REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wigilia będzie wolna, ale dopiero w 2025 r., a pracownicy handlu będą musieli „oddać” jeden dzień w zamian

Wigilia, wolna Wigilia, pracownicy handlu, projekt ustawy, dzień wolny od pracy
Wigilia będzie wolna, ale dopiero w 2025 r., a pracownicy handlu będą musieli „oddać” jeden dzień w zamian
Inne

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 27 listopada br., Sejm przegłosował poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 777), dotyczący wprowadzenia Wigilii Bożego Narodzenia jako dnia wolnego od pracy. Projekt ustawy zostanie teraz skierowany do prac w Senacie. 

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o wolne Wigilii

W dniu 27 listopada br., Sejm przegłosował poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 777), dotyczący wprowadzenia Wigilii Bożego Narodzenia jako dnia wolnego od pracy. W trakcie posiedzenia został również złożony przez wnioskodawcę projektu wniosek o niezwłoczne przejście do trzeciego projektu, bez kierowania go do komisji. Za projektem zagłosowało 403 posłów, przeciw – 10, a od głosu wstrzymało się – 12 i zostanie on teraz skierowany do prac w Senacie.  

REKLAMA

Wigilia będzie wolna, ale dopiero w 2025 r.

Przegłosowany projekt nowelizacji zakłada, że Wigilia będzie wolna dla wszystkich pracowników (również placówek handlowych, którzy obecnie pracują w tym dniu do godz. 14), ale dopiero w 2025 r. Wynika to ze zmiany wprowadzonej w zakresie daty wejścia w życie ustawy – z „następnego dnia po jej ogłoszeniu” na – dzień 1 lutego 2025 r. Poprawka ta, została zgłoszona do projektu przez Koalicję Obywatelską i spotkała się z uznaniem Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, a w dniu wczorajszym – większości sejmowej. 

Pracownicy handlu będą mieli wolną Wigilię, ale „oddadzą” za to inny dzień pracy

Do pierwotnej wersji projektu ustawy, o której więcej można przeczytać w poniższym artykule: 

REKLAMA

została również wprowadzona zgłoszona przez Koalicję Obywatelską poprawka, polegająca na zniesieniu zakazu handlu w kolejne trzy niedziele poprzedzające dzień 24 grudnia. W aktualnym stanie prawnym – zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 10.01.2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni – zakaz handlu nie obowiązuje w kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia, z wyłączeniem niedzieli przypadającej na dzień 24 grudnia. Jeżeli finalnie, w tym kształcie, projekt ustawy doczeka się swojego wejścia w życie – w placówkach handlowych, będzie można zrobić zakupy w jeszcze jedną, „dodatkową” niedzielę handlową, poprzedzającą święta Bożego Narodzenia, która przypadać będzie na trzy tygodnie przed Wigilią. Dla pracowników handlu, oznaczać to będzie jednak dodatkowy dzień pracujący, niejako – w zamian za wolną Wigilię. 

Podczas posiedzenia Sejmu, przeciwna wprowadzeniu powyższej zmiany do pierwotnej wersji projektu, która regulacji w zakresie zniesienia zakazu handlu nie przewidywała, była m.in. Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, która argumentowała swoje stanowisko w następujący sposób: „To projekt bardzo jasny, bardzo prosty i w dodatku popierany przez ¾ Polek i Polaków. To nie jest i nigdy nie był projekt o handlu w niedzielę, niezależnie od tego co, kto o nim sądzi. To nie jest projekt o odbieraniu części pracownikom wolnych niedziel. To jest projekt o oddaniu wszystkim pracującym wolnej Wigilii. (…) Już dziś, zgodnie z obowiązującymi przepisami, handel w Wigilię ma prawo pracować do godz. 14. Wprowadzenie dodatkowej wolnej niedzieli dla pracowników handlu, a głównie pracownic handlu – to jest dokładanie tym pracownikom całego dodatkowego dnia pracy, a nie oddawanie wolnej Wigilii. (…) To nie jest poprawka, która idzie w zgodzie w intencją wnioskodawców, ponieważ nie są to przepisy, które oddają wolną Wigilię.” „Koalicja 15 października złożyła obietnicę – nic co dane, nie będzie odebrane. Szanowni Państwo – Posłanki, Posłowie, dotrzymajmy tej obietnicy – wszyscy.” – podsumowała Ministra. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeciwko wprowadzenia dodatkowego dnia pracującego dla pracowników handlu, w postaci trzeciej z kolei niedzieli, poprzedzającej Wigilię Bożego Narodzenia, opowiedziała się również posłanka Katarzyna Ueberhan, która na mównicy sejmowej reprezentowała wnioskodawcę projektu (klub Lewicy) – Była próba zrobienia z projektu dotyczącego wolnej Wigilii projektu o niedzielach handlowych. Mam nadzieję, że to się jednak nie wydarzy i przegłosujemy projekt w tej wersji, w której została złożona przez klub Lewicy, czyli wprowadzając wolną Wigilię, a nie dodatkową pracującą niedzielę.”

REKLAMA

Finalnie, projekt nowelizacji ustanawiającej Wigilię Bożego Narodzenia dniem wolnym od pracy, został jednak przegłosowany przez Sejm w wersji uwzględniającej poprawkę, zakładającą wprowadzenie w grudniu dodatkowej niedzieli handlowej – tj. niedzieli przypadającej trzy tygodnie przez Wigilią. 

Jak informuje PAP – zmianę tę, negatywnie ocenił zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Bartłomiej Mickiewicz, który podkreślił, że jeżeli pracujące niedziele mają być w zamian za wolną Wigilię, to jego związek mówi temu rozwiązaniu „absolutnie nie”. Prezes Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski ocenił natomiast, że trzecia handlowa niedziela w grudniu jest rozwiązaniem kontrowersyjnym.

Sprawdź >>> Dziennik Gazeta Prawna - subskrypcja cyfrowa

Podstawa prawna:

  • Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw z dnia 24.10.2024 r. (druk sejmowy nr 777)

  • Ustawa z dnia 18.01.1951 r. o dniach wolnych od pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1920)

  • Ustawa z dnia 10.01.2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 449)

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dla kogo dodatek szkolny w 2025 r. i w 2026 r.

Dla kogo dodatek szkolny w 2025 r. i w 2026 r. Ile wynosi dodatek szkolny? Kiedy należy złożyć wniosek o dodatek szkolny? Jakie warunki trzeba spełniać by uzyskać dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego?

347 zł miesięcznie dofinansowania do opłat za żłobek lub przedszkole. Wnioski można składać od 1 marca 2025 r.

Od 1 marca 2025 r. rodzice mogą składać wnioski o dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku lub przedszkolu. Wsparcie może wynieść 347 zł miesięcznie.

Siła wyższa 2025 r.: od kiedy, dla kogo, ile płatne, jak uzasadnić wniosek

Siła wyższa 2025 r. Od kiedy? Kto może wystąpić o zwolnienie z powodu działania siły wyższej? Ile jest płatne zwolnienie z powodu działania siły wyższej? Jak uzasadnić wniosek o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej?

Nowy Kodeks Dobrych Praktyk Nadzoru Właścicielskiego w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Co się zmieni w zarządzaniu mieniem państwowym?

Nadzór nad aktywami publicznymi stanowi przedmiot sporu politycznego od wielu lat. Niedawno zakończone audyty w spółkach Skarbu Państwa wykazały kilkunastomiliardowe straty. Pozostawiając dyskusje nad tymi wynikami politykom, w tym artykule chcielibyśmy omówić materiał będący próbą unormowania reguł nadzoru właścicielskiego w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Ministerstwo Aktywów Państwowych w ostatnich tygodniach przygotowało kompleksowy dokument regulujący te zasady. Celem zaktualizowanego dokumentu jest ustanowienie nowoczesnych standardów zarządzania spółkami Skarbu Państwa i poprawa efektywności zarządzania mieniem państwowym. Aktualnie trwają konsultacje publiczne Nowego Kodeksu; Ministerstwo poinformowało o napłynięciu ponad 180 stron uwag od kilkudziesięciu spółek oraz osób fizycznych.
Jednocześnie w Ministerstwie Aktywów Państwowych rozpoczęto prace nad nowelizacją ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Ministerstwo liczy, że ustanowienie nowych zasad ładu korporacyjnego w spółkach Skarbu Państwa przyczyni się do ustanowienia najwyższych standardów operacyjnych i etycznych i pomoże wykluczyć nieuczciwe praktyki rynkowe i zidentyfikowane nieprawidłowości.

REKLAMA

MON: Podwyżki w wojsku. Zwiększy się uposażenie zasadnicze żołnierzy zawodowych

Uposażenie zasadnicze żołnierzy zawodowych będzie wyższe. Nowe stawki będą stosowane do ustalania uposażenia od 1 stycznia 2025 r. Podwyżka stawek wyniesie od około 5 proc. do około 7 proc.

Słuszne blokowanie nielegalnych treści w internecie, czy zagrożenie wolności słowa? Nowelizacja ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną

Polska stoi przed wyzwaniem implementowania do krajowego porządku prawnego Aktu o usługach cyfrowych. Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz niektórych innych ustaw został opublikowany niemal rok temu. Ale na początku 2025 r. pojawiła się nowa propozycja wprowadzenia regulacji dotyczących blokowania treści w Internecie przed dedykowany do nadzoru Urząd. Obecnie toczą się intensywne dyskusje na temat propozycji nowych przepisów, które mogłyby umożliwić blokowanie określonych nielegalnych treści przez Prezesa UKE. Zdania są podzielone, w szczególności niektórzy eksperci zwracają uwagę na szanse i zagrożenia związane z takim rozwiązaniem, podkreślając konieczność przejrzystości i poszanowania wolności słowa.

Co czeka pracodawców i pracowników w 2025 r.?

Rok 2025 przynosi istotne zmiany w przepisach dotyczących rynku pracy, które wpłyną zarówno na przedsiębiorców, jak i pracowników. Wśród najważniejszych regulacji, które już obowiązują lub w bieżącym roku wejdą w życie, znajdują się m.in. rewolucja w składce zdrowotnej, zmiany w dofinansowaniach PFRON, dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków, wzrost wynagrodzenia minimalnego oraz nowy dzień wolny – Wigilia.

Pełnomocnik rządu: drugi dodatek dla rencistów na etapie analiz w KPRM. W 2028 r. nowy system orzeczeń dla osób niepełnosprawnych

Zmiany w systemie wspierania osób niepełnosprawnych w imieniu rządu zapowiada wiceminister rodziny, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń.

REKLAMA

Nawet 2 miliony zł odszkodowania od państwa. Sprawdź dla kogo

Polskie sądy zasądzają nawet ponad 2 000 000 zł świadczenia rekompensacyjnego z tytułu doznanych szkód. Te sprawy łatwo wygrać a prawo do odszkodowania i zadośćuczynienia przechodzi na najbliższych: małżonka, dzieci i rodziców. Setki tysięcy Polaków mają prawo do tych pieniędzy (mniejszych czy większych ale zawsze). Trzeba tylko sięgnąć.

Świadczenie rehabilitacyjne 2026 r.

Świadczenie rehabilitacyjne 2026 r. Ile wynosi? Kiedy można wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne? Kto może wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne? Jakie warunki trzeba spełniać? Przez ile można pobierać świadczenie rehabilitacyjne?

REKLAMA