Będzie więcej ukraińskich dzieci w polskich szkołach. Rząd chce wyrównania szans edukacyjnych młodzieży z Ukrainy
REKLAMA
REKLAMA
- Wsparcie dla ukraińskich dzieci i młodzieży
- Dofinansowanie zatrudnienia asystenta międzykulturowego
- Wsparcie na rzecz na rzecz dobrostanu społeczności szkolnej
- Doskonalenie kadr systemu oświaty
Wsparcie dla ukraińskich dzieci i młodzieży
Na stronie Rządowego centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków wsparcia w zakresie wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży z Ukrainy w latach szkolnych 2024/2025, 2025/2026 i 2026/2027.
REKLAMA
Według przewidywań w kolejnych latach szkolnych (tj. 2025/2026 i 2026/2027) zwiększy się liczba ukraińskich uczniów realizujących obowiązek szkolny w szkołach polskiego systemu oświaty. Będzie to miało istotny wpływ na polski system oświaty, więc za konieczne uznano podjęcie działań na rzecz realizacji dodatkowego wsparcia.
Projektowane rozporządzenie przewiduje realizację wsparcia dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy w trzech obszarach:
- dofinansowanie zatrudnienia asystenta międzykulturowego;
- realizacja różnorodnych form wsparcia na rzecz dobrostanu społeczności szkolnej;
- doskonalenie kadr systemu oświaty.
Dofinansowanie zatrudnienia asystenta międzykulturowego
REKLAMA
Projekt rozporządzenia zakłada wsparcie finansowe w zatrudnieniu asystentów międzykulturowych. Asystent międzykulturowy to osoba, której zadaniem jest wspieranie dzieci z doświadczeniem migracji, uczęszczających do szkół w Polsce, oraz całych społeczności szkolnych (w tym kadry pedagogicznej, rodziców lub opiekunów).
Dofinansowanie ma dotyczyć organów prowadzących szkoły, w których uczniowie i uczennice, będący obywatelami Ukrainy, spełniają obowiązek szkolny lub obowiązek nauki. Środki na dofinansowanie zatrudnienia asystenta międzykulturowego będą mogły otrzymać m.in. jednostki samorządu terytorialnego prowadzące szkoły.
Wsparcie na rzecz na rzecz dobrostanu społeczności szkolnej
Projektowane rozporządzenie zakłada działania w celu podwyższenia poziomu dobrostanu uczniów i uczennic będących obywatelami Ukrainy oraz całości społeczności szkolnej. Działania te będą możliwe przez realizację różnorodnych form wsparcia kierowanych do uczniów i uczennic z doświadczeniem migracji, ich rodziców lub opiekunów prawnych, w tym osób (podmiotów) sprawujących pieczę zastępczą, a także kadr systemu oświaty w obszarze kształcenia, wychowania i opieki.
Działania realizowane będą na dwóch poziomach: regionalnymi i centralnym.
Doskonalenie kadr systemu oświaty
REKLAMA
Celem działań będzie podniesienie kompetencji zawodowych kadry systemu oświaty w celu skutecznej integracji uczniów z różnych środowisk kulturowych, zapewnienia im równych szans edukacyjnych oraz budowania otwartego i wspierającego środowiska szkolnego, przez organizowanie i prowadzenie doskonalenia zawodowego.
Odbiorcami działań będą przedstawiciele kadry systemu oświaty, a także asystenci międzykulturowi. I w tym przypadku działania realizowane będą na dwóch poziomach - regionalnymi i centralnym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat