REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

RPO: Karty parkingowe. Bezprawne ograniczenia ze znaków dla osób niepełnosprawnych

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
RPO: Karty parkingowe. Bezprawne ograniczenia dla osób niepełnosprawnych
RPO: Karty parkingowe. Bezprawne ograniczenia dla osób niepełnosprawnych
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Osoby niepełnosprawne mają prawo parkować pod znakami zakazującymi parkowania. Przepisy niezgodnie z Konstytucją zakazują tego. Rzecznik Praw Obywatelskich sygnalizuje rządowi, że tabliczka „dotyczy osób niepełnosprawnych” pod znakami zakazu parkowania jest prawdopodobnie niezgodna z Konstytucją. Dlaczego? Bo tabliczkę wprowadza rozporządzenie, a nie ma podstawy prawnej do regulacji tabliczki tym aktem niższego rzędu. 

zapytanie

zapytanie

Pod znakami drogowymi: B-1, B-3, B-3a, B-4, B-10, B-35, B-37, B-38 i B-39 są tabliczki z napisem "Dotyczy także" i symbolem osoby niepełnosprawnej. Połączenie tabliczki ze znakiem wprowadza np. zakaz parkowania dla osoby niepełnosprawnej, który nie dotyczy osoby niepełnosprawnej (zgodnie z art. 8 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym). 

REKLAMA

Ważne
art. 8 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym

Osoba niepełnosprawna legitymująca się kartą parkingową kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym tą kartą, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju, w zakresie określonym przepisami o których mowa w art. 7 ust. 3a.

Natomiast rozporządzenie mówi tak:

Ważne
§ 33 ust. 3 rozporządzenia o znakach drogowych

Umieszczona pod znakami, o których mowa w ust. 2, tabliczka z napisem „Dotyczy także” i symbolem osoby niepełnosprawnej, określonym na tabliczce T-29, wskazuje, że znaki te obowiązują również osoby, o których mowa w art. 8 ust. 1 i 2 ustawy.

Osoby niepełnosprawne: Te znaki drogowe są chyba nielegalne

osoby niepełnosprawne twierdzą, że rozporządzenie nie może w ten sposób modyfikować uprawnień osób niepełnosprawnych. I zgadza się z nimi RPO. Dlatego jeszcze w 2017 r. (bo to bardzo stary problem) mówił, że upoważnienie ustawowe do wydania rozporządzenia określającego znaki i sygnały w ruchu drogowym oraz ich znaczenie i zakres obowiązywania jest wadliwe. Nie zawiera bowiem wytycznych, które powinien uwzględnić organ upoważniony do ustalenia zakresu obowiązywania znaków drogowych. Oznacza to niekonstytucyjność delegacji ustawowej, a w konsekwencji rozporządzenia wydanego na jej podstawie.

Argumenty RPO:

1) Wskazanie w art. 7 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym, jakie funkcje pełnią znaki drogowe, nie może być uznane za podstawę ograniczenia praw osób niepełnosprawnych

2) Konwencja o znakach i sygnałach drogowych przewiduje możliwość, że pod znakiem „zakaz postoju" można umieszczać dodatkową tabliczkę z napisami, które mogą ograniczać zakres zakazu przez wskazanie wyjątków dotyczących niektórych kategorii użytkowników drogi. Ale nie dotyczy to tabliczki z napisem "Dotyczy także" i symbolem osoby niepełnosprawnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pismo RPO w formacie PDF do ściągnięcia

odpowiedź

odpowiedź

Odpowiedź rządu w formacie PDF do ściągnięcia

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rodzice dzieci niepełnosprawnych - przywileje w kodeksie pracy (czas pracy)

Łączenie życia zawodowego z rodzicielstwem nie należy do najłatwiejszych. Znacznie trudniejsze zadanie do wykonania mają pracujący rodzice i opiekunowie dzieci z niepełnosprawnościami. Wychowywanie dziecka z niepełnosprawnością to nie tylko codzienność pełna wyzwań, ale także konieczność balansowania między życiem zawodowym a obowiązkami rodzicielskimi. Rodzice takich dzieci często stają przed trudnymi wyborami i potrzebują wsparcia, aby skutecznie pogodzić pracę z troską o dobrostan swoich pociech. Z tego powodu polskie prawo przewiduje szereg przywilejów, które mają na celu ułatwienie im codziennego funkcjonowania. W artykule przyjrzymy się jednemu z aspektów, a mianowicie organizacji czasu pracy. 

Praca tymczasowa a stałe zatrudnienie – kiedy pracownikowi opłaca się podjąć współpracę z agencją?

Dla jednych szansa na szybkie zdobycie doświadczenia zawodowego, dla innych sposób na stabilizację finansową w okresie przejściowym – mowa o pracy tymczasowej. Jakie korzyści może dać pracownikom oraz czym różni się od stałego zatrudnienia?

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co przysługuje? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Oto najważniejsze prawa i świadczenia oraz aktualne kwoty!

Komunikat ZUS: Renta wdowia a 4 świadczenia wyrównawcze i uzupełniające

Dwa świadczenia uzupełniające i dwa świadczenia wyrównawcze a renta wdowia:

REKLAMA

Obniżenie wieku emerytalnego nie wydaje się możliwe - takie jest stanowisko resortu. Pracownicy muszą zapomnieć o wcześniejszej emeryturze

Tylko niektóre grupy zawodowe mogą korzystać z przywileju, jakim jest wcześniejsza emerytura. Wszystko wskazuje na to, że ich grono w najbliższy czasie się nie powiększy, a uprawnienia nie zostaną przyznane pracownikom, którzy starali się o nie już od jakiegoś czasu.

Renta wdowia: Wniosek do ZER MSWiA o ustalenie zbiegu świadczeń

Jest już dostępny wniosek do ZER MSWiA o ustalenie zbiegu świadczeń w ramach renty wdowiej. Informuje Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i wyjaśnia jak starać się o ustalenie zbiegu świadczeń w ramach tego nowego świadczenia.

Dziś ostatni dzień na wniosek o 1500 zł świadczenia "Aktywnie w żłobku" z wyrównaniem

2 stycznia 2025 roku to ostatni dzień na złożenie wniosku do ZUS o 1500 zł w ramach świadczenia "Aktywnie w żłobku" z wyrównaniem od października 2024 roku. Złożenie wniosku tylko dzień później oznacza dużą stratę pieniężną.

Tylko część nauczycieli będzie objęta programem umożliwiającym zakup laptopów. Jest projekt nowelizacji rozporządzenia

Nauczyciele klas I-III szkół podstawowych oraz nauczyciele szkół ponadpodstawowych zostaną objęci programem umożliwiającym im zakup laptopów ze środków publicznych. Do grupy uprawnionych nie zostali zaliczeni nauczyciele wychowania przedszkolnego.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty – MEN wprowadza zmiany ważne dla wszystkich zdających. Wejdą w życie już w roku szkolnym 2024/2025

Egzamin ósmoklasisty – MEN pracuje nad wprowadzeniem zmian ważnych dla wszystkich zdających. Wejdą w życie już w roku szkolnym 2024/2025. Skąd pomysł na tak szybkie wprowadzenie zmian? Mają związek z sygnalizowanymi przez CKE masowymi praktykami.

Przestępstwo zniesławienia – przepisy, orzecznictwo, przykłady

Pomawianie innej osoby o naganne czyny jest czymś moralnie złym. Może ono polegać na przykład na przekazywaniu nieprawdziwych informacji na nasz temat. Prawdopodobnie nikt nie chciałby zostać zniesławionym, ponieważ może to być poniżające albo narazić na utratę zaufania. Dlatego dopuszczenie się takiego zachowania może wywołać określone konsekwencje prawne.

REKLAMA