Sejm uchwali ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym. Nowe regulacje obejmą 7 tys. przedsiębiorstw

Sejm uchwali ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym. Nowe regulacje obejmą 7 tys. przedsiębiorstw / shutterstock

Sejm uchwalił ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych. Podatek wyrównawczy obejmie 40 spółek-matek wraz ze spółkami podporządkowanymi, czyli około 7 tys. przedsiębiorstw.

Sejm uchwalił ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych. Za ustawą głosowało 236 posłów, przeciw było 188 posłów, wstrzymało się 9 posłów. Ustawa ma na celu implementację do polskiego prawa przepisów unijnej dyrektywy w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii Europejskiej.

Podatek wyrównawczy dla 40 spółek-matek wraz ze spółkami podporządkowanymi, czyli około 7 tys. przedsiębiorstw

"Spośród polskich firm podatek wyrównawczy będzie obejmować 40 spółek-matek wraz ze spółkami podporządkowanymi. Z kolei liczba wszystkich spółek, które obejmie ten podatek, wynosi ok. 7 tys., co też pokazuje, do jakich firm skierowany jest podatek" – wskazał w trakcie obrad wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Nowe przepisy będą miały zastosowanie do jednostek składowych grupy międzynarodowej lub grupy krajowej, jeżeli w co najmniej dwóch z czterech lat podatkowych bezpośrednio poprzedzających rok podatkowy osiągnęły one przychód grupowy (wykazany w skonsolidowanym sprawozdaniu grupy) na poziomie co najmniej 750 mln euro. Ustawa definiuje grupę międzynarodową jako taką, w przypadku której co najmniej jedna jednostka, czy zakład jest zlokalizowana poza Polską, z kolei grupa krajowa to taka, której wszystkie jednostki i zakłady zlokalizowane są w naszym kraju.

Takie podmioty będą musiały oszacować wysokość uzyskanego dochodu – wedle zasad opisanych w projektowanej ustawie - oraz następnie oszacować wysokość zapłaconych podatków – również wg zasad z projektu. To umożliwi im przeprowadzenie testu efektywnej stawki podatkowej i jeśli efektywna stawka okaże się mniejsza niż 15 proc., firma będzie musiała zapłacić podatek wyrównawczy.

Polecamy: „PODATKI 2025”. Komplet 11 publikacji o zmianach w podatkach

Dodatkowy podatek wyrównawczy

W ustawie zapisano także dodatkowy podatek wyrównawczy, który dotyczy wcześniejszych lat, a który może się pojawić w sytuacji, kiedy firma dokona korekt, które doprowadzą do obniżenia podatków, zwłaszcza CIT, które są brane pod uwagę przy wyliczaniu efektywnej stawki podatkowej. Po takiej korekcie przedsiębiorstwo musi jeszcze raz wyliczyć dochód z roku, którego dotyczy korekta oraz efektywną stawkę podatkową, a jeśli okaże się ona niższa od wyliczonej wcześniej, wówczas pojawi się konieczność zapłacenia dodatkowego podatku.

Teraz ustawa trafi do Senatu.

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Prawo
Sejm uchwali ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym. Nowe regulacje obejmą 7 tys. przedsiębiorstw
06 lis 2024

Sejm uchwalił ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych. Podatek wyrównawczy obejmie 40 spółek-matek wraz ze spółkami podporządkowanymi, czyli około 7 tys. przedsiębiorstw.

Uchwała TK w sprawie komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych. Powołanie komisji niezgodne z konstytucją RP
06 lis 2024

TK: Art. 2 uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 grudnia 2023 r. w sprawie powołania Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (M. P. poz. 1440) jest niezgodny z art. 111 ust. 1 w związku z art. 2 i w związku z art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Naukowcy z UW: dowożenie dzieci do szkół autami zwiększa zanieczyszczenie powietrza. Potrzebna zmiana nawyków a nie zakazy ruchu
06 lis 2024

Wzrost zanieczyszczenia powietrza w miastach ma związek ze wzmożonym ruchem ulicznym podczas porannych dojazdów do szkół – wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim. Naukowcy uważają, że sytuację może poprawić zmiana nawyków dzieci i rodziców, a nie zakazy ruchu.

Paczka (przesyłka) do rodziny poza UE. Jak wypełnić deklarację celną CN 22 lub CN 23. Czego nie można przesłać w paczce lub przesyłce?
06 lis 2024

Poczta Polska SA przypomina, że wypełnianie i dołączenie deklaracji celnych do przesyłek (np. paczek) do państw i terytoriów znajdujących się poza Unią Europejską jest obowiązkiem nadawców. Bez tego nie można liczyć na prawidłową obsługę przesyłki ani na jej terminowe dostarczenie do odbiorcy. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w okresie świąteczno-noworocznym, gdy wiele osób przesyła prezenty swoim bliskim mieszkającym za granicą.

Wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego (o 100 proc.!) od 1 października 2024 r. Rada Ministrów za
06 lis 2024

Wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego (o 100 proc.!) od 1 października 2024 r. Rada Ministrów za. Nowelizacja przyjęta przez rząd zakłada, że nowe przepisy będą miały zastosowanie do świadczeń z funduszu alimentacyjnego przysługujących od 1 października 2024 roku.

Rodzicom przepadnie 300 zł z ZUS na każde uczące się dziecko, jeżeli nie złożą wniosku do końca listopada
06 lis 2024

ZUS przypomina, że został niecały miesiąc dla rodziców i opiekunów na złożenie wniosku o wyprawkę szkolną w ramach programu Dobry Start.  Jeśli wniosek zostanie wysłany po 30 listopada – pieniądze przepadną. To 300 zł na każde uczące się dziecko do 20. roku życia, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność, to do ukończenia 24 lat. 

Testament jako sposób na przyszłość majątku. Jak osoby samotne, single i bezdzietni mogą zadbać o swoje dziedzictwo?
06 lis 2024

W Polsce mamy znaczący odsetek osób żyjących samotnie, a liczba singli i osób bezdzietnych wciąż wzrasta. Dla wielu z nich spisanie testamentu jest sposobem na świadome zarządzanie swoim majątkiem i wspieranie wybranych celów. Warto sporządzić testament nawet przy mniejszym majątku, aby jasno określić swoje życzenia.

ZUS: Ponad 370 tys. wniosków na 376,4 tys. dzieci z programu Aktywny Rodzic. Najpopularniejsze "aktywnie w żłobku". Jak złożyć wniosek?
06 lis 2024

ZUS: Ponad 370 tys. wniosków na 376,4 tys. dzieci z programu Aktywny Rodzic. Najpopularniejsze "aktywnie w żłobku". Na drugim miejscu "aktywni rodzice w pracy". Jak złożyć wniosek? Kto może wystąpić o poszczególne świadczenia?

Wyniki wyborów w USA: wszystko wskazuje na Trumpa, który zdobywa 277 głosów elektorskich
06 lis 2024

Wyniki wyborów w USA poznamy już wkrótce. Wszystko wskazuje jednak na to, że wybory prezydenckie w USA wygra Donald Trump. Kandydat Republikanów zdobywa 277 głosów elektorskich.

Wybory w USA: Zakończyło się głosowanie w wyborach prezydenckich we wszystkich stanach USA z wyjątkiem Alaski i Hawajów. Kto wygrywa?
06 lis 2024

Zakończyło się głosowanie w wyborach prezydenckich we wszystkich stanach USA z wyjątkiem Alaski i Hawajów. Zdecydowanym faworytem Donald Trump. Według agencji AP Donald Trump zdobył dotychczas 214 głosów elektorskich, zaś Kamala Harris 179. "New York Times" prognozuje prawdopodobne zwycięstwo Trumpa.

pokaż więcej
Proszę czekać...