Egzamin ósmoklasisty potrwa dłużej. Zmienią się przepisy rozporządzenia
REKLAMA
REKLAMA
- Projektowana zmiana przepisów o egzaminie ósmoklasisty
- Dłuższy czas trwania egzaminu ósmoklasisty
- Wejście w życie nowych przepisów
Projektowana zmiana przepisów o egzaminie ósmoklasisty
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 2 sierpnia 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty (Dz.U. z 2022 r. poz. 1636 ze zm.).
REKLAMA
Projekt zakłada m.in. ustalenie nowego czasu trwania egzaminu ósmoklasisty obejmującego język polski, matematykę i język obcy nowoczesny. Według projektodawców dłuższy czas trwania pozwoli zdającym na większą swobodę w gospodarowaniu czasem podczas rozwiązywania zadań egzaminacyjnych, na ponowne zastanowienie się nad udzielonymi odpowiedziami czy też dokładne sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi.
Dłuższy czas trwania egzaminu ósmoklasisty
W projekcie zmian w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 2 sierpnia 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty (Dz. U. poz. 1636 oraz z 2024 r. poz. 1107) zaproponowano przedłużenie czasu trwania egzaminu ósmoklasisty. Przedłużenie wyniesie około 25 proc. czasu trwania egzaminu.
Projekt przewiduje zmiany czasu trwania egzaminów z poszczególnych przedmiotów:
- język polski – obecnie egzamin trwa 120 minut. Czas ten proponuje się wydłużyć o 30 minut, przez co egzamin będzie trwał 150 minut;
- matematyka – egzamin teraz trwa 100 minut. Egzamin będzie wydłużony o 25 minut, co 125 minut;
- język obcy nowożytny – teraz na egzamin przewiduje się 90 minut. W projekcie zaproponowano wydłużenie egzaminu o 20 minut – do 110 minut.
Przedłużenie czasu trwania egzaminu ósmoklasisty jest proporcjonalne do dotychczasowego czasu trwania egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu przewidzianego w rozporządzeniu. Proponowany, dłuższy czas trwania egzaminu z poszczególnych przedmiotów nie jest związany z zakresem wymagań egzaminacyjnych ani zwiększeniem liczby zadań egzaminacyjnych.
Wejście w życie nowych przepisów
Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty zakłada, że nowe przepisy wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia rozporządzenia w Dzienniku Ustaw.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat