Renta wdowia 2025. Od kiedy, dla kogo, czy działa wstecz, wysokość
REKLAMA
REKLAMA
Renta wdowia - dla kogo?
Renta wdowia to świadczenie mające gwarantować godne warunki dla seniora po śmierci jego współmałżonka. Przeznaczona jest dla wdów i wdowców, którzy mają prawo, do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jednym jest renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby otrzymać rentę wdowią należy spełnić określone warunki.
REKLAMA
Rentę wdowią może otrzymać osoba, która jest wdową lub wdowcem oraz:
- osiągnęła powszechny wiek emerytalny, który wynosi dla kobiet co najmniej 60 lat, dla mężczyzn 65 lat,
- pozostawała we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka,
- nabyła prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego,
- nie pozostaje obecnie w związku małżeńskim.
Warto wiedzieć, że wypłata świadczeń w postaci renty wdowiej ustaje z dniem poprzedzającym dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną.
Renta wdowia - od kiedy?
Wnioski o rentę wdowią można będzie składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych już od 1 stycznia 2025 r. Prawo do tego świadczenia zostanie przyznane od miesiąca, w którym złożony został wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.
Z szacunków wynika, że z tego rozwiązania może skorzystać około 2 mln seniorów.
Wysokość renty wdowiej
Na chwilę obecną wdowy i wdowcy mogą otrzymywać jedno świadczenie - wyższe lub wybrane z dwóch dostępnych opcji: rentę rodzinną lub świadczenie własne (emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy czy emeryturę rolniczą). Kolejny rok przyniesie zmiany, pojawi się możliwość wyboru:
- pełna renta rodzinna oraz 15 proc. własnego świadczenia
- pełne świadczenie własne i 15 proc. renty rodzinnej.
REKLAMA
Od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie zostanie zwiększone z 15 do 25 proc. Skorzystać będą mogły także osoby uprawnione do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty szkoleniowej.
Wysokość sumy świadczeń ustalonych w zbiegu nie może być większa niż trzykrotność kwoty najniższej emerytury, czyli na ten moment 5342,88 zł (3 x 1780,96 zł). W zakres limitu wchodzą także świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki, przyznawane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów. Co w przypadku, gdy limit zostanie przekroczony? W sytuacji, gdy suma świadczeń w zbiegu przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia.
Renta wdowia - czy będzie działała wstecz?
Czy renta wdowia będzie przyznawana osobom, które owdowiały przed wejściem w życie przepisów? Wszystko wskazuje na to, że tak.
Ustawa z 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - Dziennik Ustaw z 16 sierpnia 2024 roku, poz. 1243
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat