Dzień wolny od pracy w Wigilię. Czy już w tym roku? Czy 24 grudnia zastąpi inne święto?
REKLAMA
REKLAMA
- Sejm zajął się ustawą o dniu wolnym w Wigilię
- Sklepy będą zamknięte w Wigilię
- Czy Wigilia zastąpi inny dzień wolny?
- Dalsze prace nad projektem ustawy
- Dni wolne od pracy
Sejm zajął się ustawą o dniu wolnym w Wigilię
Projekt ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Zgodnie z tym projektem dzień 24 grudnia, a więc Wigilia Bożego Narodzenia, będzie nowym dniem wolnym od pracy.
REKLAMA
W uzasadnieniu do projektu ustawy posłowie wskazali, że Wigilia poprzedza święto Bożego Narodzenia. Podczas pierwszego czytania projektu podkreślano, że Wigilia jest jednym z najważniejszych dni w polskiej tradycji, głęboko zakorzenionym nie tylko w religii, ale też w polskiej kulturze oraz, że wiele osób traktuje ją jako święto samo w sobie. Wskazała, że praca w Wigilię może utrudniać lub wręcz uniemożliwić wzięcie udziału w rodzinnym spotkaniu, szczególnie jeśli wymaga to podróży w odległe miejsce.
Sklepy będą zamknięte w Wigilię
Proponowany dzień wolny 24 grudnia będzie obowiązywał wszystkich pracowników. Dotyczy to także pracowników placówek handlowych, którzy zgodnie z obecnymi przepisami w Wigilię pracują do godziny 14.00.
REKLAMA
Ustanawiając nowy dzień wolny od pracy trzeba wziąć pod uwagę gospodarkę i pracodawców. Podczas dyskusji zauważono, że dodatkowy dzień wolny oznaczałby zmniejszenie przychodów w wielu sektorach gospodarki. Stanowiłoby to wyzwanie zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Nie zabrakło też głosów sprzeciwu w kwestii wprowadzenia nowego dnia wolnego od pracy. Argumentowano, że nie każdy obchodzi Wigilię i w zlaicyzowanym państwie powinien to być dzień powszedni, w którym czynne powinny być firmy, restauracje i sklepy.
Czy Wigilia zastąpi inny dzień wolny?
W dyskusji nad wprowadzeniem nowego dnia wolnego w Wigilię padł pomysł, czy nie lepiej byłoby, gdyby Wigilia zastąpiła inny dzień wolny, który nie jest dla ludzi tak istotny. Jako argument na rzecz tego pomysłu podaje się koszty gospodarcze, które może spowodować wprowadzenie kolejnego dnia wolnego.
Przedsiębiorcy wystąpili z pomysłem, aby w zamian za nowy dzień wolny od pracy w Wigilię odebrać status dnia wolnego innemu świętu. Zaproponowano Święto Trzech Króli (6 stycznia) lub Święto Państwowe 1 maja. Taki pomysł popiera minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Z kolei marszałek Sejmu Szymon Hołownia uważa, że jest "umiarkowana" szansa na to, żeby już w tym roku Wigilia była dniem wolnym. Jego zdaniem z czysto techniczno-legislacyjnego punktu widzenia w tym roku może to być trudne do wykonania.
Dalsze prace nad projektem ustawy
Sejm w głosowaniu zdecydował, że projekt ustawy trafi do dalszych prac w dwóch sejmowych komisjach. Będą to Komisja Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisja Gospodarki i Rozwoju.
Wcześniej posłowie zdecydowali o odrzuceniu wniosku Lewicy o niezwłoczne przejście do drugiego czytania.
Dni wolne od pracy
Obecnie dniami wolnymi od pracy, oprócz niedziel, są następujące święta:
- 1 stycznia – Nowy Rok,
- 6 stycznia – Święto Trzech Króli,
- pierwszy i drugi dzień Wielkiej Nocy,
- 1 maja – Święto Państwowe,
- 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
- pierwszy dzień Zielonych Świątek,
- dzień Bożego Ciała,
- 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada – Wszystkich Świętych,
- 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
- 25 i 26 grudnia –Boże Narodzenie.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA