Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składka zdrowotna w 2025 r.: Podstawa wymiaru to minimum 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Jest też plan na 2026 rok

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Składka zdrowotna w 2025 r.: Podstawa wymiaru to minimum 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Jest też plan na 2026 rok
Składka zdrowotna w 2025 r.: Podstawa wymiaru to minimum 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Jest też plan na 2026 rok
shutterstock
Jest zmiana w składce zdrowotnej. W rządowym projekcie ustawy o składce zdrowotnej dodano autopoprawkę, które przewiduje obniżenie w 2025 r. minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców. Składka zdrowotna ma wynieść 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Natomiast w 2026 r. rząd planuje wprowadzić kolejne zmiany.

Składka zdrowotna w 2025 r. ulegnie zmianie. Jest autopoprawka do projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która zakłada obniżenie w 2025 r. minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zmiany obejmują przedsiębiorców opłacających podatek dochodowy na zasadach określonych według skali podatkowej, według 19 proc. stawki podatku oraz opłacających podatek dochodowy z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Rząd przyjął projekt ustawy o składce zdrowotnej z tą autopoprawką. Natomiast pierwsze czytanie w Sejmie zaplanowane jest na czwartek 21 listopada br.

Podstawa wymiaru składki zdrowotnej w 2025 roku nie będzie mogła być niższa od kwoty 75 proc. minimalnego wynagrodzenia

Jak zmieni się podstawa wymiaru składki zdrowotnej w 2025 r.? Dla osób, które rozliczają się według skali podatkowej, w formie podatku liniowego oraz opłacających podatek dochodowy z kwalifikowanych praw własności intelektualnej składka zdrowotna wyniesie 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Rozwiązanie to będzie dotyczyło przedsiębiorców, którzy osiągają w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku. Po przekroczeniu 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia składka wyniesie dodatkowo 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia.

Dla osób, które rozliczają się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, składka zdrowotna wyniesie również 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. "Rozwiązanie będzie dotyczyło przedsiębiorców, którzy osiągają w danym miesiącu przychód do wysokości 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku" - proponuje rząd. Po przekroczeniu progu 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia składka wyniesie dodatkowo 3,5 proc. od nadwyżki ponad 3-krotność przeciętnego wynagrodzenia.

"Osoby, które rozliczają się w formie karty podatkowej oraz osoby współpracujące z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą, będą płaciły stałą, niską składkę zdrowotną, wynoszącą 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę" - wynika z informacji o decyzji rządu.

Wśród najważniejszych rozwiązań oprócz obniżenia składek zaznaczono również, że od 2026 roku uchylona zostanie możliwość rozliczenia zapłaconych składek zdrowotnych w podatku dochodowym. Z informacji wynika, na realizację nowego rozwiązania rząd zabezpieczy ok. 4,6 mld zł w 2026 roku.

Wyłączenie z podstawy wymiaru składki zdrowotnej przychodów i kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży środków trwałych

Projekt ustawy, do której rząd wniósł autopoprawkę, przewiduje również wcześniej zawarte w nim rozwiązania oraz przyjęte przez rząd: wyłączenie z podstawy wymiaru składki zdrowotnej, opłacanej przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, przychodów i kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży środków trwałych, czyli m.in. nieruchomości. Jest on uwzględniony w porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu, które zaplanowane jest na przyszły tydzień.

W ocenie skutków regulacji Ministerstwo Zdrowia podało, że łączny skutek dla sektora finansów publicznych szacowany jest na 945 mln zł. Ze zmiany skorzysta 934 tys. przedsiębiorców, w tym 759 tys. na skali i 158 tys. rozliczających się liniowo.

Jakie zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej planowane są na rok 2026?

Zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2025 r. i obowiązywać tylko w tym właśnie roku. Natomiast w 2026 r. rząd planuje wprowadzić kolejne zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej odprowadzanej przez przedsiębiorców.

Minister finansów Andrzej Domański ocenił, że "składka zdrowotna dla przedsiębiorców będzie niższa w 2025 roku - w sposób nie jakiś spektakularny, ale jednak i w większym wymiarze w roku 2026. Będzie to dla wielu przedsiębiorców wyraźne obniżenie składki zdrowotnej". "Będziemy mieć taki system, że do pewnego poziomu składka będzie ryczałtowa - zarówno na skali jak i na podatku liniowym jak i dla osób rozliczających się podatkiem ryczałtowym. Od pewnego poziomu składka będzie miała już poziom procentowy" - wyjaśnił szef MF. Podkreślił, że obniżenie składki zdrowotnej na przyszły rok i 2026 nie wpłynie na finanse Narodowego Funduszu Zdrowia. Różnica zostanie w pełni pokryta przez budżet, a środki te są od dawna zabezpieczone.

składka zdrowotna podstawa wymiaru

 

 

shutterstock

Natomiast minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz powiedziała: "W 2026 r. zmiana byłaby daleko idąca i zakładałaby wprowadzenie pewnego progu, od którego składka wynosiłaby 4,9 proc. dochodu. Dzisiaj płaci się składkę w wysokości 9 proc. Chcemy takie rozwiązanie uchwalić już teraz, by przedsiębiorcy mieli tę przewidywalność i wiedzieli, co ich czeka".

Kto skorzysta na zmianach w składce zdrowotnej w 2025 roku?

"Nowa propozycja w zakresie składki zdrowotnej przewiduje obniżenie wysokości minimalnej składki zdrowotnej. Korzyść odniosą ci przedsiębiorcy, których dochody są niższe od minimalnego wynagrodzenia" - pisze na platformie "X" Małgorzata Samborska, doradca podatkowy, partner w Grant Thornton Polska.

Przedsiębiorcy stwierdzają, że reforma składki zdrowotnej nie idzie tak daleko jak wcześniejsze deklaracje

Radykalna zmiana w naliczaniu składki zdrowotnej była obietnicą wyborczą współtworzących koalicję Trzeciej Drogi i Platformy Obywatelskiej. Trudna sytuacja finansowa systemu ochrony zdrowia sprawia jednak, że propozycje zmian nie idą tak daleko jak wcześniejsze deklaracje.

Jeszcze wiosną ministrowie zdrowia oraz finansów zapowiadali szerszą zmianę przepisów o składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Miała to być odpowiedź na oczekiwania prowadzących działalność gospodarczą, którzy w wyniku wprowadzenia przepisów tzw. Polskiego Ładu od 2022 r. stracili możliwość obliczania wymiaru składki od stałej podstawy, czyli 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Obecnie 9-procentową składkę proporcjonalną do dochodu płaci przedsiębiorca rozliczający się na zasadach ogólnych. Składkę w wymiarze 4,9 proc. proporcjonalną do dochodu płaci przedsiębiorca płacący podatek liniowy, a rozliczający się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wysokość składki oblicza od jednej z trzech podstaw powiązanych z kwotą przeciętnego wynagrodzenia (zależnie od przedziału przychodów w danym roku).

Zdaniem przedsiębiorców obciążenia wynikające ze składki zdrowotnej są trudne do udźwignięcia. W związku z tym reprezentujące ich organizacje zabiegają o zmianę przepisów.

Polecamy: „PODATKI 2025”. Komplet 11 publikacji o zmianach w podatkach

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MOPS, WSA i NSA: Świadczenie pielęgnacyjne. Wysyp sporów. Od 11 lat urzędnicy mylnie twierdzą, że niepełnosprawność to młodość

Nie wiadomo dlaczego świadczenia dla niepełnosprawnych są zależne od wieku nabycia niepełnosprawności (tak jest np. w rencie socjalnej). Najbardziej drastyczna sytuacja była w świadczeniu pielęgnacyjnym (starym). Przepisy mówiły, że niepełnosprawność musi powstać generalnie przed pełnoletniością (wyjątki dla nauki). Jednak w 2014 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że jest to niezgodne z Konstytucją RP - nie ma żadnego uzasadnienia, aby starego świadczenia pielęgnacyjnego nie dostał opiekun osoby niepełnosprawnej niewidomej albo jeżdżącej na wózku od trzydziestego roku życia.

Zwolnienie z kosztów i bezpłatna pomoc prawna w 2025 r. Przepisy i planowane zmiany

Kto może skorzystać ze zwolnienia z kosztów sądowych i notarialnych? Dla kogo bezpłatna pomoc prawna? Oto najważniejsze informacje na 2025 rok!

Nadużycie prawa w sporach dotyczących sankcji kredytu darmowego coraz częściej dostrzegane przez sądy

Sądy coraz częściej zwracają uwagę, że sankcja kredytu darmowego (SKD) bywa wykorzystywana nie w celu ochrony konsumentów, lecz jako narzędzie zysku dla podmiotów skupujących wierzytelności. Krytyczna ocena działań para-kancelarii znajduje swoje odzwierciedlenie w licznych orzeczeniach, które kwestionują zarówno zasadność roszczeń o SKD, jak i skuteczność umów cesji.

Wybory prezydenckie 2025. Sondażownia: telewizyjne debaty w tej fazie kampanii nie mają większego znaczenia

Kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskałby 34,8 proc. poparcia, popierany przez PiS Karol Nawrocki - 22,7 proc.; kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen - 15,8 proc. - wynika z kwietniowego sondażu polskiej firmy badawczej Research Partner. Jak podkreśla sondażownia, debata telewizyjna w miejscowości Końskie, (która odbyła się w miniony piątek 11 kwietnia) nie spowodowała znaczących zmian w poparciu dla poszczególnych kandydatów, bowiem wyniki badania mieszczą się w granicy błędu statystycznego.

Zmiany dla 50-latków. Dofinansowanie do wynagrodzeń i nowe zasady w zatrudnianiu. Ustawa czeka na wejście w życie

Przyjmuje się, że w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy znajdują się: kobiety, osoby długotrwale bezrobotne, osoby o niskich kwalifikacjach, osoby z niepełnosprawnościami i właśnie osoby w wieku 50 lat i więcej. Dofinansowanie do wynagrodzenia i zmiany w zatrudnianiu osób po 50. roku życia. Tak, to możliwe. Ustawa czeka na wejście w życie w 2025 r. Przepisy będą też obowiązywały w 2026 r. Wszystko to dlatego, że dotychczasowe regulacje obowiązywały już od 20 lat, co sprawiło, że od 2004 r. było 200 nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Czas na zmiany, w tym zmiany w zatrudnianiu osób po 50. roku życia. Rozwijający i zmieniający się rynek pracy wymusił wręcz sam opracowanie nowych regulacji, które będą odpowiadać na aktualne potrzeby osób poszukujących pracy, bezrobotnych oraz przedsiębiorców.

33000 zł kary dla zakładu pogrzebowego. Trzeba zabezpieczać dane osobowe w dokumentach dotyczących pochówków

33000 zł kary – tyle musi zapłacić zakład pogrzebowy z Puław, który nie wdrożył odpowiednich organizacyjnych i technicznych zabezpieczeń dla danych osobowych. Ponadto zakład musi w ciągu 30 dni wdrożyć środki minimalizujące zagrożenie dla danych.

Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki nowym licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.