Władze Wielkiej Brytanii wyraziły zgodę na zakup poczty brytyjskiej Royal Mail przez czeskiego miliardera Daniela Krzetinskiego, który wcześniej był m.in. właścicielem francuskiego dziennika "Le Monde" - poinformowała 16 grudnia 2024 r. agencja Reutera. W ramach umowy rząd zachowa złotą akcję Royal Mail.
- Rząd Wielkiej Brytanii zgodził się na zakup Royal Mail przez czeskiego miliardera. Zachowa złotą akcję
- Jest też porozumienie ze związkami zawodowymi
- Sprzedaż Royal Mail dokona się I kwartale 2025 r.
Rząd Wielkiej Brytanii zgodził się na zakup Royal Mail przez czeskiego miliardera. Zachowa złotą akcję
EP Group, która należy do Krzetinskiego, uzyskała pozwolenie na zakup Royal Mail za 4,5 mld dolarów po tym, jak brytyjski rząd uznał, że czeska spółka spełnia wszelkie wymogi, aby chronić najstarszą usługę pocztową na świecie liczącą 508 lat. Rząd będzie nadal musiał wyrazić zgodę dla kluczowych zmian w Royal Mail, co gwarantuje mu złota akcja.
Szczegóły przejęcia właściciela Royal Mail, International Distribution Services (IDS) przez EP Group ustalono jeszcze w maju tego roku, ale z uwagi na bezpieczeństwo narodowe rząd musiał udzielić ostatecznej zgody dla tej transakcji.
Jest też porozumienie ze związkami zawodowymi
EP Group porozumiała się również ze związkami zawodowymi poczty brytyjskiej. Przedstawiciel rządu Jonathan Reynolds zapewnił, że nowy właściciel Royal Mail zagwarantuje jej stabilność finansową i dobrą przyszłość oraz pozwoli zachować etaty.
Sprzedaż Royal Mail dokona się I kwartale 2025 r.
Transakcja ma zostać sfinalizowana w pierwszym kwartale 2025 roku. Gdy to się stanie będzie to pierwszy raz, kiedy Royal Mail przejdzie w zagraniczne ręce. Historia brytyjskiej poczty sięga początku XVI wieku i rządów króla Henryka VIII.
W ramach umowy firma EP Group zobowiązała się m.in. do zagwarantowania usług pocztowych ze stałą ceną, które będą dostępne sześć dni w tygodniu. Royal Mail nie będzie mógł przekazywać dywidend, ani podobnych płatności swojemu nowemu właścicielowi dopóki ten nie osiągnie celów finansowych i nie usprawni usług pocztowych. Siedziba oraz rezydencja podatkowa Royal Mail będzie musiała pozostać na Wyspach Brytyjskich, a wypłaty i dodatki dla pracowników pozostaną na obecnym poziomie przez co najmniej dwa następne lata.
(PAP)
awm/ piu/