REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rewolucja w składkach zdrowotnych. Przedsiębiorcy będą mogli sporo zaoszczędzić. W 2025 r. – składka zdrowotna od 75% płacy minimalnej, a nie od dochodu, a w 2026 r. – obniżenie składki z 9 do 4,5%

składka zdrowotna, przedsiębiorcy, projekt ustawy, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, ulga
Rewolucja w składkach zdrowotnych. Przedsiębiorcy będą mogli sporo zaoszczędzić. W 2025 r. – składka zdrowotna od 75% płacy minimalnej, a nie od dochodu, a w 2026 r. – obniżenie składki z 9 do 4,5%
Inne

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnim czasie, sporo „dzieje się” w temacie składek zdrowotnych opłacanych przez przedsiębiorców. Na pierwsze czytanie w Sejmie oczekuje rządowy projekt ustawy, zakładający zniesienie obowiązku płacenia przez przedsiębiorców składki na ubezpieczenie zdrowotne od zbycia środków trwałych. Minister Funduszy i Polityki Regionalnej zapowiada natomiast kolejne zmiany w wysokości składki – ulgę dla mikroprzedsiębiorców jeszcze w 2025 r. i obniżenie wysokości składki w 2026 r., którym mieliby zostać objęci również średni przedsiębiorcy. 

Składka zdrowotna w obecnym stanie prawnym

REKLAMA

Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi aktualnie 9% podstawy wymiaru. Jest ona miesięczna i niepodzielna. W przypadku osób, które wykonują pozarolniczą działalność gospodarczą – podstawę wymiaru składki ustala się w zależności od formy opodatkowania z jakiej korzysta dana osoba. Jeżeli korzysta ze skali podatkowej albo rozlicza podatek od dochodów z działalności gospodarczej liniowo – podstawę wymiaru składki stanowi dochód z poprzedniego miesiąca. Jeżeli natomiast korzysta z karty podatkowej – podstawę wymiaru składki stanowi kwota minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli zaś rozlicza się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – podstawę wymiaru składki, ustala się w zależności od przychodów z działalności gospodarczej. Dla pozostałych osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą – podstawę wymiaru składki stanowi natomiast kwota przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale, łącznie z wypłatami z zysku. Osoby rozliczające podatek według skali, liniowo i na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zobowiązane są również do rozliczenia rocznego.

REKLAMA

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, nie jest także – tak jak ma to miejsce w przypadku składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – ograniczona do kwoty równej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Pierwszy projekt ustawy, zakładający zmiany w składce zdrowotnej, jest już w Sejmie

REKLAMA

Pierwszą ze zmian w składce zdrowotnej, która ma zostać wprowadzona dla przedsiębiorców w najbliższym czasie, jest zmiana polegająca na zniesieniu obowiązku płacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne od zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Jest to zmiana wynikająca z rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk sejmowy nr 764), który w dniu 29 października 2024 r. został przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do Sejmu. Projekt oczekuje teraz na pierwsze czytanie w Sejmie, do którego został skierowany w dniu 4 listopada 2024 r. 

Projekt zakłada, że zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r. W aktualnym stanie prawnym – jak była już mowa powyżej – w przypadku przedsiębiorców rozliczających się według skali podatkowej lub podatkiem liniowym, podstawę wyliczenia składki zdrowotnej stanowi dochód, tj. przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodów. Do przychodów przedsiębiorcy natomiast, zalicza się nie tylko przychody z bieżącej działalności (np. ze sprzedaży towarów handlowych), ale również inne przychody z tej działalności, do których można zaliczyć m.in. właśnie – przychody ze sprzedaży środków trwałych. Jak wynika z uzasadnienia projektu ustawy – „Środowisko przedsiębiorców obowiązek związany z zapłatą składki na ubezpieczenie zdrowotne od części dochodu wygenerowanego w wyniku sprzedaży środka trwałego uznaje za rozwiązanie niesprawiedliwe, niezwiązane z wynikiem z podstawowej działalności operacyjnej przedsiębiorcy. Ta niesprawiedliwość wiąże się z możliwością zapłaty składki miesięcznej rzędu kilkunastu czy kilkuset tysięcy złotych, w przypadku gdy przedsiębiorca osiągnie (choćby jednorazowo) bardzo wysoki dochód w wyniku sprzedaży np. nieruchomości.”

W związku z powyższym – projekt ustawy zakłada zmiany, zgodnie z którymi sprzedaż środków trwałych nie będzie generowała przychodu dla celów obliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Tym samym – składka zdrowotna odprowadzana przez przedsiębiorców, ma ulec obniżeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minister Funduszy i Polityki Regionalnej zapowiada kolejne obniżki składki zdrowotnej w 2025 i 2026 r. 

W rozmowie z Faktem, w dniu 12 listopada br. – Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, zapowiedziała, iż 2025 r. i następnie w 2026 r. miałyby nastąpić kolejne zmiany w składkach zdrowotnych opłacanych przez przedsiębiorców. Pierwsza ze zmian – tj. ulga w składce zdrowotnej, miałaby zostać wprowadzona jeszcze w 2025 r. dla mikroprzedsiębiorców, którzy zarabiają poniżej płacy minimalnej. Jak informuje Fakt – ulga ta, miałaby polegać na tym, że składka płacona przez przedsiębiorcę rozliczającego się na zasadach ogólnych, byłaby liczona od 75% płacy minimalnej. Obecnie, przedsiębiorca taki, płaci 9-procentową składkę proporcjonalną do dochodu. 

Zgodnie z ustawą z dnia 6.03.2018 r. – Prawo przedsiębiorców – mikroprzedsiębiorcą jest przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

  • zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz

  • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Kolejna zmiana natomiast – już w 2026 r. – miałaby zostać rozszerzona również na średnich przedsiębiorców i polegać na wprowadzeniu pewnego progu, od którego składka wynosiłaby 4,9% dochodu (a nie 9% dochodu). Ten próg mógłby wynieść np. 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia w ciągu roku (tj. ponad 140 tys. zł rocznie).

Zgodnie z prawem przedsiębiorców – średnim przedsiębiorcą, jest natomiast przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

  • zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz

  • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro

i który nie jest mikroprzedsiębiorcą ani małym przedsiębiorcą.

Z propozycją zmian w systemie rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne na rok 2025 i 2026, rząd zapoznał się na posiedzeniu Rady Ministrów, które odbyło się w dniu 13 listopada 2024 r. Jak wynika z komunikatu opublikowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów po zakończeniu posiedzenia – po ich kierunkowej akceptacji, konkretne rozwiązania, mają zostać przedstawione na następnym posiedzeniu Rady Ministrów, tj. w najbliższy wtorek 19 listopada 2024 r.

Sprawdź >>> Dziennik Gazeta Prawna - subskrypcja cyfrowa

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 146 z późn. zm.)

  • Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk sejmowy nr 764)

  • Ustawa z dnia 6.03.2018 r. – Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 236 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

Właściciele mieszkań nie będą mogli chronić się przed ptakami [Projekt ustawy]

Właściciele mieszkań nie będą mogli chronić się przed ptakami. Już jutro posłowie zajmą się propozycją nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Co zakłada projekt nowelizacji? Jakie przepisy regulują ochronę ptaków w Polsce?

MSWiA: Policjantom nie wyjdzie z 15% podwyżkami. Ale może się udać z nowym typem odprawy. W wojsku jest warta od 248 000 zł do 500 000 zł

Policja też chce mieć odprawę mieszkaniową: 250 000 zł dla kilku tysięcy policjantów? Jak w 2023 r. średnio 238 000 zł w wojsku dla żołnierzy 

REKLAMA

6246,13 zł brutto miesięcznie dla seniorów od 1 stycznia 2025 r. Kto je otrzyma?

W dniu 13 listopada br. Prezydent podpisał ustawę, na podstawie której, seniorom, którzy ukończyli 100 rok życia – przyznawane będzie świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 zł brutto miesięcznie, finansowane przez budżet państwa. Przepisy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.

Piecza zastępcza. Od 15 stycznia 2025 r. szykują się zmiany. Centralny Rejestr Pieczy Zastępczej. [Projekt ustawy]

Piecza zastępcza od 15 stycznia 2025 r. Centralny Rejestr Pieczy Zastępczej. [Projekt ustawy]. Co się zmieni 15 stycznia 2025 r. ? Czym jest system pieczy zastępczej oraz Centralny Rejestr Pieczy Zastępczej?

REKLAMA