PFRON przedłuża program dla niepełnosprawnych. Chodzi o dopłaty do zakupu mieszkania pozbawionego barier architektonicznych
REKLAMA
REKLAMA
- PFRON: wydłużenie realizacji Programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Dostępne mieszkanie
- Paragraf 1. Cel Programu
- Paragraf 2. Definicje
- Paragraf 3. Wskaźnik osiągnięcia celu Programu
- Paragraf 4. Budżet Programu
- Paragraf 5. Okres wdrażania
- Paragraf 6. Terminy i sposób składania wniosków
- Paragraf 7. Podstawa prawna Programu
- Paragraf 8. Beneficjenci
- Paragraf 9. Formy i warunki udzielenia dofinansowania
- Paragraf 10. Warunki uczestnictwa samorządu powiatowego w Programie
- Paragraf 11. Postanowienia dodatkowe
PFRON: wydłużenie realizacji Programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Dostępne mieszkanie
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych poinformował dzisiaj na swojej stronie internetowej, że zmiany polegają na wydłużeniu realizacji programu do końca 2026 roku. Aktualnie wnioski można składać do dnia 31.12.2025 r. a zawieranie umów z beneficjentami odbywać się będzie do dnia 31.12.2026 r., jednak nie dłużej niż do wyczerpania budżetu Programu.
Poniżej podajemy informację o Programie, zgodnie z dokumentem udostępnionym przez PFRON. Jaki jest zakres Programu? Kto może ubiegać się o wsparcie finansowe?
Paragraf 1. Cel Programu
Celem Programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Dostępne mieszkanie, zwanego dalej „Programem”, jest wzrost niezależności beneficjentów oraz ułatwienie im aktywności zawodowej i społecznej poprzez zapewnienie mieszkania wolnego od barier architektonicznych, jako podstawy samodzielnego realizowania planów zawodowych i społecznych.
REKLAMA
Paragraf 2. Definicje
Ilekroć w niniejszym dokumencie mowa jest o:
- beneficjencie – należy przez to rozumieć adresata Programu, który uzyskał dofinansowanie;
- dofinansowaniu – należy przez to rozumieć pomoc finansową ze środków PFRON udzieloną przez samorząd powiatowy;
- wnioskodawcy – należy przez to rozumieć adresata Programu wnioskującego o dofinansowanie;
- wskaźniku osiągnięcia celu – należy przez to rozumieć ocenę jakości, skuteczności i efektywności Programu.
Paragraf 3. Wskaźnik osiągnięcia celu Programu
Liczba osób, która zmieniła miejsce zamieszkania na wolne od barier architektonicznych: 1000 osób.
Paragraf 4. Budżet Programu
Dofinansowanie na zmianę miejsca zamieszkania na wolne od barier architektonicznych: 150.000.000,00 zł.
Paragraf 5. Okres wdrażania
- Program realizowany będzie w latach 2022-2026.
- Zawieranie umów z beneficjentami odbywać się będzie do dnia 31.12.2026 r., jednak nie dłużej niż do wyczerpania budżetu Programu.
Paragraf 6. Terminy i sposób składania wniosków
- nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym,
- sposób składania wniosków i ich rozpatrywanie określone są w załączniku do Programu.
Paragraf 7. Podstawa prawna Programu
Podstawą prawną uruchomienia i realizacji Programu jest art. 47 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Paragraf 8. Beneficjenci
1. Beneficjentem może być osoba z niepełnosprawnością, która spełnia warunki:
REKLAMA
1) posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, z tytułu niepełnosprawności narządu ruchu uniemożliwiającej poruszanie się bez użycia wózka;
2) złoży oświadczenie, wraz z dokumentacją fotograficzną, o barierach architektonicznych w mieszkaniu i/lub w budynku, uniemożliwiających samodzielne wyjście na zewnątrz na poziom zero;
3) złoży oświadczenie o dysponowaniu tytułem prawnym do lokalu na mocy prawa własności lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
4) skreślony.
2. W przypadku, gdy wniosek dotyczy osoby małoletniej lub ubezwłasnowolnionej, wniosek składa jej opiekun prawny. W takim przypadku do wniosku dołącza się oświadczenie o zamieszkiwaniu w lokalu wspólnie osoby z niepełnosprawnością oraz opiekuna prawnego.
Paragraf 9. Formy i warunki udzielenia dofinansowania
- Dofinansowanie dotyczy dopłaty do zakupu mieszkania pozbawionego barier architektonicznych, znajdującego się w lokalizacji umożliwiającej samodzielne opuszczenie budynku, aż do poziomu zero przed budynkiem.
- Wysokość dofinansowania stanowi różnicę pomiędzy ceną mieszkania nabywanego i sprzedawanego, nie może być jednak większa niż równowartość iloczynu 15 m2 i wartości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, ogłaszanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego w programie „Mieszkanie na Start” na dany kwartał, w którym nabywane jest mieszkanie, obowiązującej dla lokalizacji mieszkania nabywanego.
- Warunkiem rozliczenia przyznanych środków finansowych jest:
- udokumentowanie różnicy, o której mowa w ust. 2, poprzez przedstawienie umowy sprzedaży mieszkania niedostępnego oraz umowy zakupu mieszkania bez barier architektonicznych lub umowy zamiany tych mieszkań;
- złożenie oświadczenia, iż mieszkanie uzyskane w wyniku transakcji, o której mowa w pkt 1, spełnia kryterium braku barier architektonicznych dla beneficjenta.
Paragraf 10. Warunki uczestnictwa samorządu powiatowego w Programie
- Program jest realizowany przez samorząd powiatowy, który przyjmie zaproszenie PFRON do realizacji Programu.
- Samorząd powiatowy, który wyraża chęć przystąpienia do realizacji Programu składa w tym zakresie oświadczenie i występuje o przyznanie środków finansowych na realizację Programu oraz zawiera z PFRON wieloletnią umowę, która określa obowiązki oraz uprawnienia stron.
- W przypadku, gdy samorząd powiatowy nie przystąpi do realizacji Programu, dopuszcza się możliwość zawarcia umowy w sprawie realizacji Programu na rzecz beneficjentów z terenu działania tego samorządu, z innym samorządem powiatowym.
- Samorząd powiatowy otrzymuje 5% kwoty, na którą zawarta jest umowa na obsługę realizacji Programu.
Paragraf 11. Postanowienia dodatkowe
Realizator Programu ma prawo dokonać kontroli zgodności stanu faktycznego ze stanem deklarowanym w oświadczeniach.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat