Oszustwa internetowe. Jak chronić się przed cyberprzestępcami?
REKLAMA
REKLAMA
- mObywatel pomaga chronić dane
- Najczęściej stosowane metody oszustw internetowych
- Jak należy reagować na podejrzane sytuacje
- Warto korzystać z aplikacji mObywatel
mObywatel pomaga chronić dane
Coraz więcej spraw załatwia się przez Internet - od zakupów po sprawy zdrowotne. Korzystają z tego cyberprzestępcy. Są bardzo aktywni w sieci, by wykradać dane i pieniądze. Warto poznać ich metody, by skutecznie się przed nimi bronić. Pomoże w tym też aplikacja mObywatel.
REKLAMA
– Bezpieczeństwo w sieci to nasz wspólny obowiązek. Dzięki aplikacji mObywatel każdy może nie tylko skutecznie chronić swoje dane, ale także przyczynić się do ochrony innych. Zgłaszając podejrzane działania, wspólnie budujemy bezpieczniejszy Internet dla wszystkich – mówi wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.
Najczęściej stosowane metody oszustw internetowych
Do najbardziej popularnych metod oszustw internetowych, które stosują cyberprzestępcy, można zaliczyć:
- phishing. Jest to jedna z najczęstszych form oszustw internetowych. Polega na podszywaniu się pod wiarygodne instytucje lub osoby za pomocą wiadomości e-mail, SMS-ów czy rozmów telefonicznych. Celem przestępców jest wyłudzenie danych lub pieniędzy;
- fałszywe wiadomości e-mail. Przestępcy często wysyłają fałszywe wiadomości, które przypominają oficjalne powiadomienia od banków, urzędów czy sklepów. W takich wiadomościach informują o rzekomych zaległościach finansowych lub zachęcają do kliknięcia w link prowadzący do fałszywej strony. Mogą także dołączać załączniki, które infekują komputer po ich otwarciu;
- fałszywe SMS-y. Kolejną metodą oszustwa są fałszywe SMS-y, które często wyglądają na wiadomości od firm kurierskich czy instytucji finansowych. Przestępcy wzywają w nich do pilnej zapłaty dodatkowych kosztów przesyłki lub innych opłat. Linki w takich wiadomościach mogą kierować na strony, które kradną dane.
- oszustwa telefoniczne. Nie mniej groźne są oszustwa telefoniczne. Przestępcy dzwonią, podszywając się pod pracowników banków, policji lub członków rodziny. Mogą informować o fikcyjnych zaległościach, prosić o dane karty płatniczej lub nakłaniać do instalacji złośliwego oprogramowania. W takich sytuacjach zawsze warto zweryfikować wiarygodność rozmówcy, kontaktując się z odpowiednią instytucją.
Jak należy reagować na podejrzane sytuacje
Wymienione wyżej formy oszustw internetowych to tylko niektóre z metod, którymi posługują się cyberprzestępcy. Jak się przed nimi ustrzec?
Przede wszystkim warto zachować spokój, unikać podejmowania decyzji pod presją i dokładnie weryfikować każdą nietypową prośbę. Najważniejsze jest sprawdzanie wiarygodności informacji u źródła, unikanie otwierania podejrzanych załączników i klikania w nieznane linki. W ten sposób, dzięki zachowaniu ostrożności, można skutecznie zmniejszyć ryzyko oszustwa.
Warto korzystać z aplikacji mObywatel
REKLAMA
W celu zwiększenia bezpieczeństwa w sieci warto zainstalować aplikację mObywatel. Aplikacja oferuje usługę „Bezpiecznie w sieci”, która pomaga chronić się przed zagrożeniami i reagować na nie. Dzięki niej można zgłaszać podejrzane strony, oszustwa oraz złośliwe wiadomości e-mail i SMS. Zgłoszenia trafiają do ekspertów z CERT Polska, którzy analizują zdarzenia. Jeśli podejrzenie się potwierdzi, podejmowane są działania, takie jak blokowanie fałszywych stron internetowych czy wydawanie ostrzeżeń, na przykład w mediach społecznościowych CERT. W ten sposób można nie tylko zabezpieczyć swoje dane, ale także przyczynić się do ochrony innych osób przed oszustwami.
Poza możliwością zgłaszania incydentów aplikacja mObywatel zawiera bazę wiedzy z artykułami na temat cyberbezpieczeństwa. Użytkownicy mogą także włączyć powiadomienia PUSH, które informują o nowych zagrożeniach w sieci.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat