Nowy obowiązek: Tysiące firm w Polsce złoży raport ESG za 2024 r. Sejm znowelizował przepisy

oprac. Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
esg raportowanie niefinansowe firmy 2024 2025 2026 rport ESG emisja CO2 certyfikaty węglowe / Nowy obowiązek: Tysiące firm w Polsce złoży raport ESG za 2024 r. Sejm znowelizował przepisy / ShutterStock

21 listopada Sejm przyjął nowelizację ustawy dot. obowiązków sprawozdawczych w zakresie zrównoważonego rozwoju. Obowiązek złożenia raportu ESG za 2024 r. obejmie ponad 3 tysiące firm w Polsce. W kolejnych latach regulacje obejmą szerszą grupę – w 2026 r. także małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na rynkach regulowanych.

Nowelizacja ustaw przez Sejm

21 listopada 2024 r. Sejm uchwalił zmiany w ustawach dotyczących rachunkowości i nadzoru audytowego. Wprowadził tym samym w życie europejskie standardy raportowania ESG (Environmental, Social, and Governance). 

Nowe regulacje zobowiązują przedsiębiorców do uwzględniania ryzyk środowiskowych i społecznych w działalności, w tym tych związanych ze zmianami klimatu. Dzięki obowiązkowemu audytowi danych i publicznemu dostępowi do informacji o wpływie biznesu na otoczenie, polska gospodarka zbliża się do standardów zrównoważonego rozwoju, wspierając bardziej odpowiedzialne i przejrzyste praktyki biznesowe.

Od 2024 r. obowiązek raportowania ESG obejmie przedsiębiorstwa, które spełniają co najmniej dwa z trzech kryteriów: zatrudniają ponad 250 pracowników, osiągają przychody powyżej 40 mln euro rocznie lub posiadają aktywa o wartości przekraczającej 20 mln euro. Taki wymóg nakłada unijna dyrektywa CSDR. 

Emisja CO2 wykazana w raporcie 

Jednym z głównych elementów raportu ESG jest wykazanie emisji CO2 w tonach przez daną firmę. Równie szczegółowo organizacje muszą przedstawić działania, jakie podejmują, aby tę emisję zredukować. Dokument ma zawierać wyniki, które są mierzalne, zweryfikowane i zgodne z uznanymi standardami raportowania, takimi jak GHG Protocol. Te wymogi ściśle łączą się z celami dekarbonizacyjnymi UE określonymi m.in. w Europejskim Zielonym Ładzie czy strategii neutralności klimatycznej do 2050 r. Docelowo firmy będą musiały osiągnąć zerową emisję netto, a w bieżącym monitorowaniu postępów mają pomóc UE właśnie raporty ESG.

Dokładność raportowanych danych jest jednak jedną z największych bolączek firm. W badaniu PwC CSRD Survey aż 59 proc. respondentów z Europy wskazało ją jako wysoką lub bardzo wysoką przeszkodę dla ich organizacji w raportowaniu ESG. Jednym ze sposobów, w jaki przedsiębiorstwa mogą ułatwić sobie proces zarządzania tymi danymi, jest wybieranie takich metod zmniejszania emisyjności, które pozwalają na precyzyjne monitorowanie i weryfikowanie wyników. Należy do nich m.in. wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, które można raportować na podstawie iIości wyprodukowanej energii odnawialnej (w MWh), porównując emisję CO2 związaną z wykorzystaniem energii z odnawialnych i tradycyjnych źródeł. Innym sposobem jest zwiększanie efektywności energetycznej, np. poprzez nowe oświetlenie czy lepszą izolację budynków. Po wdrożeniu takich modernizacji firma może porównać poziom zużywanej energii (w kWh) i tym samym wykazać stopień redukcji CO2.

Certyfikaty węglowe

W Europie rośnie popularność certyfikatów węglowych. Ich sprzedaż w 2022 r. wzrosła o 82 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Certyfikat węglowy to potwierdzenie usunięcia 1 tony CO₂ z atmosfery, co umożliwia firmom kompensację trudnych do wyeliminowania emisji. Dzięki temu organizacje wspierają projekty ekologiczne, realnie przyczyniając się do walki ze zmianami klimatu. Pochodzą z projektów ekologicznych, takich jak zalesianie, rolnictwo regeneratywne czy projekty związane z odnawialnymi źródłami energii. Każda transakcja musi być potwierdzona przez niezależne podmioty, co zapewnia, że faktyczna redukcja emisji miała miejsce. 

- To nie tylko narzędzie do kompensacji emisji, ale także realne wsparcie dla projektów pochłaniających CO2, których efekty są mierzalne i weryfikowalne. Firmy mogą precyzyjnie śledzić, w jaki sposób ich inwestycje wpływają na redukcję emisji, co ma szczególne znaczenie w kontekście wymogów raportowania ESG. W przypadku HeavyFinance zakup certyfikatów węglowych to także wsparcie dla polskiego rolnictwa, które wdraża praktyki regeneratywne, przyczyniające się do dekarbonizacji krajowej – wyjaśnia Eryk Frontczak, Head of Carbon Farming w HeavyFinance.

Konsekwencje niezłożenia raportu

Oprócz precyzyjnych wymogów dotyczących danych raportowanych w ramach ESG Unia Europejska określa także daleko idące konsekwencje w przypadku niedopełnienia obowiązku złożenia raportu. Zaczynając od kar finansowych, których wysokość w Polsce w zależności od wielkości firmy i skali uchybienia może wynieść nawet setki tysięcy złotych, przez problemy prawne – postępowania kontrolne mogą skutkować dodatkowymi sankcjami, a w przypadku spółek giełdowych nawet do wycofania z giełdy – aż po utratę reputacji wśród konsumentów, inwestorów czy partnerów biznesowych. Mimo tak poważnych reperkusji skala świadomości dotyczący raportowania ESG pozostaje na niskim poziomie. Według badań Grant Thornton blisko 2/3 kierujących dużymi i średnimi firmami w Polsce nie wie, czy i kiedy ich organizacja zostanie objęta tym obowiązkiem.

Jednocześnie strategia zrównoważonego rozwoju to dla firm już nie tylko obowiązek prawny, a często kwestia być albo nie być. W badaniu przeprowadzonym przez PwC już w 2021 r. niemal 30 proc. ankietowanych inwestorów deklarowało, że obniżyłoby wycenę lub nawet wycofałoby się z inwestycji, jeśli ryzyka ESG byłyby zbyt wysokie. W raporcie „Zielone finanse po polsku” z 2023 r. każdy z przedstawicieli 12 banków, których aktywa odpowiadają za około 66 proc. całej sumy bilansowej polskiego sektora bankowego, wskazał, że uwzględniają ocenę wyników ryzyka ESG w trakcie procesów udzielania kredytów. 

Źródło: HeavyFinance

Prawo
Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową
22 lis 2024

Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową. W piątek 22 listopada 2024 r. odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz zmianie niektórych innych ustaw.

Nowy obowiązek: Tysiące firm w Polsce złoży raport ESG za 2024 r. Sejm znowelizował przepisy
22 lis 2024

21 listopada Sejm przyjął nowelizację ustawy dot. obowiązków sprawozdawczych w zakresie zrównoważonego rozwoju. Obowiązek złożenia raportu ESG za 2024 r. obejmie ponad 3 tysiące firm w Polsce. W kolejnych latach regulacje obejmą szerszą grupę – w 2026 r. także małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na rynkach regulowanych.

Tylko do 30 listopada 2024 r. można składać wnioski o dodatkowe wsparcie na uczniów do 24 roku życia 150 lub 300 zł. Jest jeden wyjątek
22 lis 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych do 30 listopada 2024 r. przyjmuje wnioski o świadczenie z programu "Dobry start" (150 lub 300 zł). Jest jednak jeden wyjątek, w którym wniosek o dodatkowe pieniądze można złożyć później. Jaki?

PIP: Problemy z wykorzystaniem laptopa w pracy przez osoby niepełnosprawne. Skorzystaj z medycyny pracy
22 lis 2024

Problem polega na tym, że przepisy regulują zasady organizacji stanowiska pracy, gdy pracownik pracuje na laptopie. Wtedy na takim stanowisku muszą się znaleźć np. dodatkowy monitor, dodatkowa klawiatura, podstawka. Ale w przypadku osób niepełnosprawnych jest możliwość, że taka organizacja miejsca pracy nie będzie odpowiadała stopniu i rodzajowi niepełnosprawności, z którymi boryka się pracownik. Co wtedy?

Obowiązek instalacji czujki dymu i czujki czadu w mieszkaniach i budynkach. Nowe przepisy MSWiA już podpisane
22 lis 2024

Podczas konferencji w Akademii Pożarniczej w Warszawie 22 listopada 2024 r. (to Europejski Dzień Czujki Dymu) minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak przekazał, że dzień wcześniej podpisał rozporządzenie, które wprowadza nowe obowiązki odnośnie stosowania czujek pożarowych (czujek dymu i czujek czadu). Chodzi o rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniającego rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zgodnie z nowymi przepisami wprowadzony zostanie obowiązek montażu w mieszkaniach przynajmniej jednej czujki dymu a także czujki czadu w pomieszczeniach, gdzie odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego.

QUIZ. Dopasuj bohatera do polskiego serialu. Wynik 20/20 to rewelacja
22 lis 2024
Wszyscy kochamy polskie seriale. Zarówno te kultowe z PRL-u i lat 90., jak i nowe produkcje, zdobywające dzięki platformom streamingowym uznanie na całym świecie. Ale czy zawsze potrafimy skojarzyć postać z konkretnym tytułem? Rozwiąż nasz nowy quiz i przetestuj swoją wiedzę w tym temacie.
Dofinansowanie zimowego wypoczynku dla seniorów. Emeryci i renciści mogą otrzymać nawet 3307 zł
22 lis 2024

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi – wzmożona aktywność turystyczna. Na zimowy wypoczynek – z dofinansowaniem od byłego pracodawcy lub ze środków PFRON, mogą liczyć również seniorzy. Jakie warunki muszą spełnić i jakie kwoty mogą otrzymać?

Wielki QUIZ z dramatów sądowych. Mniej niż 15/20 to wyrok w zawieszeniu
22 lis 2024
Dramaty sądowe niezmiennie należą do jednego z najbardziej cenionych podgatunków filmowych. Akcja ograniczona głównie do jednego pomieszczenia, pojedynki na słowa, kwieciste monologi, oczekiwanie w napięciu na końcowy werdykt - widzowie to uwielbiają. Ty też? Przetestuj swoją wiedzę w naszym quizie. Proszę wstać, sąd idzie!
QUIZ z wiedzy ogólnej. Odpowiesz na wszystkie pytania? Na ostatnie na pewno znasz odpowiedź
22 lis 2024
W tym quizie zadajemy pytania z różnych dziedzin. Będzie trochę tych z geografii i nauki a także kultury. Niektóre to mała zagwozdka. Obiecujemy, że łatwo nie będzie. Sprawdźcie czy odpowiecie na wszystkie.
Od 1 stycznia 2025 r. nie wyrzucisz do śmieci odzieży (koszula, kurtka, spodnie). Ale i obrusa, firanki, zasłony, koca, narzuty, prześcieradła
21 lis 2024

Od 1 stycznia 2025 r. nie możesz wyrzucić do śmieci tekstyliów. Muszą trafić do PSZOK. Musisz je tam zawieźć. To wymóg prawa unijnego.

pokaż więcej
Proszę czekać...