Autorem wyceny kosztu wolnej od pracy Wigilii w 2024 r. jest minister finansów Andrzej Domański. To koszt dla gospodarki i wynosi 4 mld zł. Koszt budżetowy jest niższy - 2,3 mld złotych. Minister powołuje się utratę obrotów przez sklepy, piekarnie, firmy usługowe (generalnie małe i średnie firmy).
Wigilia wolna od pracy, ale dopiero w 2025 r. Czeka nas wcześniej dyskusja, czy w zamian za wolne w Wigilię będziemy pracowali w Trzech Króli albo Święto Pracy (1 maja).
Projekt ustawy wprowadzającej Wigilię jako 14-sty dzień wolny od pracy jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie, ale pozostaje w komisjach sejmowych:
1) Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz
2) Gospodarki i Rozwoju.
Już 12 listopada 2024 r. marszałek Sejmu Szymon Hołownia ostrzegał, że Sejm nie zdąży uchwalić tej nowelizacji - wskazał m.in. na konieczność konsultacji z przedsiębiorcami.
Wigilia w 2024 r. wolna od pracy, ale praca w Trzech Króli albo 1 Maja w 2025 r.
Część pracodawców zgłosiła w związku z nowymi przepisami taki postulat - Wigilia staje się dniem wolnym od pracy, ale pracujemy w święto Trzech Króli albo 1 Maja (święto Pracy).
W ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1920) mamy 13 dni ustawowo wolne od pracy.
1 stycznia – Nowy Rok
6 stycznia – Święto Trzech Króli
pierwszy dzień Wielkiej Nocy
drugi dzień Wielkiej Nocy
1 maja – Święto Państwowe
3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja
pierwszy dzień Zielonych Świątek
dzień Bożego Ciała
15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
1 listopada – Wszystkich Świętych
11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia
26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.
Wigilia nie będzie więc 14-stym dniem wolnym od pracy w 2024 r. Zobaczymy w 2025 r., czy będzie likwidacja za Wigilię wolnego od pracy w dniu Trzech Króli.
Projekt ustawy czyniący Wigilię jako dzień wolny od pracy
Otwarta jest też dyskusja o zmianie czasu pracy w Wielki Piątek - np. o 4 godzinach pracy w ten dzień.