REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Paczka (przesyłka) do rodziny poza UE. Jak wypełnić deklarację celną CN 22 lub CN 23. Czego nie można przesłać w paczce lub przesyłce?

Paczka (przesyłka) do rodziny poza UE. Jak wypełnić deklarację celną CN 22 lub CN 23
Paczka (przesyłka) do rodziny poza UE. Jak wypełnić deklarację celną CN 22 lub CN 23
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Poczta Polska SA przypomina, że wypełnianie i dołączenie deklaracji celnych do przesyłek (np. paczek) do państw i terytoriów znajdujących się poza Unią Europejską jest obowiązkiem nadawców. Bez tego nie można liczyć na prawidłową obsługę przesyłki ani na jej terminowe dostarczenie do odbiorcy. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w okresie świąteczno-noworocznym, gdy wiele osób przesyła prezenty swoim bliskim mieszkającym za granicą.

Obowiązki nadawcy – deklaracje celne w przypadku przesyłki poza Unię Europejską

Poczta Polska informuje, że nadawca przesyłki listowej z zawartością towarów adresowanej do odbiorcy w państwie lub terytorium spoza UE, ma obowiązek szczegółowego wymienienia zawartości tej przesyłki w deklaracji celnej CN 22 lub CN 23 oraz poświadczenia podpisem, że ich przesyłki nie zawierają żadnego niebezpiecznego przedmiotu zabronionego przepisami pocztowymi.

Natomiast nadawca paczki pocztowej adresowanej do odbiorcy w państwie lub terytorium spoza UE, ma obowiązek szczegółowo wymienić ich zawartość w formularzu CP 72 oraz poświadczyć podpisem, że paczki nie zawierają żadnego niebezpiecznego przedmiotu zabronionego przepisami pocztowymi.

Pracownik Poczty Polskiej ma obowiązek odmówić przyjęcia przesyłki bez odpowiedniej dokumentacji. Uwaga, brak deklaracji celnej skutkuje zatrzymaniem przesyłki na granicy i potencjalnym opóźnieniem w jej dostarczeniu. Ponadto, zagraniczne urzędy pocztowe odmawiają przyjęcia przesyłki, co może wiązać się z dodatkowymi komplikacjami logistycznymi i kosztami dla nadawcy.

Co istotne, nadawca, który w sposób niezgodny ze stanem faktycznym opisuje zawartość przesyłki, także naraża odbiorcę na opóźnienie w doręczeniu oraz konieczność złożenia wyjaśnień służbom celnym w kraju doręczenia. Poczta Polska wskazuje, że poprawnie wypełniona deklaracja celna dotyczy także wskazania realnej wartości przesyłanego towaru.

Ważne

Aktualne przepisy Światowego Związku Pocztowego i celno-podatkowe dotyczą przesyłek zawierających towary pochodzących z krajów spoza UE, które trafią do odbiorców – zarówno zamówień ze sklepów internetowych jak i prezentów. Niestety nie zawsze sprzedawcy informują klientów o możliwych dodatkowych kosztach, związanych z dostarczeniem zamówionego towaru (takich jak VAT i cło).

Jak wypełnić deklarację celną CN 22 i CN 23

Jak poprawnie wypełnić deklarację celną CN 22 i CN 23 pokazuje przygotowana przez Pocztę Polską poniższa grafika:

jak poprawnie wypełnić deklarację celną CN 22 i CN 23

 

jak poprawnie wypełnić deklarację celną CN 22 i CN 23

Poczta Polska

Czego nie można przesyłać w przesyłce listowej i paczce pocztowej w obrocie zagranicznym. Informacje Poczty Polskiej o ograniczeniach dotyczących zawartości

We wszystkich kategoriach przesyłek pocztowych zakazane jest wysyłanie:
- przedmiotów, które ze względu na ich charakter lub opakowanie mogą stanowić niebezpieczeństwo dla pracowników, brudzić lub uszkadzać inne przesyłki albo urządzenia pocztowe lub mienie należące do osób trzecich;
- narkotyków i substancji psychotropowych lub innych nielegalnych substancji odurzających zabronionych w kraju przeznaczenia;
- dokumentów mających charakter korespondencji bieżącej i osobistej wymienianych między osobami innymi niż nadawca i adresat lub osoby z nimi zamieszkujące;
- materiałów wybuchowych, łatwopalnych, zapalnych, broni lub innych niebezpiecznych towarów;
- rozbrojonych wybuchowych urządzeń i sprzętu wojskowego, w tym rozbrojonych granatów, pocisków i innych podobnych przedmiotów, jak również replik tych urządzeń i przedmiotów;
- substancji promieniotwórczych i substancji wywołujących zakażenie;
- przedmiotów nieprzyzwoitych i niemoralnych;
- przedmiotów podrobionych i pirackich kopii;
- przedmiotów, których przywóz lub obrót jest zabroniony w kraju przeznaczenia.

Niedozwolone jest umieszczanie w przesyłkach listowych żywych zwierząt, z wyjątkiem umieszczania w przesyłkach innych niż przesyłki listowe z zadeklarowaną wartością:
- pszczół, pijawek, jedwabników;
- pasożytów i niszczycieli szkodliwych owadów, przeznaczonych do zwalczania tych owadów, a wymienianych między urzędowo uznanymi instytucjami;
- much z rodziny wywilżnowatych (Drosophilidae) przeznaczonych do prowadzenia badań biomedycznych wymienianych między urzędowo uznanymi instytucjami.

We wszystkich rodzajach paczek pocztowych zakazane jest wysyłanie:
- korespondencji, z wyjątkiem materiałów archiwalnych, wymienianej między osobami innymi niż nadawca i adresat lub osoby z nimi zamieszkujące;
- żywych zwierząt.

Zabronione jest umieszczanie w przesyłkach listowych bez zadeklarowanej wartości: monet, banknotów, papierów skarbowych lub jakichkolwiek walorów płatnych na okaziciela, czeków podróżnych, platyny, złota lub srebra, przetworzonych lub nie, kamieni szlachetnych, biżuterii i innych przedmiotów wartościowych.

Niedozwolone jest umieszczanie w paczkach pocztowych bez zadeklarowanej wartości, wymienianych między krajami przyjmującymi paczki z zadeklarowaną wartością: monet, banknotów, waluty lub jakichkolwiek walorów płatnych na okaziciela, czeków podróżnych, platyny, złota lub srebra, przetworzonych lub nie, kamieni szlachetnych, biżuterii i innych przedmiotów wartościowych.

Niedozwolone jest umieszczanie w przesyłkach priorytetowych pojemników aerozolowych, w tym na przykład dezodorantów i lakierów do włosów.

Więcej informacji Poczty Polskiej o przesyłkach zagranicznych:
Cennik usług powszechnych w obrocie krajowym i zagranicznym
Informacje dodatkowe dotyczące usług pocztowych w obrocie zagranicznym - obowiązują od 17 stycznia 2024 r.
Usługi pocztowe w obrocie zagranicznym - Wykaz urzędów wymiany
Cennik za świadczenie usługi pocztowej EMS w obrocie zagranicznym dla klientów indywidualnych
Cennik opłat za przekazy pocztowe w obrocie krajowym i zagranicznym
Cennik Zagraniczny Transfer Gotówkowy RIA
Cennik usługi GLOBAL Expres w obrocie zagranicznym dla klienta indywidualnego

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce. Profesor z SGH: to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to zrozumiała

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, wyjaśniała w rozmowie z Polską Agencją Prasową dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn to absolutna konieczność. A rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, wysokość, warunki, wniosek, terminy, przepisy, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg o ofiarach ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości. W artykule prezentujemy depesze agencyjne za okres ostatnich kilkudziesięciu godzin. Artykuł aktualizujemy na bieżąco.

Więcej podatników skorzysta ze zwolnienia od VAT ze względu na wysokość obrotów. Już od 1 stycznia 2025 roku. W życie wchodzą nowe przepisy

Od 1 stycznia 2025 r. większa grupa podatników będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od VAT z uwagi na wysokość obrotów. Aby z niego skorzystać, nie trzeba będzie składać formularza rejestracyjnego. Wystarczy odpowiedni numer identyfikacyjny.

10 dni płatnego urlopu za staż pracy. Naprzemiennie. 36 dni urlopu. Potem 26 dni. I znów 36 dni urlopu. Za 10 lat pracy. Będzie nowelizacja?

To propozycja przywileju, ale tylko dla jednej grupy zawodowej. Dla asystentów rodziny. Oprócz bonusu urlopowego jest jeszcze dodatek terenowy i korzystny ryczałt. Propozycja tych przywilejów – w trybie petycji (patrz koniec artykułu) – trafiła do rządu. Powinna być załatwiona pozytywnie albo negatywnie do połowy lutego 2025 r. W przypadku "Tak" nowe przepisy powinny stać się obowiązującym prawem w 2026 r. Wtedy po raz pierwszy asystenci mieliby 36 dni urlopu wypoczynkowego.

Granice swobody umów. Przepisy, orzecznictwo

Jest wiele różnych rodzajów umów w polskim prawie. To strony zawierające umowę decydują o jej treści. Niemniej jednak kształtując konkretną treść postanowień umownych muszą one przestrzegać pewnych zasad ich tworzenia. Nie mogą także przekroczyć określonych granic.

REKLAMA

Zniesławienie i zniewaga. Gdzie kończy się krytyka, a zaczyna przestępstwo?

Obraźliwe słowa wypowiedziane z pełną premedytacją, ale i te rzucone w skrajnych emocjach czy pomówienia szeptane za plecami lub publikowane w komentarzach w sieci – to wszystko może nieść za sobą poważne konsekwencje prawne. Zniewaga i zniesławienie dotykają obecnie coraz więcej osób, zarówno w codziennych relacjach, jak i w wirtualnym świecie. Internet dodatkowo podsyca te zjawiska, zamieniając wymianę poglądów w lawinę hejtu, a pozorna anonimowość użytkowników dodatkowo wzmacnia poczucie bezkarności. Zniewaga i zniesławienie, choć przez wielu używane zamienienie, to w rzeczywistość dwa różne zjawiska. Czym się różnią i jakie kary grożą za obraźliwe słowa? Wyjaśnia to adwokat Dawid Jakubiec z Kancelarii Kupilas&Krupa w Bielsku-Białej, który tłumaczy także, gdzie kończy się wolność słowa, a zaczyna odpowiedzialność karna.

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł. Kolejne wypłaty z programu "Aktywny Rodzic" jeszcze w grudniu.

REKLAMA