4 dniowy tydzień pracy w 2025 r. Jest podstawa prawna. Można wprowadzać
REKLAMA
REKLAMA
- 4 dniowy tydzień pracy w 2025 r. - podstawa prawna
- System skróconego czasu pracy 2025 r.
- Dni wolne od pracy 2025 r.
- Ewidencja czasu pracy 2025 r.
W przestrzeni publicznej od dłuższego czasu można zaobserwować debatę dotyczącą skróconego tygodnia pracy. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przekazało, że zmiany dotyczące czasu pracy nastąpią w trakcie trwania tej kadencji rządu. Oznacza to, że najpóźniej do 2027 roku możemy oczekiwać zmian w tym zakresie. Aktualnie resort jest w trakcie analiz, które mają zweryfikować opinię, czy skrócenie czasu pracy poprawi wydajność. Rozważane są dwie opcje. Jedna z nich zakłada skrócenie czasu pracy do czterech dni w tygodniu, druga zaś skrócenie dniówki do 7 godzin dziennie, co oznaczałoby 35 godzinny tydzień pracy. Zapytaliśmy resortu na jakim etapie są prace - dalej czekamy na odpowiedź.
REKLAMA
4 dniowy tydzień pracy w 2025 r. - podstawa prawna
Zgodnie z Kodeksem pracy, czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Warto jednak pamiętać, że ustawa już w obecnym kształcie umożliwia pracę w skróconym, cztero-dniowym tygodniu pracy. Stanowi o tym art. 143 Kodeksu pracy.
Na pisemny wniosek pracownika może być do niego stosowany system skróconego tygodnia pracy. W tym systemie jest dopuszczalne wykonywanie pracy przez pracownika przez mniej niż 5 dni w ciągu tygodnia, przy równoczesnym przedłużeniu dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca.
Oznacza to, że pracownik może pracować cztery dni w tygodniu. Musi tylko pamiętać przedłużeniu dobowego wymiaru czasu pracy. Maksymalnie, dobowy wymiar czasu pracy w systemie skróconego tygodnia pracy może być przedłużony do 12 godzin. Należy uwzględnić także minimalny dobowy odpoczynek od pracy. Pracownikowi w każdej dobie przysługuje co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. A w każdym tygodniu, co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego. W przypadku wydłużenia dobowego wymiaru czasu pracy warto pamiętać także o prawie do przerw. W przypadku, gdy dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut. A w momencie, gdy dobowy wymiar czasu pracy pracownika jest dłuższy nić 9 godzin, pracownik ma prawo do kolejnej, dodatkowej przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut.
Kodeks pracy pozwala na wprowadzenie także innych systemów czasu pracy. Można pracować także w systemie: równoważnego czasu pracy, czasu pracy w ruchu ciągłym, przerywanego czasu pracy, zadaniowego czasu pracy, pracy weekendowej, czy skróconego czasu pracy.
Polecamy Umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2025 r.
System skróconego czasu pracy 2025 r.
Pracodawcy mogą także stosować system skróconego czasu pracy, czyli poniżej norm określonych w KP (8 godzin dziennie przy 40 godzinnym tygodniu pracy). W Kodeksie pracy wskazano, że dla pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych lub szczególnie szkodliwych dla zdrowia system skróconego czasu pracy może polegać na ustanowieniu przerw w pracy wliczanych do czasu pracy albo na obniżeniu tych norm, a w przypadku pracy monotonnej lub pracy w ustalonym z góry tempie polega na wprowadzeniu przerw w pracy wliczanych do czasu pracy.
Dni wolne od pracy 2025 r.
Niezależnie od tego, jaki system czasu pracy zostanie przyjęty przez pracodawcę, w każdym z nich – jeżeli przewiduje on rozkład czasu pracy obejmujący pracę w niedziele i święta – pracownikom należy zapewnić łączną liczbę dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym odpowiadającą co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy przypadających w tym okresie.
Ewidencja czasu pracy 2025 r.
Niezależnie od tego, czy pracodawca wprowadzi skrócony system tygodnia pracy, czy też nie, ma obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy pracowników. Chodzi o ustalenie jego wynagrodzenia oraz innych świadczeń związanych z pracą. Taka ewidencja powinna być udostępniona pracownikowi na jego żądanie.
W stosunku do pracowników objętych systemem zadaniowego czasu pracy, pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz pracowników otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub za pracę w porze nocnej nie ewidencjonuje się godzin pracy.
Warto pamiętać, że wszelkie ustalenia dotyczące systemu i rozkładu czasu pracy, a także przyjęte okresy rozliczeniowe czasu pracy powinny być zapisane w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub w obwieszczeniu.
Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2023 r. poz. 1465 j.t.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat