REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 1 stycznia 2025 r. nie wyrzucisz do śmieci odzieży (koszula, kurtka, spodnie). Ale i obrusa, firanki, zasłony, koca, narzuty, prześcieradła

prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Od 1 stycznia 2025 r. nie wyrzucisz do śmieci odzieży (koszula, kurtka, spodnie). Ale i obrusa, firanki, zasłony, koca, narzuty, prześcieradła
Od 1 stycznia 2025 r. nie wyrzucisz do śmieci odzieży (koszula, kurtka, spodnie). Ale i obrusa, firanki, zasłony, koca, narzuty, prześcieradła
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2025 r. nie możesz wyrzucić do śmieci tekstyliów. Muszą trafić do PSZOK. Musisz je tam zawieźć. To wymóg prawa unijnego, który wszedł w życie kilka dni temu. Problemem jest to, że w niektórych gminach PSZOK są czynne .. raz w miesiącu. I są daleko. Komu by się chciało jechać ze skarpetkami 7 km. To coraz częstszy głos w Internecie.

Gminy przygotowują się do nowych przepisów. Dominuje oparcie się na Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK). Gminy wypowiadają umowy firmom, które zbierały do kontenerów odzież używaną kierując ją po selekcji do tzw. "Szmatexów". Tylko niektóre będą wprowadzały mobilne punkty odbioru odzieży (ma to sens na dużych osiedlach mieszkaniowych i przy centrach handlowych). 

REKLAMA

Ważne

Samorządowcy podnoszą obawy, że w praktyce odzież, którą mieszkańcy przyniosą do PSZOK-ów, zostanie przekazana do spalarni, gdyż gminy nie mają technicznej możliwości segregowania używanej odzieży.

 

Od 1 stycznia 2025 r. nie wyrzucisz do śmieci odzieży, obrusa, firanki, zasłony, koca, narzuty, prześcieradła

Nowe zasady dotyczą:

  1. odzieży, 
  2. obrusów, 
  3. firan, 
  4. zasłon, 
  5. kocy, 
  6. narzut, 
  7. prześcieradeł, 
  8. czystych szmat i 
  9. czyściwa. 

PROMOCJA: Polecamy prenumeratę startową DGP. Opłata tylko 19,99 zł. oraz forsal:

https://forsal.pl/finanse/artykuly/9677602,dlaczego-nie-ma-fioletowych-pojemnikow-na-odziez-zolty-to-metale-niebieski-papier-zielony-szklo-dla-wyrzucenia-odziezy-trzeba-przejechac-pol-dzielnicy.html

Przykładowy komunikat gminy o nowych obowiązkach (Urząd Miejski Wałcz)

Link do komunikatu

"Od 1 stycznia 2025 roku obowiązywać będą nowe przepisy dotyczące zbiórki i recyklingu zużytych tekstyliów i odzieży.

Ma to na celu minimalizowanie zużycia surowców oraz zmniejszenie produkcji odpadów, odzież i tekstylia będą obowiązkowo segregowane w osobnych pojemnikach lub punktach. Obecnie tekstylia i odzież możemy oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zlokalizowanego na ul. Bydgoskiej, nr działki 80/2. Godziny otwarcia punktu: poniedziałek-piątek 9.00 – 17.00, oraz w soboty w godzinach 10.00 - 13.00.

Do odpadów tekstyliów i odzieży zaliczamy: odzież, materiałowe obrusy, firany, zasłony, koce, narzuty, prześcieradła, czyste szmaty i czyściwa. Oddawane odpady nie mogą być zawilgocone oraz zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi np. smarami. Usługa dotyczy odzieży i tekstyliów pochodzących z gospodarstw domowych.

Według danych Komisji Europejskiej przeciętny obywatel UE każdego roku kupuje ok. 26 kg nowej odzieży i wyrzuca ok. 11 kg zużytych i niepotrzebnych wyrobów tekstylnych. Pamiętajmy, że rzeczy które są nam już niepotrzebne, mogą być przydatne komuś innemu. Zachęcamy, aby w pierwszej kolejności ubrania, które można jeszcze nosić przekazać innym osobom."

Jakie odpady można oddać w Punkt Selektywnej Zbiorki Odpadów Komunalnych (PSZOK)

Najprostszym sposobem uzyskania odpowiedzi na to pytanie nie jest wertowanie przepisów unijnych, ale zajrzenie na stroną internetową najbliższego PSZOK w Twojej okolicy. Znajdziesz tam wykaz odpadów, które odbiera dany PSZOK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Przykład
PSZOK Krosna

Przy Regionalnym Centrum Odzysku Odpadów funkcjonuje nowy Punkt Selektywnej Zbiorki Odpadów Komunalnych. Zastąpił on dotychczas istniejący Gminny Punkt Odbioru Odpadów. Zadaniem nowego PSZOK-u jest odbiór wyselekcjonowanych odpadów, które powstają w gospodarstwach domowych mieszkańców Krosna. Obiekt jest zorganizowany tak, by zachęcać mieszkańców do idei segregowania odpadów i właściwego z nimi postępowania. PSZOK umożliwia selektywne zbieranie ok. 20 różnych frakcji odpadów komunalnych, w tym m.in.: papier i tekturę, tworzywa sztuczne, metal, szkło, trawę, liście, gałęzie, odpady wielkogabarytowe, gruz budowlany, popiół, styropian, wełnę mineralną, opony, zużyte baterie i akumulatory, oleje odpadowe, opakowania po farbach oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Podstawa prawna - DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2018/851 [Zakaz wyrzucania tkanin do kosza]

Nowe obowiązki dotyczące odzieży wynikają z DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2018/851 z 30 maja 2018 r. zmieniającej dyrektywę 2008/98/WE w sprawie odpadów (Link do aktu prawnego).

grafika

 

 

Inne

Przykładowe zasady wprowadzone przez dyrektywę:

Zasada 1 "odpady komunalne" oznaczają:

  1. odpady zmieszane i odpady selektywnie zebrane z gospodarstw domowych, w tym papier i tekturę, szkło, metale, tworzywa sztuczne, bioodpady, drewno, tekstylia, opakowania, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory oraz odpady wielkogabarytowe, w tym materace i meble;
  2. odpady zmieszane i odpady selektywnie zebrane z innych źródeł, jeżeli odpady te są podobne pod względem charakteru i składu do odpadów z gospodarstw domowych.

Zasada 2 Państwa członkowskie ustanowią selektywną zbiórkę przynajmniej papieru, metalu, tworzyw sztucznych i szkła, a od dnia 1 stycznia 2025 r. tekstyliów.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA