REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
pies, kot
Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową. W piątek, 22 listopada 2024 r. odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz zmianie niektórych innych ustaw.

Zdaniem projektodawców projekt ten ma na celu poprawę dobrostanu zwierząt oraz doprecyzowanie i rozszerzenie zakresu ochrony zwierząt tak, by lepiej uwzględniać ich potrzeby fizyczne, psychiczne oraz społeczne. Więcej informacji o projekcie można znaleźć w artykułach: Właściciele mieszkań nie będą mogli chronić się przed ptakami [Projekt ustawy] oraz Właściciele zwierząt uważajcie! Obowiązkowa kastracja i chipowanie [Projekt ustawy].

REKLAMA

Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową

REKLAMA

Po bliższym zapoznaniu się z projektem, w którym jest kilka rzeczy dobrych dla zwierząt, muszę powiedzieć, że jest to skrajnie lewacki projekt – powiedział poseł PiS Marek Suski. Podkreślił, że klub PiS nie zgadza się na zaproponowane w projekcie rozwiązania. Jesteśmy za tym, żeby nad projektami obywatelskimi pracować, ale w tym projekcie jest tak dużo lewackich rozwiązań, ograniczających prawa ludzi pod płaszczykiem niby to ochrony zwierząt (…) – powiedział Suski. Dodał, że klub PiS jest za tym, by skierować ten projekt do prac w komisji. Zaznaczył jednak, że w obecnym kształcie nie poprą tego projektu.

Poseł Katarzyna Maria Piekarska (KO) zauważyła, że w tej chwili w schroniskach przebywa ponad 100 tys. bezdomnych psów i kotów i że jest to tylko wierzchołek góry lodowej. Dodała, że w przytuliskach gminnych, u osób prywatnych w domach tymczasowych jest kolejne kilkadziesiąt tysięcy zwierząt. Jeżeli teraz nie zaczniemy ograniczać tej bezdomności, to za chwilę będzie ich 200 i 300 tys. Dlatego trzeba chipować, dlatego trzeba kastrować i dlatego trzeba edukować – powiedziała. Wyraziła nadzieję, że ponad partyjnymi podziałami uda im się uchwalić ten projekt ustawy. 

REKLAMA

Poseł Ewa Szymanowska (Polska 2050-TD) podkreśliła, że to, co należy bezwzględnie uregulować, to kwestie patoschronisk i patoorganizacji, które zarabiają na bezdomności zwierząt. Dodała, że w projekcie obywatelskim jest punkt dotyczący schronisk i organizacji. Liczymy na szeroką debatę i prace na rzecz wprowadzenia prawa, które będzie miało na celu eliminacje organizacji, które szkodzą całemu środowisku – powiedziała. Klub parlamentarny Polska 20250-TD jest otwarty na dyskusje w temacie ochrony praw zwierząt, dlatego będziemy głosować za projektem obywatelskim. Mówimy stop łańcuchom, pseudohodowlom i bezdomności – podsumowała.

Rozmawiajmy jak najwięcej o zwierzętach. Walczmy o ich prawa i nawet jeśli w wielu sprawach się nie zgadzamy – ja to rozumiem – ale chyba wszyscy stwierdzimy, że musimy dokonać podstawowych zmian (…). Ludzie czekają na zmiany, a jeszcze bardziej czekają na nie zwierzęta – powiedział poseł Łukasz Litewka (Lewica).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krzysztof Mulawa (Konfederacja) powiedział, że dla ludzi jest to „druga 5 Kaczyńskiego”. „5” 2.0 przeciwko rolnikom, przeciwko zwierzętom i przeciwko właścicielom zwierząt. A jednocześnie ten fatalny projekt wychodzi naprzeciw pseudoaktywistom i nieuczciwym praktykom – powiedział. Dodał, że Konfederacja składa wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Marcelina Zawisza (Razem) przekazała, że klub jest zdania, by Sejm opuściło dobrej jakości prawo, które będzie chroniło życie i dobrostan zwierząt w Polsce. Apelujemy, żeby tę ustawę procedować szybko (…). Naszym obowiązkiem jest wprowadzić prawo, które będzie chronić zwierzęta, które zapewni im nie tylko dobrostan, ale też uchroni je przed krzywdą i przed tym, co spotyka je dzisiaj – powiedziała.

Jarosław Rzepa (PSL-TD) przekazał, że klub parlamentarny PSL-TD jest za tym, by pracować nad projektem. Natomiast obszerność i rozległość projektu powoduje, że mamy sporo wątpliwości. Dodał, że chodzi o wątpliwości wiązane z gospodarką, np. obciążeń dla gmin. Odnosząc się do chipowania zwierząt, powiedział, że jest za „Uważam, że ten temat musimy w końcu w Polsce załatwić”. Zaznaczył jednak, że jest przeciwny rozwiązaniom dotyczącym branży fajerwerków i branży hodowli ryb. To jest ważny element naszej gospodarki, naszego rolnictwa – dodał .Zaznaczył, że nad wieloma zaproponowanymi rozwiązaniami warto się pochylić, a z częścią propozycji nie jest się w stanie zgodzić ze względu na „bardzo silną ingerencję w gospodarkę”. Jestem za tym, żebyśmy nad tym pracowali, ale jestem za tym również, żebyśmy szukali kompromisów, równowagi (…) – podsumował.

Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jacek Czerniak przekazał, że MRiRW widzi ten problem ze strony rolnictwa, producentów ryb i innych branż z którymi współpracuje. Dodał, że na tym etapie nie ma stanowiska rządu i są w trakcie uzgodnień. Poinformował, że resort skierował ten projekt do pięciu instytutów naukowo-badawczych nad którymi sprawuje nadzór. Instytuty mają czas do końca listopada na przedstawienie opinii. Przypomniał także, że zakończyły się konsultacje dotyczące projektu ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów. Odnosząc się do podstawowych zasad hodowli i działania stowarzyszeń psów i kotów, wskazał, że dotyczy to rozporządzenia unijnego ws. dobrostanie psów i kotów. W imieniu resortu rolnictwa i rozwoju wsi doceniając wagę tych propozycji (…) uważamy, że Sejm RP może skierować tę ustawę (…) (do komisji – Infor.pl). Dodał, że będzie trzeba uwzględnić kwestie, które resort przedstawi w sposób szczegółowy. W związku z tym, że zgłoszono wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, 27 listopada 2024 r. w bloku głosowań zostanie przeprowadzone głosowanie.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po co raz na 7 lat przepuszczać osoby niepełnosprawne ze stałym orzeczeniem przez specjalistów w WZON?

Tak pyta nasza czytelniczka. I argumentuje „Skoro niektóre osoby niepełnosprawne mają orzeczenia na stałe z MZON lub ZUS, bo ich schorzenia nie rokują poprawy, to po co zasadnym jest "przepuszczanie" ich co 7 lat przez "specjalistów" WZON? Moim zdaniem chyba tylko po to, by tysiące osób oceniających miały nadal zapewnioną pracę. Może i ona niewdzięczna, ale chyba nie aż taka zła, skoro są chętni...

Szymon Hołownia – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Szymon Hołownia – do jakiej partii należy kandydat na Prezydenta RP w 2025 r.? Jaki program wyborczy ma Szymon Hołownia? Przedstawiamy wiek, zawód, wykształcenie kandydata na Prezydenta RP oraz listę wszystkich kandydatów i najnowszy sondaż.

Sławomir Mentzen – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Sławomir Mentzen – do której partii należy kandydat na Prezydenta RP? Przedstawiamy program wyborczy Sławomira Mentzena, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź listę wszystkich kandydatów na Prezydenta RP w 2025 r. Kto prowadzi w najnowszym sondażu prezydenckim?

Czy można butelkować wodę wodociągową? Sąd administracyjny stawia sprawę jasno

Zdaniem sądu woda wodociągowa nie spełnia wymagań, by trafić do butelek. Tylko naturalne wody mineralne i źródlane gwarantują czystość i bezpieczeństwo, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowia konsumentów. Co zatem wybierać? Woda butelkowana to synonim najwyższej jakości – sprawdź, dlaczego!

REKLAMA

Środki zaskarżenia w sprawach o dostęp do informacji publicznej

Organy odwoławcze i sądy, do których trafiają sporne sprawy, chętniej wykorzystują pojęcie „nadużywania” prawa do informacji, chociaż nie wynika ono z żadnego przepisu prawa, a stanowi zagrożenie dla prawa do informacji.

Jest projekt w sprawie ustanowienia całorocznego czasu letniego

Czy to koniec zmiany czasu w Polsce? Posłowie PSL-TD złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o czasie urzędowym na terenie Polski. Czasem obowiązującym cały rok miałby być czas letni.

Aktywny rolnik: 660 tys. osób w tarapatach? Muszą udowodnić pracę w gospodarstwie

Nowe regulacje dotyczące wprowadzenia kryterium „aktywnego rolnika” budzą obawy wśród polskich rolników. Zmiana ma na celu skierowanie wsparcia do osób rzeczywiście zajmujących się produkcją rolną, jednak może dotknąć aż 660 tysięcy gospodarzy, którzy będą musieli udowodnić swoją aktywność zawodową. Ministerstwo Rolnictwa zapewnia, że procedura weryfikacji będzie uproszczona, ale rolnicy obawiają się dodatkowych trudności i wykluczenia z systemu dopłat. Jakie będą skutki tej reformy?

Rafał Trzaskowski – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Rafał Trzaskowski – do której partii należy? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

REKLAMA

Karol Nawrocki – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Karol Nawrocki - jaka partia popiera kandydata na Prezydenta RP? Przedstawiamy program wyborczy Karola Nawrockiego, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź listę wszystkich kandydatów w wyborach 2025 r. Jakie są wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego?

Tylko 61 punktów. Dla WZON osoba niewidoma całkiem samodzielna. Świadczenie wspierające od 78 punktów. A świadczenie pielęgnacyjne? Stopień znaczny niepełnosprawności

Redakcja otrzymała list od czytelniczki, która jako niewidoma osoba niepełnosprawna otrzymała 61 punkty w WZON. Punkty oceniają jej niesamodzielność. Dla 100 punktów poziomu potrzeby wsparcia mamy całkowitą niesamodzielność. 61 punktów to osoba całkiem nieźle sobie radząca sama. A więc niezasługująca na świadczenie wspierające (w 2025 r. maksymalnie wynosi powyżej 4100 zł). Żeby dostać niewielką wartość tego świadczenia (713 zł) nasza czytelniczka musiałaby mieć 78 punktów (w 2025 r.). Oznacza to, że osoba niewidoma jest dramatycznie poza system świadczenia wspierającego. No bo może chodzić, ma sprawne ręce.

REKLAMA