Składka zdrowotna w 2025 r.: Podstawa wymiaru to minimum 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Jest niedosyt ze strony przedsiębiorców
- Podstawa wymiaru składki zdrowotnej w 2025 r. nie będzie mogła być niższa od kwoty 75 proc. minimalnego wynagrodzenia
- Wyłączenie z podstawy wymiaru składki zdrowotnej przychodów i kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży środków trwałych
- Kolejne zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej w 2026 r.
- Reforma składki zdrowotnej, propozycje nie idą tak daleko jak wcześniejsze deklaracje
Składka zdrowotna w 2025 r. ulegnie zmianie. Jest autopoprawka do projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która zakłada obniżenie w 2025 r. minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zmiany obejmują przedsiębiorców opłacających podatek dochodowy na zasadach określonych według skali podatkowej, według 19 proc. stawki podatku oraz opłacających podatek dochodowy z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Podstawa wymiaru składki zdrowotnej w 2025 r. nie będzie mogła być niższa od kwoty 75 proc. minimalnego wynagrodzenia
Jak zmieni się podstawa wymiaru składki zdrowotnej w 2025 r.? W uzasadnieniu do projektu wskazano, że roczna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne nie będzie mogła być niższa od kwoty stanowiącej iloczyn liczby miesięcy w roku kalendarzowym podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu i 75 proc. minimalnego wynagrodzenia.
Podstawa wymiaru składki zdrowotnej za dany miesiąc nie będzie mogła być niższa od kwoty 75 proc. minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w pierwszym dniu roku składkowego. Także dla osób stosujących opodatkowanie w formie karty podatkowej podstawę wymiaru miesięcznej składki zdrowotnej stanowić będzie kwota 75 proc. minimalnego wynagrodzenia obowiązującego pierwszego stycznia danego roku.
Zgodnie z uzasadnieniem "przyczyni się do poprawy rentowności prowadzonej działalności gospodarczej wśród przedsiębiorców osiągających najniższe dochody. Przedmiotowe rozwiązanie jest jednoznacznie korzystne dla osób prowadzących działalność gospodarczą rozliczających się we wskazanych formach podatkowych."
Wyłączenie z podstawy wymiaru składki zdrowotnej przychodów i kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży środków trwałych
Projekt ustawy, do której rząd wniósł autopoprawkę, przewiduje również wcześniej zawarte w nim rozwiązania oraz przyjęte przez rząd: wyłączenie z podstawy wymiaru składki zdrowotnej, opłacanej przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, przychodów i kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży środków trwałych, czyli m.in. nieruchomości. Jest on uwzględniony w porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu, które zaplanowane jest na przyszły tydzień.
W ocenie skutków regulacji Ministerstwo Zdrowia podało, że łączny skutek dla sektora finansów publicznych szacowany jest na 945 mln zł. Ze zmiany skorzysta 934 tys. przedsiębiorców, w tym 759 tys. na skali i 158 tys. rozliczających się liniowo.
Kolejne zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej w 2026 r.
Zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2025 r. i obowiązywać tylko w tym właśnie roku. Natomiast w 2026 r. rząd planuje wprowadzić kolejne zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej odprowadzanej przez przedsiębiorców.
Minister finansów Andrzej Domański ocenił, że "składka zdrowotna dla przedsiębiorców będzie niższa w 2025 roku - w sposób nie jakiś spektakularny, ale jednak i w większym wymiarze w roku 2026. Będzie to dla wielu przedsiębiorców wyraźne obniżenie składki zdrowotnej". "Będziemy mieć taki system, że do pewnego poziomu składka będzie ryczałtowa - zarówno na skali jak i na podatku liniowym jak i dla osób rozliczających się podatkiem ryczałtowym. Od pewnego poziomu składka będzie miała już poziom procentowy" - wyjaśnił szef MF. Podkreślił, że obniżenie składki zdrowotnej na przyszły rok i rok 2026 nie wpłynie na finanse Narodowego Funduszu Zdrowia. Różnica zostanie w pełni pokryta przez budżet, a środki te są od dawna zabezpieczone.
Reforma składki zdrowotnej, propozycje nie idą tak daleko jak wcześniejsze deklaracje
Reforma składki zdrowotnej była obietnicą wyborczą współtworzących koalicję Trzeciej Drogi i Platformy Obywatelskiej. Trudna sytuacja finansowa systemu ochrony zdrowia sprawia jednak, że propozycje zmian nie idą tak daleko jak wcześniejsze deklaracje.
Jeszcze wiosną ministrowie zdrowia oraz finansów zapowiadali szerszą zmianę przepisów o składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Miała to być odpowiedź na oczekiwania prowadzących działalność gospodarczą, którzy w wyniku wprowadzenia przepisów tzw. Polskiego Ładu od 2022 r. stracili możliwość obliczania wymiaru składki od stałej podstawy, czyli 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Obecnie 9-procentową składkę proporcjonalną do dochodu płaci przedsiębiorca rozliczający się na zasadach ogólnych. Składkę w wymiarze 4,9 proc. proporcjonalną do dochodu płaci przedsiębiorca płacący podatek liniowy, a rozliczający się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wysokość składki oblicza od jednej z trzech podstaw powiązanych z kwotą przeciętnego wynagrodzenia (zależnie od przedziału przychodów w danym roku).
Zdaniem przedsiębiorców obciążenia wynikające ze składki zdrowotnej są trudne do udźwignięcia. W związku z tym reprezentujące ich organizacje zabiegają o zmianę przepisów.
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat