Polsce jako podatnik VAT czynny, a będzie chciał skorzystać ze zwolnienia, to naczelnik urzędu skarbowego wykreśli go z rejestru podatników czynnych po tym, jak zostanie on zidentyfikowany przy użyciu indywidualnego numeru identyfikacyjnego EX. Numer ten uzyska po zawiadomieniu państwa członkowskiego, na terytorium którego posiada siedzibę, o zamiarze skorzystania ze zwolnienia na terytorium Polski.
Jeżeli wartość sprzedaży zwolnionej od podatku na terytorium Polski przekroczy u podatnika kwotę 200.000 zł, lub jego roczny obrót na terytorium UE przekroczy kwotę 100.000 euro, zwolnienie podmiotowe straci moc począwszy od czynności, którą przekroczono te kwoty.

Podstawa prawna
ustawa z 8.11.2024 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r., poz. 1721

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Więcej podatników skorzysta ze zwolnienia od VAT ze względu na wysokość obrotów. Już od 1 stycznia 2025 roku. W życie wchodzą nowe przepisy

Od 1 stycznia 2025 r. większa grupa podatników będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od VAT z uwagi na wysokość obrotów. Aby z niego skorzystać, nie trzeba będzie składać formularza rejestracyjnego. Wystarczy odpowiedni numer identyfikacyjny.

10 dni płatnego urlopu za staż pracy. Naprzemiennie. 36 dni urlopu. Potem 26 dni. I znów 36 dni urlopu. Za 10 lat pracy. Będzie nowelizacja?

To propozycja przywileju, ale tylko dla jednej grupy zawodowej. Dla asystentów rodziny. Oprócz bonusu urlopowego jest jeszcze dodatek terenowy i korzystny ryczałt. Propozycja tych przywilejów – w trybie petycji (patrz koniec artykułu) – trafiła do rządu. Powinna być załatwiona pozytywnie albo negatywnie do połowy lutego 2025 r. W przypadku "Tak" nowe przepisy powinny stać się obowiązującym prawem w 2026 r. Wtedy po raz pierwszy asystencie mieliby 36 dni urlopu wypoczynkowego.

Granice swobody umów. Przepisy, orzecznictwo

Jest wiele różnych rodzajów umów w polskim prawie. To strony zawierające umowę decydują o jej treści. Niemniej jednak kształtując konkretną treść postanowień umownych muszą one przestrzegać pewnych zasad ich tworzenia. Nie mogą także przekroczyć określonych granic.

Zniesławienie i zniewaga. Gdzie kończy się krytyka, a zaczyna przestępstwo?

Obraźliwe słowa wypowiedziane z pełną premedytacją, ale i te rzucone w skrajnych emocjach czy pomówienia szeptane za plecami lub publikowane w komentarzach w sieci – to wszystko może nieść za sobą poważne konsekwencje prawne. Zniewaga i zniesławienie dotykają obecnie coraz więcej osób, zarówno w codziennych relacjach, jak i w wirtualnym świecie. Internet dodatkowo podsyca te zjawiska, zamieniając wymianę poglądów w lawinę hejtu, a pozorna anonimowość użytkowników dodatkowo wzmacnia poczucie bezkarności. Zniewaga i zniesławienie, choć przez wielu używane zamienienie, to w rzeczywistość dwa różne zjawiska. Czym się różnią i jakie kary grożą za obraźliwe słowa? Wyjaśnia to adwokat Dawid Jakubiec z Kancelarii Kupilas&Krupa w Bielsku-Białej, który tłumaczy także, gdzie kończy się wolność słowa, a zaczyna odpowiedzialność karna.

REKLAMA

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł. Kolejne wypłaty z programu "Aktywny Rodzic" jeszcze w grudniu.

Komu MOPS wypłaca zasiłek na święta?

Zasiłek celowy jest jedną z najważniejszych form pomocy przyznawanej przez gminy. Czy można go otrzymać też na świąteczne wydatki? Jakie są aktualne kryteria?

W 2025 roku ZUS pobierze od ubezpieczonych więcej składek. Kwota rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek wzrasta o 25.470 zł

W 2025 roku kwota rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek wzrośnie. To oznacza, że trzeba będzie wpłacić więcej składek do ZUS. Ale czy wiesz, kto będzie odpowiadał za kontrolowanie kwoty rocznej podstawy wymiaru składek?

Świadczenie wspierające 2025 r. Co się zmieni?

Świadczenie wspierające 2025 r. Dla kogo? Co się zmieni w 2025 r.? Jak uzyskać świadczenie wspierające? Które osoby będą mogły wystąpić o świadczenie wspierające? Co z waloryzacją świadczenia wspierającego w 2025 r.?

REKLAMA

Zimowa przerwa świąteczna już od 23 grudnia. Ferie w szkołach rozpoczną się od 20 stycznia i zakończą 2 marca

Od 23 grudnia 2024 r. rozpocznie się zimowa przerwa świąteczna. Uczniowie będą mogli wykorzystać niemal dwa tygodnie na odpoczynek od nauki. A kiedy zaczną się ferie zimowe?

Ile na dziecko w 2025 r. możesz dostać z ZUS. Pieniądze tylko na wniosek rodzica, więc nie przegap terminu

Ile na dziecko w 2025 r. możesz dostać z ZUS. Pieniądze tylko na wniosek rodzica, więc nie przegap terminu. Warto sprawdzić jakie świadczenia w 2025 r. przysługują z ZUS oraz w jakich terminach należy złożyć wniosek, żeby otrzymać dodatkowe fundusze.

REKLAMA