Sądy uzyskają dostęp do danych z Centralnego rejestru Pieczy Zastępczej. Przed umieszczeniem dziecka w pieczy zastępczej sąd będzie mógł dokonać rezerwacji miejsca za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
- Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej
- Usprawnienie procedur związanych z ustanowieniem pieczy zastępczej
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się informacja o projekcie ustawy nowelizującej ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Projektowana ustawa ma na celu umożliwienie sądom dostępu do danych z Centralnego Rejestru Pieczy Zastępczej, który rozpocznie działalność 15 stycznia 2025 r. Warunkiem korzystania z rejestru przez sądy jest nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która umożliwi połączenie rejestru Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z systemami informatycznymi Ministerstwa Sprawiedliwości, z których korzystają sądy i sędziowie.
Usprawnienie procedur związanych z ustanowieniem pieczy zastępczej
Proponowane zmiany przepisów mają na celu usprawnienie procedur związanych z ustanawianiem pieczy zastępczej. Powinno to nastąpić poprzez lepszą wymianę informacji o wolnych miejscach w pieczy zastępczej na terenie kraju.
Zgodnie z projektowanymi rozwiązaniami, sąd, przed umieszczeniem dziecka w pieczy zastępczej, będzie uzyskiwał dane o możliwych wolnych miejscach. Następnie, po uzgodnieniu z właściwym starostą lub osobą przez niego upoważnioną, będzie dokonywał rezerwacji miejsca za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
Wprowadzane przepisy mają na celu zapewnienie odpowiednich warunków przetwarzania danych osobowych, znajdujących się w rejestrze prowadzonym przez ministra właściwego do spraw rodziny.