Kolejne miejsca wolne od dymu tytoniowego i aerozoli z e-papierosów. Jest decyzja Unii Europejskiej. Plaże, place zabaw, parki rozrywki, tarasy w restauracjach

plaża, zakaz palenia / Plaże, place zabaw, parki rozrywki, tarasy w restauracjach bez dymu tytoniowego i aerozoli z e-papierosów. Jest decyzja UE / Shutterstock

W dniu 3 grudnia 2024 r. ministrowie zdrowia państw członkowskich Unii Europejskiej zmienili zalecenia w sprawie miejsc wolnych od dymu. Unijne rekomendacje obejmą w szczególności miejsca miejsca rekreacji na świeżym powietrzu, zwłaszcza tam, gdzie często mogą przebywać dzieci, młodzież i osoby narażone. Rekomendacje mają zastosowanie do e-papierosów i podgrzewanych wyrobów tytoniowych i stanowią zachętę dla państw członkowskich UE do rozszerzenia zakresu istniejącej ochrony przed biernym paleniem. Jak ustaliła PAP, Polska głosowała za zmianą.

Ostatnie rekomendacje pochodziły z 2009 r. Proponując zmiany, Komisja Europejska chciała dostosować unijne zalecenia do funkcjonujących na rynku nowych wyrobów.

Polska poparła zmiany w zaleceniach

Zgodnie z informacjami PAP Polska poparła zmiany w unijnych zaleceniach, ponieważ przepisy mające ograniczać miejsca palenia papierosów elektronicznych oraz nowatorskich wyrobów tytoniowych - analogicznie do obowiązujących zakazów palenia wyrobów tytoniowych w wybranych miejscach publicznych - zostały już wprowadzone w Polsce w ramach nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu.

Zachęta do rozszerzenia zakresu ochrony przed biernym paleniem i aerozolami

Zalecenia zachęcają kraje członkowskie do rozszerzenia zakresu istniejącej ochrony przed biernym paleniem, by obejmowała ona miejsca na zewnątrz, takie jak place zabaw i tarasy restauracji. "Nowe środki będą miały również zastosowanie do nowo powstających wyrobów tytoniowych i pokrewnych produktów, takich jak e-papierosy i podgrzewane wyroby tytoniowe (HTP)" - podkreślono. Rekomendacje te nie są wiążące dla krajów członkowskich.

Chodzi o ochronę dzieci przed biernym paleniem i aerozolami. Nowe zalecenia mają również zniechęcić do używania tytoniu i nowo powstających produktów, zwłaszcza wśród osób młodych, oraz walkę z uzależnieniem od nikotyny.

Jakie nowe miejsca będą chronione

Nowe zalecenia mają objąć "wyznaczone miejsca rekreacji na świeżym powietrzu, zwłaszcza tam, gdzie często mogą przebywać dzieci, młodzież i osoby narażone". "Powinny one obejmować publiczne place zabaw, parki rozrywki, baseny, plaże, ogrody zoologiczne i inne podobne przestrzenie zewnętrzne" - czytamy w przyjętym dokumencie.

Zasady ochrony przed dymem tytoniowym i aerozolami

Kraje członkowskie powinny zapewnić ochronę przed dymem tytoniowym i aerozolami "w obszarach zewnętrznych lub półzewnętrznych związanych z zakładami usługowymi (np. częściowo zadaszone, ogrodzone albo w inny sposób wyznaczone obszary znajdujące się obok lub w pobliżu zakładu, w tym dachy, balkony, werandy lub tarasy)". "Powinny one obejmować przestrzenie zewnętrzne restauracji, barów, kawiarni i przestrzenie zewnętrzne innych podobnych lokali" - czytamy w zaleceniach.

Ważne

Omawiane zalecenia stanowią część europejskiego planu walki z rakiem, którego celem jest stworzenie "pokolenia wolnego od tytoniu" - w 2040 r. mniej niż 5 proc. populacji ma używać wyrobów tytoniowych.

Będzie też przegląd unijnego prawa tytoniowego

Ministrowie zdrowia opowiedzieli się także we wtorek za przeglądem unijnego prawa tytoniowego. Chce się temu przyjrzeć podczas polskiego przewodnictwa w Radzie UE w I połowie 2025 r. ministra zdrowia Izabela Leszczyna. "Podczas naszej prezydencji będziemy chcieli otworzyć dyskusję nad przeglądem prawodawstwa Unii Europejskiej dotyczącego wyrobów nikotynowych, tytoniowych i papierosów elektronicznych, w tym także tych bez nikotyny, ponieważ uważamy, że one wyrabiają bardzo groźny nawyk palenia u młodych ludzi" - oświadczyła ministra.

Podczas spotkania ze swoimi unijnymi odpowiednikami minister Leszczyna podkreśliła, że w Polsce prawo zakazuje palenia wyrobów tytoniowych, w tym nowatorskich wyrobów tytoniowych oraz e-papierosów m.in. na przystankach komunikacji publicznej czy w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci.
Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)
mce/ ap/ amac/

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Prawo
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca
22 lut 2025

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony
22 lut 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia
21 lut 2025

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.
21 lut 2025

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów
21 lut 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów
21 lut 2025

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości
22 lut 2025

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej
21 lut 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach
21 lut 2025

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?
20 lut 2025

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

pokaż więcej
Proszę czekać...