Koniec z zamiataniem mobbingu pod dywan. Będzie uproszczona definicja. MRPiPS przygotowało projekt
REKLAMA
REKLAMA
Resort pracy w przesłanym we wtorek komunikacie poinformował o najważniejszych założeniach projektu nowelizacji ustawy dotyczącego nowej, uproszczonej definicji mobbingu. Jego podstawową cechą ma być uporczywe nękanie pracownika. Definicja mobbingu nie była zmieniana od przeszło 20 lat.
REKLAMA
Koniec z zamiataniem mobbingu pod dywan. Będzie uproszczona definicja. MRPiPS przygotowało projekt
W komunikacie przekazano, że proponowana definicja zjawiska zakłada uniezależnienie stwierdzenia istnienia mobbingu od intencjonalności działania sprawcy lub wystąpienia określonego skutku, a także wyklucza zachowania incydentalne i jednorazowe. Resort poinformował, że projekt niebawem zostanie wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. Koniec z zamiataniem mobbingu pod dywan, ochrona pracowników przed niewłaściwymi zachowaniami, ale także przełożonych przed nieprawdziwymi oskarżeniami - to główne cele projektowanej ustawy – przekazała cytowana w komunikacie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Dodała, że przygotowany projekt oprócz bardziej jasnej i precyzyjnej definicji mobbingu, będzie określać konkretne wymagania dla pracodawców w zakresie przeciwdziałania mobbingowi, wykrywania i zwalczania przemocy w miejscu pracy, a także znacząco zwiększy możliwość sądowego zadośćuczynienia za wyrządzone pracownikowi krzywdy.
Założenia projektu
W komunikacie odniesiono się do głównych założeń projektu noweli. Podstawową cechą mobbingu ma być uporczywe nękanie pracownika. Proponowana definicja zjawiska zakłada uniezależnienie stwierdzenia istnienia mobbingu od intencjonalności działania sprawcy lub wystąpienia określonego skutku, a także wyklucza zachowania incydentalne i jednorazowe.
Projekt zakłada także:
- konieczność określenia zasad przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji w regulaminie pracy,
- nałożenie na pracodawcę obowiązku stosowania działań prewencyjnych, wykrywania i reagowania na mobbing oraz wspieranie ofiar mobbingu,
- zwolnienie z odpowiedzialności cywilnoprawnej pracodawcy, jeżeli mobbing nie pochodził od przełożonego pracownika i zostały wdrożone odpowiednie działania prewencyjne,
- ustanowienie minimalnego progu wysokości zadośćuczynienia za stosowanie mobbingu wynoszącego sześć miesięcznych wynagrodzeń.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat