80% ma wolne w Wigilię. Nie opłaca się pracownikom oddać Trzech Króli, 1 Maja. Wielki Piątek to kolejny cel [Dni wolne od pracy]
REKLAMA
REKLAMA
I nie jest to mój pogląd jako autora tekstu - takie opinie widzę w mediach społecznościowych Infor.pl np:
REKLAMA
W Wigilię i tak 80-90% ludzi bierze wolne w ten dzień, to po co zabierać inne święta? Pracodawcy najlepiej to by zabrali wszystko i płacili 50% pensji. To nie jest grupa, która powinna decydować o czymkolwiek w sprawie wolnych dni.
Czas pokaże, czy politycy decydują się na połączenie:
- Wigilia jako wolny od pracy dzień
- degradacja "Trzech Króli" albo 1 Maja
- jako dni wolnych od pracy.
80% ludzi ma wolne w Wigilię. Nie opłaca się za Wigilię oddać Trzech Króli, 1 Maja. Inaczej jest z Wielkim Piątkiem i długi Wielkanocny Tydzień
Projekt ustawy wprowadzającej Wigilię jako dzień wolny od pracy jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Nie go jednak uwzględnionego w harmonogramie obrad najbliższego posiedzenia Sejmu (19 listopada - 22 listopada 2024 r.) link
Poniżej projekt ustawy: "Wigilia dniem wolnym od pracy":
Z wypowiedzi marszałek Sejmu Szymona Hołowni wynika, że nie ma możliwości uchwalenia ustawy wprowadzającej Wigilię jako dzień wolny już w 2024 r. Wciąż pracują nad nim dwie komisje:
- Komisja Polityki Społecznej i Rodziny oraz
- Komisja Gospodarki i Rozwoju.
Potem Sejm i Senat, podpis prezydenta A. Duda i publikacja w Dzienniku Ustaw.
Istotny element prac Sejmu to jego konsultacje z przedsiębiorcami. I tu pojawia się wspomniany na początku artykułu pomysł, aby wraz z uznaniem Wigilii za dzień wolny od pracy, przestało nim być Trzech Króli albo 1 Maja. Oczekują tego przedsiębiorcy, ale i znaczna część polityków.
W ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1920) mamy 13 dni ustawowo wolne od pracy.
1 stycznia – Nowy Rok
6 stycznia – Święto Trzech Króli
pierwszy dzień Wielkiej Nocy
drugi dzień Wielkiej Nocy
1 maja – Święto Państwowe
3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja
pierwszy dzień Zielonych Świątek
dzień Bożego Ciała
15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
1 listopada – Wszystkich Świętych
11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia
26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.
Tu ustawa pierwotna:
Dobrym interesem dla pracowników w 2025 r. byłoby być może ustanowienie Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy. Związkowcy chcieli w 2016 r. skrócenia czasu pracy do 4 godzin w Wielki Piątek i Wigilię. Dziś związki zawodowe skupiły się na Wigilii.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat