Wyrok TK z 4 czerwca 2024 r. przyznał około 150 000 - 200 000 emerytom (dane są szacunkowe) prawo do korekty w górę wysokości emerytalnego kapitału początkowego. Powoduje to prawo do: 1) podwyżek miesięcznych wypłat emerytalnych często 1000 zł) oraz 2) prawo do wyrównania zaniżonych wypłat emerytury (często za nawet 12 lat i często 60 000 zł). Są trzy ścieżki dochodzenia tych pieniędzy od ZUS. Rada Ministrów
Do tej pory ZUS odmawiał przeliczenia emerytur i wypłaty wyrównania powołując się na brak publikacji przełomowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw. Z automatu ZUS po otrzymaniu skargi o wznowienie postępowania złożonej przez emeryta, wydawał decyzję odmowną z adnotacją: Brak podstaw wznowienia postępowania.
ZUS tak robił z każdym pismem, które otrzymał w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego niezależnie od jego nazwy (skarga, wniosek, podanie).
Emerytom przysługuje jednak od takiej decyzji odwołanie. Do Sądu Okręgowego. I emeryci korzystali z tego. Zapadły pierwsze korzystne wyroki dla nich. Niestety niektóre z nich dotyczą tylko ostatnich 3 lat. Wynika to z tego, że w ustawie emerytalnej jest przepis, który mówi, że poszkodowany emeryt otrzymuje wyrównanie tylko za 3 lata wstecz. Osoby poszkodowane, były na wcześniejszych emeryturach w 2012 r. a nawet w latach wcześniejszych. To okresy 10 lat albo i więcej.
Są trzy ścieżki dochodzenia tych pieniędzy dla poszkodowanych emerytów - 18 grudnia 2024 r. zamknął jedną z nich.
Ścieżka 1- Wniosek o wznowienie postępowania do ZUS na podstawie art. 145a kpa
Na podstawie poniższego przepisu z kodeksu postępowania administracyjnego można składać wnioski do ZUS o wznowienie postępowań o przeliczenie emerytur, wypłatę wyrównania i podwyżki miesięcznych emerytur. Wymaga to jednak publikacji w Dzienniku Ustaw wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
§ 1. Można żądać wznowienia postępowania również w przypadku, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją, umową międzynarodową lub z ustawą, na podstawie którego została wydana decyzja.
§ 2. W sytuacji określonej w § 1 skargę o wznowienie wnosi się w terminie jednego miesiąca od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału
Nie będzie tej publikacji wyroku TK z 4 czerwca 2024 r.
Ta ścieżka została zamknięta przez uchwałę RM z 18 grudnia 2024 r. Uchwała wyklucza możliwość publikowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Bez tego wyroku ZUS nie wznowi postępowania na podstawie art. 145a kpa.
Poniżej pełna treść uchwały w pliku PDF:
Ścieżka 2 - Indywidualny wyrok przez Sąd Okręgowy na podstawie
Przykładem jest poniższy wyrok: Sąd Okręgowy przyznał emerytowi rację. Ograniczył jednak mu prawo do przeliczenia emerytury do 3 lat wstecz
Wyrok Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej z 15 października 2024 r. sygn. akt VIU 1016/24
Przedmiot rozprawy – odwołanie emeryta (status od 1 października 2017 r.) od dwóch decyzji ZUS (z lipca i sierpnia 2024 r.) o wysokość świadczenia:
Wyrok:
1) Sąd Okręgowy zmienia decyzję ZUS i przyznaje emerytowi prawo do przeliczenia emerytury w wysokości bez zmniejszania o sumy kwot pobranych wcześniej emerytur od dnia 17 lipca 2024 r. (za trzy lata wstecz - jest to więc mniej niż chciał emeryt domagając się przeliczenia od 2017 r.)
2) Sąd Okręgowy stwierdza, że organ rentowy ponosi odpowiedzialność za nieustalenie ostatniej przesłanki niezbędnej do wydania decyzji od dnia 4 lipca 2024 r. (miesiąc od wyroku TK) do dnia zapłaty
Ścieżka 3 - uchwalenie przez Sejm specjalnej ustawy adresowanej do 150 000 - 200 000 emerytów objętych wyrokiem z 4 czerwca 2024 r.
Przykład dokumentu rządowego, w którym pojawia się odpowiedź na
W tej odpowiedzi na samym końcu jest taka deklaracja:
W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwają prace analityczne o charakterze prawnym, ekonomicznym i organizacyjnym, mające określić sposób rozwiązania tej kwestii. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej współdziała w tym zakresie z Ministrem Finansów oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. O podjęciu przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej decyzji w tej sprawie, poinformuję Panią Posłankę odrębnym pismem.
PROMOCJA: Polecamy prenumeratę startową DGP. Opłata tylko 19,99 zł