Właściciele zwierząt uważajcie! Obowiązkowa kastracja i chipowanie [Projekt ustawy]

Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
pies, kot / Właściciele zwierząt uważajcie! Obowiązkowa kastracja i chipowanie [Projekt ustawy] / Shutterstock

Właściciele zwierząt uważajcie! Obowiązkowa kastracja i chipowanie. Kto będzie ponosił koszty kastracji i oznakowania psów i kotów? W piątek pierwsze czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy.

W piątek, 22 listopada 2024 r. w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz zmianie niektórych innych ustaw. Zdaniem projektodawców projekt ten ma na celu poprawę dobrostanu zwierząt oraz doprecyzowanie i rozszerzenie zakresu ochrony zwierząt tak, by lepiej uwzględniać ich potrzeby fizyczne, psychiczne oraz społeczne. 

Właściciele zwierząt uważajcie! Obowiązkowa kastracja i chipowanie

W projekcie nowelizacji znalazł się przepis nakładający na właścicieli psów i kotów obowiązkową kastrację z zastrzeżeniem, że nie dotyczy ona psów i kotów utrzymywanych w celach hodowlanych przez hodowców. Stanowić ma o tym art. 9d. „1. Psy i koty na obszarze całego kraju podlegają obowiązkowej kastracji, co dotyczy obu płci. Nie dotyczy psów lub kotów utrzymywanych w celach hodowlanych przez hodowców” – napisano. Doprecyzowano także kiedy właściciel lub opiekun zwierzęcia jest zobowiązany poddać zwierzę kastracji. Zgodnie z propozycją, będzie miał na to dwa miesiące od daty wejścia w posiadanie zwierzęcia z zastrzeżeniem, że zwierzę nie może zostać poddane kastracji przed osiągnięciem dojrzałości płciowej. Kastracji przed osiągnięciem dojrzałości płciowej – za zgodą lekarza – będą mogły być zaś poddane zwierzęta utrzymywane w schroniskach dla bezdomnych zwierząt, azylach dla zwierząt, czy w organizacjach społecznych, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt lub w Centralnym Azylu dla Zwierząt.

Nowela zakłada, że koszty kastracji psa lub kota ponosić będzie posiadacz zwierzęcia. Są jednak wyjątki. Koszty kastracji wyżej wymienionych zwierząt będzie ponosiła gmina w przypadku, gdy:

  • posiadacz psa lub kota jest osobą niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności;
  • w okresie 6 miesięcy poprzedzających obowiązek kastracji psa lub kota, średni miesięczny dochód przypadający na jednego członka gospodarstwa domowego posiadacza psa lub kota nie przekroczył w gospodarstwie jednoosobowym 40 proc., a w gospodarstwie wieloosobowym 30 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Oznakowanie psów i kotów

W projekcie uwzględniono także obowiązek oznakowania psów i kotów poprzez chipowania. Posiadacze psów i kotów zobowiązani będą do oznakowania zwierzęcia w terminie dwóch miesięcy od dnia wejście w posiadanie zwierzęcia. Koszty oznakowania – tak jak w przypadku kastracji – pokrywa właściciel zwierzęcia. Gmina pokrywa koszty oznakowania, gdy posiadacz psa lub kota jest osobą niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub okresie 6 miesięcy poprzedzających obowiązek oznakowania psa lub kota, średni miesięczny dochód przypadający na jednego członka gospodarstwa domowego posiadacza psa lub kota nie przekroczył w gospodarstwie jednoosobowym 40 proc., a w gospodarstwie wieloosobowym 30 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Ponadto, projektodawcy chcą także utworzenia Centralnego Rejestru Zwierząt Oznakowanych.

Jakie inne zmiany uwzględniono w projekcie?

W projekcie znalazły się także m.in. propozycje dotyczące zakazu utrzymywania zwierząt domowych na uwięzi z zastrzeżeniem, że dozwolone jest wyłącznie tymczasowe trzymanie zwierzęcia domowego na uwięzi podczas spaceru lub transportu zwierzęcia. Ponadto, projekt zakłada zakaz uczestnictwa w wystawach kynologicznych psów poddanych zabiegowi przycinania uszu lub ogona, który obowiązuje niezależnie od miejsca urodzenia psa oraz od daty wykonania zabiegu. Uwzględniono także stworzenie Rejestru Stowarzyszeń Hodowców Psów i Kotów, a także doprecyzowano przepisy związane z hodowlą wyżej wymienionych zwierząt. Projekt rozszerza także katalog czynów uznanych za znęcanie się nad zwierzętami oraz wprowadza zakaz używania wyrobów pirotechnicznych widowiskowych klasy F2 oraz klasy F3. Doprecyzowuje także obowiązki gmin dotyczące wykonywania zadań własnych w postaci zapobiegania bezdomności zwierząt i zapewniania opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie. W projekcie została także uwzględniona kwestia bezpieczeństwa ptaków. Nowela wprowadza zakaz montowania lub utrzymywania na elementach budynków urządzeń lub przedmiotów mogących powodować zranienie lub okaleczenie ptaków. Chodzi w szczególności o kolce lub druty.

Prawo
Profesor z SGH: równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to już rozumie
21 gru 2024

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, tłumaczy w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej
21 gru 2024

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu
20 gru 2024

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, wysokość, warunki, wniosek, terminy, przepisy, zasady
21 gru 2024

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg o ofiarach ataku na jarmarku bożonarodzeniowym
21 gru 2024

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości. W artykule prezentujemy depesze agencyjne za okres ostatnich kilkudziesięciu godzin. Artykuł aktualizujemy na bieżąco.

Więcej podatników skorzysta ze zwolnienia od VAT ze względu na wysokość obrotów. Już od 1 stycznia 2025 roku. W życie wchodzą nowe przepisy
20 gru 2024

Od 1 stycznia 2025 r. większa grupa podatników będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od VAT z uwagi na wysokość obrotów. Aby z niego skorzystać, nie trzeba będzie składać formularza rejestracyjnego. Wystarczy odpowiedni numer identyfikacyjny.

10 dni płatnego urlopu za staż pracy. Naprzemiennie. 36 dni urlopu. Potem 26 dni. I znów 36 dni urlopu. Za 10 lat pracy. Będzie nowelizacja?
20 gru 2024

To propozycja przywileju, ale tylko dla jednej grupy zawodowej. Dla asystentów rodziny. Oprócz bonusu urlopowego jest jeszcze dodatek terenowy i korzystny ryczałt. Propozycja tych przywilejów – w trybie petycji (patrz koniec artykułu) – trafiła do rządu. Powinna być załatwiona pozytywnie albo negatywnie do połowy lutego 2025 r. W przypadku "Tak" nowe przepisy powinny stać się obowiązującym prawem w 2026 r. Wtedy po raz pierwszy asystenci mieliby 36 dni urlopu wypoczynkowego.

Granice swobody umów. Przepisy, orzecznictwo
20 gru 2024

Jest wiele różnych rodzajów umów w polskim prawie. To strony zawierające umowę decydują o jej treści. Niemniej jednak kształtując konkretną treść postanowień umownych muszą one przestrzegać pewnych zasad ich tworzenia. Nie mogą także przekroczyć określonych granic.

Zniesławienie i zniewaga. Gdzie kończy się krytyka, a zaczyna przestępstwo?
20 gru 2024

Obraźliwe słowa wypowiedziane z pełną premedytacją, ale i te rzucone w skrajnych emocjach czy pomówienia szeptane za plecami lub publikowane w komentarzach w sieci – to wszystko może nieść za sobą poważne konsekwencje prawne. Zniewaga i zniesławienie dotykają obecnie coraz więcej osób, zarówno w codziennych relacjach, jak i w wirtualnym świecie. Internet dodatkowo podsyca te zjawiska, zamieniając wymianę poglądów w lawinę hejtu, a pozorna anonimowość użytkowników dodatkowo wzmacnia poczucie bezkarności. Zniewaga i zniesławienie, choć przez wielu używane zamienienie, to w rzeczywistość dwa różne zjawiska. Czym się różnią i jakie kary grożą za obraźliwe słowa? Wyjaśnia to adwokat Dawid Jakubiec z Kancelarii Kupilas&Krupa w Bielsku-Białej, który tłumaczy także, gdzie kończy się wolność słowa, a zaczyna odpowiedzialność karna.

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł
20 gru 2024

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł. Kolejne wypłaty z programu "Aktywny Rodzic" jeszcze w grudniu.

pokaż więcej
Proszę czekać...