REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Negocjacje umowy o wolnym handlu pomiędzy Mercosur, a Unią Europejską dobiegają końca

Izabella Tymińska
Zajmuje się doradztwem z zakresu przepisów prawa celnego, importem i eksportem towarów i usług, analizą finansowo-ekonomiczną kontraktów międzynarodowych.
Negocjacje umowy o wolnym handlu pomiędzy Mercosur, a Unią Europejską dobiegają końca
Negocjacje umowy o wolnym handlu pomiędzy Mercosur, a Unią Europejską dobiegają końca
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Mercosur to kraje Ameryki Południowej zrzeszone w jeden blok gospodarczy. Od ponad 20 lat Mercosur próbuje podpisać umowę z UE o strefie wolnego handlu. Spowoduje to obniżenie ceł i możliwość wejścia na rynek UE ze swoimi towarami. Umowa ta pomoże gospodarkom starej UE, z wyjątkiem Francji, kosztem tych gospodarek, które na tej umowie ucierpią w tym Polski. Na tą chwilę mamy 1,12 miliona osób zatrudnionych w Polskim rolnictwie. Są to kraje które polegają na własnym rolnictwie czy hodowli. Dlatego też Polski rząd nie zgadza się z negocjowaną umową z Mercosur w obszarze rolnictwa.

Mercosur

Mercosur to unia celna założona przez Argentyna, Brazylia, Urugwaj i Paragwaj w 1991 roku ze wspólną zewnętrzną taryfą celną. Handel pomiędzy tymi państwami odbywa się bez cła. Do towarów z zewnątrz obowiązują jednolite stawki celne. Do podjęcia decyzji wewnątrz Mercosur potrzeba zgody wszystkich członków. Nie ma integracji politycznych ani wspólnych instytucji np. jak Parlament Europejski. Koncentruje się na współpracy gospodarczej. Kraje te starają się współdziałać przede wszystkim tam, gdzie te działania mogą przynieść wzajemną korzyść dla tych państw. W 2012 roku do Mercosur dołączyła Wenezuela. Mamy też członków stowarzyszonych do których należą Boliwia, Gujana, Peru i Kolumbia, Ekwador, Chile, Surinam. 

REKLAMA

Historia negocjacji UE z krajami Mercosur

REKLAMA

Przed rokiem 2019 odbyło się 38 rund negocjacyjnych zanim osiągnięto wstępne porozumienie co do kształtu umowy. Zasadniczym problemem było to, że rolnicy UE będą narażeni na konkurencję z tamtego rynku i mają oni obawy co do dużo tańszych produktów z tamtego rynku. Do tego dochodzą kwestie środowiskowe i ograniczenia w standardach produkcji nakładane przez UE. Najtrudniejszy jednak był proces ratyfikacji takiego porozumienia, ponieważ wymaga on zgody wszystkich państw członkowskich UE oraz krajów Mercosur. Pojedyncze weto mogło zatrzymać całą umowę.

W 2019 roku nastąpił przełom w postaci uzgodnienia komponentu handlowego. Jednak wstrzymano negocjacje z zastrzeżeniami co do polityki środowiskowej Brazylii. Nastąpił bowiem znaczny wzrost wylesienia lasów deszczowych Amazonki. W zeszłym roku były nowe wybory na prezydenta w Brazylii i sytuacja się zmieniła, ponieważ nowo wybrany prezydent uczynił z ochrony środowiska priorytet swojej kadencji. W związku z tym UE powróciła do negocjacji dotyczących umowy o wolnym handlu.

Elementy wspólnej umowy UE – Mercosur

Umowa UE – Mercosur ma mieć charakter kompleksowy i obejmować zobowiązania w takich obszarach, jak m.in.:

  • liberalizacja (całkowita lub częściowa) ceł w handlu wzajemnym towarami;
  • współpraca w sprawach weterynaryjnych i fitosanitarnych;
  • ochrona oznaczeń geograficznych;
  • liberalizacja handlu usługami;
  • liberalizacja dostępu do rynku zamówień publicznych;
  • wiele innych zagadnień współpracy handlowej i gospodarczej ujętych w blisko czterdziestu rozdziałach i aneksach.

Wzajemne otwarcie rynków

Wzajemne otwarcie rynków ma polegać znaczącym obniżeniu ceł lub ich całkowitym zniesieniu. Dla towarów rolnych obniżenie ceł ma być ograniczone do poziomu ustanowionych kontyngentów taryfowych (TRQ) o obniżonej lub zerowej stawce celnej, a po przekroczeniu których będą obowiązywały stawki takie jak obecnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po stronie UE niepełna liberalizacja ceł w imporcie z krajów Mercosur ma dotyczyć m.in. następujących towarów i grup towarowych:

  • mięsa wołowego świeżego, mrożonego, przetworzonego;
  • mięsa wieprzowego świeżego, mrożonego, przetworzonego;
  • mięsa drobiowego świeżego, mrożonego, przetworzonego;
  • mięsa baraniego i koziego solonego lub suszonego;
  • mleka i śmietany;
  • serów;
  • żółtek jaj i albumin;
  • miodu;
  • czosnku;
  • bananów;
  • kukurydzy i sorgo;
  • ryżu;
  • skrobi kukurydzianej i z manioku;
  • cukru trzcinowego do rafinacji;
  • syropów cukrowych i niektórych produktów przetworzonych o wysokiej zawartości cukru;
  • słodkiej kukurydzy;
  • wina;
  • rumu;
  • etanolu;
  • produktów spożywczych dla niemowląt.

REKLAMA

Po stronie Mercosur umowa przewiduje otwarcie trzech TRQ w imporcie towarów z UE: na niektóre produkty mleczarskie, preparaty do żywienia niemowląt oraz czosnek.

Są też towary które będą podlegały wyłączeniu z liberalizacji, m.in. mięso baranie i kozie (oprócz solonego i suszonego objętego TRQ), maślanka, tłuszcz mleczny, serwatka, mozzarella, pszenica durum, pszenica (z wyjątkiem siewnej) oraz cukier (inny niż trzcinowy do rafinacji).

W imporcie z krajów Mercosur, owoców i warzyw świeżych lub chłodzonych, UE zachowa system cen wejścia w odniesieniu do większości objętych nim towarów (m.in. pomidory, ogórki, jabłka, gruszki, śliwki, wiśnie, morele, brzoskwinie i nektarynki, winogrona i sok winogronowy). System cen wejścia to ochrona rynku przed wejściem towarów po znacznie obniżonych kwotach.

Natomiast UE mogłaby wysyłać takie towary jak: samochody, części samochodowe, maszyny, chemikalia, odzież i tekstylia, farmaceutyki, obuwie skórzane, żywność i napoje, wino, czekoladę, alkohole, herbatniki, brzoskwinie w puszkach oraz napoje alkoholowe.

Umowa ta przewiduje zniesienie ceł na ponad 90% towarów z UE.

Podsumowanie

To ważna umowa dla UE, ponieważ to kolejny rynek za oceanem. Należy jednak pamiętać, że koszty transportu towarów przez ocean są wyjątkowo drogie, a to będzie podnosiło cenę towarów. Umowa jest dobrym krokiem w kierunku umów UE z krajami o wolny handlu, pod warunkiem, że będzie na równych zasadach zapewniając korzystne i bezpieczne warunki wszystkim stronom. Nie można dopuścić, aby towary z krajów trzecich mogły nie spełniać tych wymogów, które stawia się europejskim producentom. Jednocześnie należy pamiętać o bardzo dalekiej odległości położonych krajów w Mercosur.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kosiniakowe ze zmianami w 2025 r. Kogo dotyczą?

Rodzice dzieci wcześnie urodzonych zyskają nowe uprawnienia nie tylko w postaci uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Wydłuży się również okres pobierania tzw. kosiniakowego, czyli świadczenia rodzicielskiego. Ta zmiana wchodzi w życie już 19 marca 2025 r.

Zamach stanu - co to jest? Art. 128 Kodeksu karnego

Czym jest zamach stanu? To jedno z przestępstw przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Uregulowane jest w art. 128 Kodeksu karnego. Jakie są znamiona tego przestępstwa? Jaka kara grozi za zamach stanu?

Luka: MOPS, ZUS, świadczenie pielęgnacyjne, świadczenie wspierające. Kiedy nowelizacja przepisów?

Luka polega na tym, że po decyzjach MOPS opiekunowie osób niepełnosprawnych tracą ubezpieczenie zdrowotne w NFZ (np. za pół roku wstecz). Powinien je przyznać ZUS za taki sam okres, ale nie może bo zakazują mu tego przepisy wprowadzone przez ustawę o świadczeniu wspierającym.

Prowadzisz działalność gospodarczą w domu? Możesz go sprzedać bez PIT i skorzystać na podatku. Fiskus wydał korzystną interpretację

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał korzystną dla podatników interpretację. Potwierdził w niej możliwość uniknięcie opodatkowania sprzedaży nieruchomości wycofanej z działalności gospodarczej już po pięciu latach od jej nabycia, a nie dopiero po sześciu od wycofania z działalności.

REKLAMA

19 marca 2025 r. ważna zmiana w urlopach. Kodeks pracy

19 marca 2025 r. ważna zmiana w urlopach. Ważna zmiana w Kodeksie pracy wprowadzająca szczególne regulacje z zakresu urlopów wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach zacznie obowiązywać 19 marca 2025 r. Kto skorzysta? Ile płatne? Ile tygodni?

To w tych zawodach będzie najłatwiej o pracę. MEN opublikowało listę. Oni będą mogą liczyć na najwyższe dopłaty do edukacji w roku szkolnym 2025/2026

Jak dobrze wybrać zawód? MEN opublikowało prognozę, z której wynika w jakich zawodach będzie najniższe bezrobocie. Będą też miały szczególne znaczenie dla rozwoju państwa, a do edukacji tym zakresie będą najwyższe dopłaty.

Videotestament. Czy wejdzie w 2025 r.? [PROJEKT]

Do konsultacji publicznych trafił właśnie projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego. Świat się zmienia, technologie coraz śmielej wkraczają w nasze życie. Prawdopodobnie będzie dopuszczalna forma videotestamentu, tj. sporządzania testamentu ustnego za pomocą urządzeń audiowizualnych, takich jak nagrania wideo czy też tylko audio: głosu spadkodawcy. . Czy już w 2025 r.? Zobaczymy.

Nawet 10 500 zł na zakup laptopa w 2025 r. Takie dofinansowanie można otrzymać z PFRON

W ramach programu „Aktywny samorząd” w roku 2025 r. można uzyskać dofinansowania do 10 500 zł na zakup sprzętu elektronicznego, w tym laptopów i komputerów stacjonarnych. Zarząd PFRON przyjął dokument Kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów programu „Aktywny samorząd” w 2025 roku.

REKLAMA

Jaka waloryzacja sumy gwarancyjnej w obowiązkowym ubezpieczeniu OC? Ważna uchwała Sądu Najwyższego

W dniu 15 stycznia 2025 r. Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów podjął ważną uchwałę dotyczącą waloryzacji, na podstawie kodeksu cywilnego, sumy gwarancyjnej określonej w umowie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Zdaniem Sądu Najwyższego waloryzacja sumy gwarancyjnej ubezpieczenia OC dokonywana przez sąd nie może być automatyczna. Określona w przepisach aktualna wysokość tej sumy nie może być jedynym kryterium przy waloryzacji sum gwarancyjnych z dawnych umów ubezpieczenia.

Od 3 stycznia 2025 r. nowe zasady składania wniosków o 1500 zł na dziecko żłobkowe. Publikujemy listę błędów, przez które ZUS nie wypłaci Ci świadczenia

3 stycznia 2025 r. zaczęły obowiązywać nowe zasady dotyczące składania wniosków o 1500 zł na dziecko żłobkowe. Publikujemy listę błędów, przez które Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłaci świadczenia.

REKLAMA