REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zrobi min. edukacji B. Nowacka? Dodatek dla nauczycieli tylko, gdy jest 15-stu (a nie np. 8) uczniów w klasie? To aż 10% pensji w małych miejscowościach

prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Co zrobi min. edukacji B. Nowacka? Dodatek dla nauczycieli tylko, gdy jest 15-stu (a nie np. 8) uczniów w klasie? To aż 10% pensji w małych miejscowościach
Co zrobi min. edukacji B. Nowacka? Dodatek dla nauczycieli tylko, gdy jest 15-stu (a nie np. 8) uczniów w klasie? To aż 10% pensji w małych miejscowościach
gov.pl

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek dla nauczycieli tylko, gdy jest 15 uczniów w klasie, a nie np 8. Taki postulat trafił do min. edukacji Barbary Nowackiej. Na tą propozycję ograniczenia przywilejów nauczycieli wiejskich – z upoważnienia Ministra Edukacji B. Nowackiej odpowiedziała - Katarzyna Lubnauer Sekretarz Stanu. Z odpowiedzi wynika, że wszelkie zmiany w dodatkach dla nauczycieli nie są w tej chwili podejmowane jednoosobowo przez min. edukacji B. Nowacką, a w powołanym z dniem 30 kwietnia 2024 r. Zespole do spraw pragmatyki zawodowej nauczycieli. 

Czekamy więc na ostateczne decyzje, co się stanie z dodatkiem wiejskim dla nauczycieli.

REKLAMA

Ograniczenia zakresu stosowania dodatku wiejskiego w 2025 r. albo 2026 r.?

Do MEN trafiło następujące zapytanie poselskie:

"Przepisy dotyczące dodatku wiejskiego, przyznawanego nauczycielom pracującym w małych wiejskich szkołach, gdzie liczba uczniów w jednej klasie to np. 8 uczniów, są nielogiczne. Dodatek ten powinien być zamieniony na dodatek powiązany z liczebnością klasy dla wszystkich nauczycieli pracujących z klasami powyżej określonego progu. Proponujemy, aby ten próg zaczynał się od 15 uczniów. Praca w przepełnionych klasach jest znacznie bardziej wymagająca i powinna być proporcjonalnie do tego wysiłku wynagradzana."

Co zrobi min. edukacji B. Nowacka? Dodatek dla nauczycieli tylko, gdy jest 15-stu (a nie np. 8) uczniów w klasie? To aż 10% pensji w małych miejscowościach

Stanowisko MEN na postulat ograniczeń w dodatku wiejskim:

"Obecnie, wobec zgłaszanych postulatów dotyczących dodatku wiejskiego, kwestia jego ewentualnych zmian, jak również zmian innych uregulowań dotyczących warunków pracy i płacy nauczycieli, może być przedmiotem analizy w ramach powołanego z dniem 30 kwietnia 2024 r. Zespołu do spraw pragmatyki zawodowej nauczycieli. Wypracowanie propozycji satysfakcjonujących rozwiązań w powyższym zakresie wymaga bowiem wspólnego namysłu zainteresowanych środowisk – przedstawicieli związków zawodowych, jednostek samorządu terytorialnego oraz strony rządowej. Zadaniem Zespołu jest przygotowanie propozycji rozwiązań w zakresie pragmatyki zawodowej nauczycieli, w szczególności w zakresie wynagradzania nauczycieli, awansu zawodowego i oceny pracy nauczycieli, odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli, emerytur nauczycieli oraz nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, a także kwalifikacji, kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli. Podczas prac grupy roboczej zajmującej się wynagrodzeniami nauczycieli ocenie będzie mogła być poddana również kwestia zmian w zakresie dodatków do wynagrodzeń  i dodatkowych świadczeń wynikających ze stosunku pracy. Wypracowany projekt zmian zostanie poddany szerokim konsultacjom społecznym zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa."

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W skład Zespołu wchodzą:

przewodniczący – Barbara Nowacka – Minister Edukacji;

zastępca przewodniczącego – Henryk Kiepura – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej;

zastępca przewodniczącego – Paulina Piechna-Więckiewicz – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej;

 W zespole jest trzech przedstawicieli nauczycielskich związków zawodowych oraz przedstawiciele gmin (to gminy odpowiadają w Polsce za lokalne szkoły).

Podstawa prawna dla dodatku wiejskiego

Podstawa to art. 54 ust.  5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2024r. poz.  986). 

Ważne

 

Nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionemu na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców, przysługuje odrębny dodatek w wysokości 10 % wynagrodzenia zasadniczego.

Przesłanką leżącą u podstaw wprowadzenia dodatku wiejskiego była potrzeba wyrównania statusu nauczyciela zamieszkującego w miejscowości poniżej 5 tys. mieszkańców oraz nauczyciela szkoły miejskiej. Celem świadczenia było m.in. wprowadzenie dodatkowych narzędzi umożliwiających pozyskiwanie wyspecjalizowanej kadry nauczycielskiej.  

Czy dodatek wiejski jest elementem pensji?

REKLAMA

Zgodnie z art. 30 ust. 6 pkt 3 Karty Nauczyciela, organ prowadzący szkołę określa wysokość i warunki wypłacania składników wynagrodzenia, o których mowa w ust. 1 pkt 4, o ile nie zostały one określone w ustawie lub w odrębnych przepisach. W związku z powyższym należy stwierdzić, że dodatek wiejski (określony w art. 54 ust. 5 Karty Nauczyciela), nie stanowi składnika wynagrodzenia, ponieważ został wyraźnie wyłączony w art. 30 ust. 1 pkt 4 Karty Nauczyciela. Brak jest zatem podstaw do regulowania warunków jego wypłacania w ramach regulaminu wynagradzania nauczycieli. Jednocześnie należy również wskazać, iż

zgodnie z art. 91d pkt 3 Karty Nauczyciela, w przypadku szkół i placówek prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, zadania i kompetencje organu prowadzącego określone w art. 54 ust. 5 wykonuje odpowiednio: wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta, marszałek województwa.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA