Rozliczający się wspólnie małżonkowie mogą obniżyć zaliczkę na podatek za grudzień. Niestety nie wszyscy. Pracownicy mają lepszą sytuację, niż przedsiębiorcy. Sprawdź, ile ty zapłacisz urzędowi skarbowemu.
- Małżonkowie mogą obniżyć zaliczkę na podatek za grudzień
- Pracownicy w lepszej sytuacji, niż przedsiębiorcy
Małżonkowie mogą obniżyć zaliczkę na podatek za grudzień
Im bliżej końca roku kalendarzowego, tym większe prawdopodobieństwo, że dochody podatnika osiągną taki poziom, że konieczne będzie opłacenie zaliczki podatkowej z drugiego progu podatkowego. Często jednak podatnicy wiedzą, że w rozliczeniu rocznym ta uiszczona za grudzień zaliczka zostanie im zwrócona przez urząd skarbowy – czy to ze względu za ulgi, które zastosują w rozliczeniu rocznym, czy ze względu na wspólne rozliczenie z małżonkiem. Chcieliby w związku z tym uniknąć konieczności wpłacania w grudniu zaliczki w wyższej wysokości.
W takiej sytuacji należy pamiętać o tym, że małżonkowie podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, pozostający w związku małżeńskim i we wspólności majątkowej przez cały rok podatkowy albo od dnia zawarcia związku małżeńskiego do ostatniego dnia roku podatkowego – w przypadku gdy związek małżeński został zawarty w trakcie roku podatkowego – mogą być, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot pomniejszających dochód. Wówczas podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków (art. 6 ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych). Z tej formy rozliczenia chętnie korzystają ci podatnicy-małżonkowie, których dochody pozostają w istotnej dysproporcji bądź jedno z nich nie osiąga ich wcale.
Pracownicy w lepszej sytuacji, niż przedsiębiorcy
W przypadku gdy podatnik jest pracownikiem, może w łatwy sposób wpłynąć na swoją sytuację podatkową – ma możliwość złożenia płatnikowi oświadczenie, że za dany rok zamierza opodatkować dochody razem z małżonkiem, a za rok podatkowy przewidywane, określone w oświadczeniu:
- dochody podatnika nie przekroczą kwoty 120 000 zł, a małżonek nie uzyskuje żadnych dochodów, które łączy się z dochodami podatnika – zaliczki za wszystkie miesiące roku podatkowego wynoszą 12% dochodu uzyskanego w danym miesiącu od tego płatnika i są dodatkowo pomniejszane za każdy miesiąc o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek w przypadku oświadczenia dotyczącego opodatkowania dochodów, m.in. razem z małżonkiem;
- dochody podatnika przekroczą kwotę 120 000 zł, a dochody małżonka, które łączy się z dochodami podatnika, nie przekraczają tej kwoty – zaliczki za wszystkie miesiące roku podatkowego wynoszą 12% dochodu uzyskanego w danym miesiącu od tego płatnika.
Tak komfortowej sytuacji nie mają przedsiębiorcy. W odniesieniu do osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych ustawodawca nie przewidział tego rodzaju ułatwień. Przedsiębiorca nie może więc w grudniu obniżyć w ten sposób poziomu swoich dochodów i uniknąć wpłacenia wyższej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem będzie dla niego dostępna dopiero podczas dokonywania rocznego rozliczenia podatku.
Podstawa prawna
art. 6 ust. 2, art. 32 ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 226)