REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
biznes firma umowa
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Z niniejszego artykułu dowiesz się:

REKLAMA

  • jakie są różnice między umową o pracę, a B2B,
  • jak przejść na B2B, czyli założyć firmę,
  • jakie kluczowe decyzje musisz podjąć, 
  • jak biuro rachunkowe może pomóc nie tylko w założeniu firmy i księgowości, ale również w prowadzeniu rozliczeń, co może znacznie ułatwić zarządzanie Twoją działalnością.

Co to jest B2B i dlaczego warto rozważyć tę formę współpracy?

Model B2B (z jęz. ang.: business-to-business - czasem używa się też skrótu BTB) oznacza współpracę między dwiema firmami. W kontekście zatrudnienia najczęściej oznacza to, że przedsiębiorca świadczy usługi dla firmy na podstawie faktury, a nie umowy o pracę.

Najważniejsze różnice między B2B a umową o pracę

Zalety umowy o pracę:

  • stałe i stabilne wynagrodzenie
  • płatny urlop
  • ubezpieczenie społeczne i zdrowotne
  • ochrona prawna, wynikająca z Kodeksu pracy

Wady umowy o pracę:

  • ograniczona elastyczność pracy
  • niższe wynagrodzenie w porównaniu do modelu B2B
  • mniejsza możliwość negocjowania indywidualnych warunków współpracy

Zalety B2B:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • wyższe wynagrodzenie w porównaniu do umowy o pracę
  • możliwość pracy dla wielu klientów
  • kontrola nad rozwojem własnej działalności
  • elastyczne godziny pracy
  • elastyczność umowy - dzięki swobodzie umów możesz negocjować np. okres wypowiedzenia, płatną przerwę w świadczeniu usług itp.

Wady B2B:

  • brak płatnego urlopu (w tym macierzyńskiego itp.)
    Jako przedsiębiorca nie masz prawa do płatnego urlopu (choć w umowie B2B możesz zastrzec np. prawo do x-dniowej płatnej przerwy technicznej). Musisz samodzielnie zaplanować przerwy w pracy i dbać o odpowiednie zabezpieczenie finansowe na ten czas.
  • konieczność samodzielnego opłacania składek ZUS i składek na inne ubezpieczenia, jeśli się na nie zdecydujesz.

W pierwszej kolejności musisz zadbać o obowiązkowe ubezpieczenia społeczne - emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne. Ubezpieczenie chorobowe nie jest obowiązkowe, ale bardzo często przedsiębiorcy decydują się na jego opłacanie, ponieważ daje ono prawo do zasiłku chorobowego w razie niezdolności do pracy.

W niektórych branżach wymagane jest także ubezpieczenie OC działalności gospodarczej (odpowiedzialności cywilnej) - obowiązkowe jest np. dla lekarzy, prawników, czy architektów, ale w większości przypadków jest dobrowolne. Chroni Cię przed roszczeniami osób trzecich w przypadku wyrządzenia szkody w związku z prowadzoną działalnością. Warto rozważyć to ubezpieczenie, zwłaszcza jeśli Twoja działalność wiąże się z ryzykiem wyrządzenia szkód innym osobom.

Dodatkowe ubezpieczenia, które możesz wziąć pod uwagę to ubezpieczenie na życie, majątkowe oraz prywatne ubezpieczenie zdrowotne. 

Konieczność samodzielnego opłacania składek na ubezpieczenia oznacza dla Ciebie dodatkowe koszty, ale jednocześnie daje Ci większą kontrolę nad wysokością składek. Pamiętaj, że również w tej kwestii możesz skorzystać z doświadczenia zaufanego księgowego lub doradcy podatkowego.

Ważne

Pracując w modelu B2B zyskujesz większą niezależność – to Ty decydujesz, dla kogo i na jakich warunkach będziesz pracować. Często możesz liczyć na wyższe wynagrodzenie.

Równocześnie bierzesz na siebie dodatkowe obowiązki i odpowiedzialność. Pamiętaj, że z pomocą dobrego biura rachunkowego, które zadba o rozliczenia i finanse to obciążenie może być zupełnie nieodczuwalne. Kiedy formalności są dobrze zaopiekowane, możesz skupić się na rozwoju Twojego biznesu.

Krok po kroku: Jak przejść na B2B, czyli założyć własną działalność?

Przejście na model B2B wymaga założenia własnej działalności gospodarczej. Pamiętaj, że dobre biuro księgowe może pomóc Ci na każdym etapie tego procesu:

1) Decyzja o wyborze formy działalności gospodarczej – najpopularniejszą formą jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Możesz również rozważyć założenie spółki, w zależności od Twoich potrzeb.

2) Wybór formy opodatkowania – masz kilka opcji do wyboru: zasady ogólne, podatek liniowy lub ryczałt. Każda z nich ma swoje wady i zalety, a wybór odpowiedniej formy zależy od specyfiki Twojej działalności.
Wybór formy działalności i rodzaju opodatkowania to ważne decyzje, które warto skonsultować z doradcą podatkowym. Wspólnie przeanalizujecie Twoją sytuację i wybierzecie najkorzystniejsze rozwiązanie podatkowe.

3) Rejestracja firmy w CEIDG - Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to rejestr firm, który zawiera informacje o przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce.

4) Założenie firmowego konta bankowego – firmowy rachunek bankowy jest obowiązkowy dla podatników VAT, a dodatkowo ułatwia zarządzanie finansami oraz pomaga oddzielić finanse prywatne od firmowych.

5) Zgłoszenie do ZUS i wybór ubezpieczenia – jako przedsiębiorca musisz samodzielnie opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Możesz wybrać preferencyjne składki, jeśli to Twoja pierwsza działalność gospodarcza, a zakres świadczonych na B2B usług nie będzie pokrywał się z zakresem obowiązków, które do tej pory wykonywałeś na umowie o pracę. W przeciwnym razie niestety nie możesz skorzystać z ulg w ZUS dla nowego przedsiębiorcy.

Co dalej? O tym musisz pamiętać po założeniu firmy.

Założenie własnej firmy to dopiero pierwszy krok do niezależności. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, prowadząc własną firmę:

Księgowość i rozliczenia podatkowe
Jako przedsiębiorca masz obowiązek rozliczać podatek VAT, dochodowy oraz składki ZUS w odpowiednich wysokościach i terminach oraz składać deklaracje VAT i PIT. Aby zrobić to poprawnie, wszystkie dokumenty zakupu i sprzedaży muszą być odpowiednio zaksięgowane. 
Zwłaszcza na początku biznesowej drogi te kwestie warto powierzyć profesjonalistom z biura rachunkowego.

Doradztwo podatkowe
Polskie prawo podatkowe jest jednym z najbardziej skomplikowanych w Europie. Jest też nieustannie aktualizowane. Doradca podatkowy pomoże Ci zadbać o bezpieczeństwo twoich rozliczeń i doradzić najkorzystniejsze dla Twojej firmy rozwiązania. Konsultacja z doradcą podatkowym jest ważna nie tylko na etapie zakładania firmy, ale również na bieżąco - np. przy bardziej skomplikowanych rozliczeniach.

Finansowanie i usługi dla biznesu
W miarę rozwoju Twojego biznesu możesz potrzebować dodatkowego wsparcia finansowego, leasingu auta czy ubezpieczenia. W wielu branżach konieczna będzie kasa fiskalna lub terminal, które także należy rozliczać.

Księgowość zdalna
Zdalne prowadzenie księgowości to wygodne rozwiązanie, coraz częściej wybierane przez przedsiębiorców. Umożliwia sporą oszczędność czasu i skupienie się na swoim biznesie. Brak ograniczenia lokalizacją daje możliwość wyboru spośród ofert biur rachunkowych z całej Polski, co pozwala znaleźć specjalistów najlepiej dopasowanych do potrzeb i specyfiki firmy.

Dostępne obecnie rozwiązania technologiczne umożliwiają przedsiębiorcy w pełni zdalną obsługę księgową m.in poprzez: przesyłanie dokumentów do biura rachunkowego (także przez aplikację mobilną), bezpieczny e-segregator i archiwum w chmurze, opłacanie podatków jednym kliknięciem, dzięki gotowym, wygenerowanym już przelewom itp. 

B2B zamiast umowy o pracę - podsumowanie

Przejście na B2B to niewątpliwie szansa na niezależność i większe możliwości rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Z artykułu wiesz już jednak, że nie musisz być sam w tej decyzji ani na każdym kolejnym etapie prowadzenia własnej firmy. Już na początku zadbaj o dobór odpowiednich partnerów – szczególnie w kwestii wyboru biura rachunkowego – którzy będą dla Ciebie merytorycznym wsparciem.

Marta Zielińska, doradca podatkowy, współpracująca z Ogólnopolską Siecią Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR)

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Deregulacja Brzoski 2025: najważniejsze zmiany i korzyści dla Polaków [LISTA]

Deregulacja Rafała Brzoski nabiera tempa. To pierwsza na tak dużą skalę współpraca przedsiębiorców z rządem nastawiona na szybkie wprowadzenie zmian w przepisach prawa. Oto lista najważniejszych zmian i korzyści dla Polaków.

Żałoba narodowa a flaga państwowa. Jak ją prawidłowo wywiesić?

Jaka jest podstawa prawna wprowadzenia żałoby narodowej na terytorium kraju? Kto może ją wprowadzić? Jak prawidłowo wywiesić flagę państwową na czas żałoby narodowej? 26 kwietnia 2025 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będzie obowiązywała żałoba narodowa.

Brzoska: reguła 1 in 2 out. Deregulacja [SprawdzaMY]

Rafał Brzoska proponuje stałą regułę tworzenia nowego prawa: 1 in 2 out. Chodzi o to, że każdy nowy akt prawny ma powodować wyeliminowanie 2 innych. Ma to na celu pozbycie się najstarszych, nieobowiązujących lub nieprzystających od obecnych czasów przepisów. To byłby największy skok jakościowy w historii polskiej legislacji od 1989 roku.

Wybierasz się na majówkę? Lepiej o tym nie zapomnij

Wybierasz się na majówkę? Lepiej o tym nie zapomnij. Koszty, który mogą nas spotkać na skutek wydarzeń i różnych wypadków, które mogą mieć miejsce podczas majówki, mogą być ogromne. Nawet do kilkuset euro. Nie warto ryzykować.

REKLAMA

Sejm na żywo 24 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa. Zbigniew Ziobro nie stawił się na przesłuchanie

Na dziś wezwano na przesłuchanie Zbigniewa Ziobrę, ministra sprawiedliwości w latach 2015-2023, prokuratora generalnego w latach 2016-2023. Został on wezwany w celu złożenia zeznań.

Wyższe wynagrodzenie dla pracowników samorządowych. Wyrównanie od 1 marca 2025 r. Kiedy podwyżki?

Wyższe wynagrodzenie dla pracowników samorządowych. Wyrównanie od 1 marca 2025 r. Kiedy podwyżki? Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172). Projekt jest po uzgodnieniach, opiniowaniu i konsultacjach publicznych. Projekt uwzględnia m.in. uwagi samorządowców w zakresie wyodrębnienia nowej podgrupy w ramach stanowiska marszałka województwa – marszałka województwa w województwie powyżej 3 mln mieszkańców.

Zasiłek okresowy i zasiłek celowy z MOPS 2025 [Przykład]

Zasiłek okresowy i celowy są ważnymi świadczeniami wypłacanymi przez ośrodki pomocy społecznej. Ile wynoszą i jakie kryteria trzeba spełnić? Co zmieniło się w 2025 roku? Czym różnią się te dwie formy pomocy? Oto aktualne zasady i kryteria!

MRPiPS wprowadzi zmiany w opiece nad dziećmi poniżej trzeciego roku życia

MRPiPS zamierza wprowadzić zmiany w zakresie opieki wczesnodziecięcej. Reforma będzie dotyczyć m.in. dostępu finansowego do opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech, głównie poprzez wsparcie finansowe realizowane ustawą Aktywny Rodzic. Ma to pomóc w zatrzymaniu negatywnych trendów demograficznych.

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny jednogłośnie po stronie pijanych kierowców i prowadzących pod wpływem narkotyków. Koniec z obligatoryjnym, dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów

W dniu 23 kwietnia 2025 r., Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok (sygn. akt P 3/17), w którym uznał art. 42 par. 4 kodeksu karnego – w zakresie, w jakim zobowiązuje on sąd do orzeczenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych – za niezgodny z Konstytucją. Ustawodawca nie może bowiem zastępować sądu w jego działalności orzeczniczej i wymierzaniu kary, biorąc pod uwagę wyłącznie fakt popełnienia danego czynu zabronionego, a już nie – cechy konkretnego sprawcy, okoliczności czynu oraz stopień zawinienia.

Dziura Tuska coraz większa. Czy składka zdrowotna powiększy deficyt budżetowy?

Obniżka składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od 2026 roku staje się faktem – Senat przyjął ustawę bez poprawek, a rząd Donalda Tuska zapowiada pokrycie 4,6 miliarda złotych ubytku z budżetu państwa. Tymczasem deficyt budżetowy rośnie w zastraszającym tempie, już po pierwszym kwartale 2025 roku sięgając 76,3 mld zł. Czy nowelizacja przepisów jeszcze bardziej pogłębi „dziurę Tuska” i zagrozi stabilności finansów publicznych?

REKLAMA