Być może nawet kilkaset tysięcy emerytów stara się o ponowne przeliczenie swoich emerytur na podstawie wyroków Trybunału Konstytucyjnego, które zapadły w ostatnich latach. Osoby zainteresowane przeliczeniem powinny zwrócić uwagę na art. 133 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Bo przepis wprowadza skrajnie niekorzystne rozwiązanie - przeliczenie emerytury w przypadku, gdy ZUS popełnił błąd jest tylko za trzy lata wstecz (od dnia złożenia wniosku o przeliczenie).
Problem przeliczenia na nowo emerytur wynika przede wszystkim z wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Link do wyroku TK i uzasadnienia - sędziowie nakazali korekty pomniejszeń kapitału emerytalnego setek tysięcy osób, którym ZUS często odjął z tego kapitału np. 150 000 zł. Jeżeli rząd nie zdecyduje się na specustawę, która rozwiąże problem emerytów, to problemem dla nich w sądach (kierują tam emeryci indywidualne odwołania od odmownych decyzji ZUS) może być poniższy przepis:
TK: Nadzieje emerytów na przeliczenie świadczeń może zablokować art. 133 ustawy emerytalnej [wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.]
Przepis wprowadza zasadę - jeżeli ZUS popełni błąd wyznaczając wysokość emerytury, to korekta obejmuje okres ostatnich trzech lat. Ma to taką formę prawnego zapisu:
1. W razie ponownego ustalenia przez organ rentowy prawa do świadczeń lub ich wysokości, przyznane lub podwyższone świadczenia wypłaca się, poczynając od miesiąca, w którym powstało prawo do tych świadczeń lub do ich podwyższenia, jednak nie wcześniej niż:
(….)
2) za okres 3 lat poprzedzających bezpośrednio miesiąc, o którym mowa w pkt 1, jeżeli odmowa lub przyznanie niższych świadczeń były następstwem błędu organu rentowego lub odwoławczego.
Przykładem zastosowania tego przepisu jest niedawny wyrok Sądu Okręgowego:
Sąd okręgowy jednocześnie orzekł na korzyść emeryta i niekorzystnie ograniczył jednak mu prawo do przeliczenia emerytury do 3 lat wstecz
Jest to wyrok Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej z 15 października 2024 r. sygn. akt VIU 1016/24
Przedmiot rozprawy – odwołanie emeryta (status od 1 października 2017 r.) od dwóch decyzji ZUS (z lipca i sierpnia 2024 r.) o wysokość świadczenia:
Wyrok:
1) Sąd Okręgowy zmienia decyzję ZUS i przyznaje emerytowi prawo do przeliczenia emerytury w wysokości bez zmniejszania o sumy kwot pobranych wcześniej emerytur od dnia 17 lipca 2024 r. (za trzy lata wstecz - jest to więc mniej niż chciał emeryt domagając się przeliczenia od 2017 r.)
2) Sąd Okręgowy stwierdza, że organ rentowy ponosi odpowiedzialność za nieustalenie ostatniej przesłanki niezbędnej do wydania decyzji od dnia 4 lipca 2024 r. (miesiąc od wyroku TK) do dnia zapłaty
O co chodziło w wyroku? Emeryt korzystał z wcześniejszej emerytury od 1 maja 2011 r. Nie wiedział, że od 1 stycznia 2013 r. sankcją za korzystanie z wcześniejszej emerytury będzie pomniejszenie jego zasadniczych świadczeń emerytalnych o korzyści pobrane w okresie emerytury wcześniejszej. ZUS pomniejszył jego kapitał emerytalnego aż o 137 361,57 zł. Zgodnie z wyrokiem TK z 4 czerwca 2024 r. emeryt ma prawo do odzyskania tych pieniędzy (jako przelicznika emerytury i wyrównań).
ZUS twierdzi jednak, że nie ma publikacji wyroku TK z 4 czerwca 2024 r.
Pełne stanowisku ZUS w załączniku (format) WORD
PROMOCJA: Polecamy prenumeratę startową DGP. Opłata tylko 19,99 zł