Od 1 stycznia 2025 r. nie trzeba będzie się fatygować po odbiór listu poleconego z urzędu na pocztę, można to będzie zrobić przez internet. Aby to zrobić, należy założyć skrzynkę do e-Doręczeń. To tylko kilka kroków. Ministerstwo Cyfryzacji podpowiada, jak to zrobić.
- Odbierz list polecony z urzędu przez internet
- Jak założyć skrzynkę do e-Doręczeń - krok po kroku
- Kto będzie korzystał z e-Doręczeń?
Odbierz list polecony z urzędu przez internet
Już od 1 stycznia doręczenia elektroniczne staną się obowiązkową formą komunikacji w większości instytucji publicznych. Dzięki temu wymiana pism urzędowych będzie szybsza, tańsza i łatwiejsza, a list polecony za potwierdzeniem odbioru zyska swój cyfrowy odpowiednik. Warto się przygotować do tej zmiany i już dziś dopełnić formalności związanych z założeniem skrzynki do e-Doręczeń.
Od 1 stycznia 2025 r. list polecony z urzędu będzie można odebrać przez internet. W dowolnym momencie, z dowolnego miejsca, bez konieczności wizyty na poczcie i stania w kolejkach.
Wystarczy jedynie dopełnić formalności związanych z założeniem specjalnego adresu i skrzynki.
Jak założyć skrzynkę do e-Doręczeń - krok po kroku
Aby zacząć korzystać z tego systemu korespondencji cyfrowej, trzeba w pierwszej kolejności założyć adres oraz skrzynkę do e-Doręczeń. Można to zrobić poprzez:
- stronę edoreczenia.gov.pl
- mObywatel.gov.pl
Krok 1. Wypełnij wniosek
Po wejściu na wybraną stronę należy przejść do zakładki "Twoje skrzynki" i tam wypełnić wniosek o adres oraz skrzynkę do e-Doręczeń. Wniosek musi być podpisany elektronicznie: profilem zaufanym, e-dowodem lub podpisem kwalifikowanym, a następnie wysłany. Na adres mailowy podany we wniosku jest wysyłane potwierdzenie.
Status wniosku jest cały czas widoczny w zakładce Zarządzaj adresami do e-Doręczeń po zalogowaniu się na edoreczenia.gov.pl.
Krok 2. Podaj adres e-mail
Następny krok, po uzyskaniu adresu do e-Doręczeń (ADE), to aktywacja skrzynki. W tym celu należy przejść na stronę edoreczenia.gov.pl lub mObywatel.gov.pl i otworzyć zakładkę "Twoje skrzynki". W menu bocznym trzeba kliknąć przycisk "Aktywuj skrzynkę". W następnym kroku należy podać adres e-mail, na który będą wysyłane powiadomienia.
Krok 3. Aktywuj skrzynkę
Ostatnia czynność, jaką należy wykonać to aktywacja skrzynki przyciskiem "Aktywuj". W tym momencie na adres mailowy podany do powiadomień przychodzi informacja, że skrzynka jest aktywna i można z niej korzystać.
Warto pamiętać, że po aktywowaniu usługi e-Doręczeń korespondencja wysyłana przez podmioty używające tego systemu trafia właśnie na osobistą skrzynkę do doręczeń elektronicznych. Powiadomienia wysyłane do odbiorcy w momencie pojawienia się nowej wiadomości ułatwiają śledzenie korespondencji. System e-Doręczeń pozwala również sprawdzić status wysłanego pisma, co pozwala na monitorowanie sprawy i usprawnia kontakty z urzędami.
Kto będzie korzystał z e-Doręczeń?
Na liście podmiotów objętych obowiązkiem e-Doręczeń znalazły się m.in.: urzędy miast i gmin, starostwa, urzędy skarbowe, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), publiczne szpitale, przychodnie i ośrodki zdrowia, uczelnie wyższe, szkoły, przedszkola, żłobki, instytucje pomocy społecznej, ministerstwa.
Do końca 2025 r. podmioty publiczne obowiązuje okres przejściowy, co reguluje nowelizacja ustawy o doręczeniach elektronicznych. Oznacza to, że przez najbliższy rok korespondencja może być doręczana również za pośrednictwem operatora pocztowego, ePUAP i innych systemów. Listy polecone od podmiotów, które wprowadzą usługę e-Doręczeń w przyszłym roku, będzie można odczytać w aktywowanej przez internet skrzynce do e-Doręczeń.
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl