Paczka (przesyłka) do rodziny poza UE. Jak wypełnić deklarację celną CN 22 lub CN 23. Czego nie można przesłać w paczce lub przesyłce?
REKLAMA
REKLAMA
- Obowiązki nadawcy – deklaracje celne w przypadku przesyłki poza Unię Europejską
- Jak wypełnić deklarację celną CN 22 i CN 23
- Czego nie można przesyłać w przesyłce listowej i paczce pocztowej w obrocie zagranicznym. Informacje Poczty Polskiej o ograniczeniach dotyczących zawartości
Obowiązki nadawcy – deklaracje celne w przypadku przesyłki poza Unię Europejską
Poczta Polska informuje, że nadawca przesyłki listowej z zawartością towarów adresowanej do odbiorcy w państwie lub terytorium spoza UE, ma obowiązek szczegółowego wymienienia zawartości tej przesyłki w deklaracji celnej CN 22 lub CN 23 oraz poświadczenia podpisem, że ich przesyłki nie zawierają żadnego niebezpiecznego przedmiotu zabronionego przepisami pocztowymi.
Natomiast nadawca paczki pocztowej adresowanej do odbiorcy w państwie lub terytorium spoza UE, ma obowiązek szczegółowo wymienić ich zawartość w formularzu CP 72 oraz poświadczyć podpisem, że paczki nie zawierają żadnego niebezpiecznego przedmiotu zabronionego przepisami pocztowymi.
Pracownik Poczty Polskiej ma obowiązek odmówić przyjęcia przesyłki bez odpowiedniej dokumentacji. Uwaga, brak deklaracji celnej skutkuje zatrzymaniem przesyłki na granicy i potencjalnym opóźnieniem w jej dostarczeniu. Ponadto, zagraniczne urzędy pocztowe odmawiają przyjęcia przesyłki, co może wiązać się z dodatkowymi komplikacjami logistycznymi i kosztami dla nadawcy.
Co istotne, nadawca, który w sposób niezgodny ze stanem faktycznym opisuje zawartość przesyłki, także naraża odbiorcę na opóźnienie w doręczeniu oraz konieczność złożenia wyjaśnień służbom celnym w kraju doręczenia. Poczta Polska wskazuje, że poprawnie wypełniona deklaracja celna dotyczy także wskazania realnej wartości przesyłanego towaru.
Aktualne przepisy Światowego Związku Pocztowego i celno-podatkowe dotyczą przesyłek zawierających towary pochodzących z krajów spoza UE, które trafią do odbiorców – zarówno zamówień ze sklepów internetowych jak i prezentów. Niestety nie zawsze sprzedawcy informują klientów o możliwych dodatkowych kosztach, związanych z dostarczeniem zamówionego towaru (takich jak VAT i cło).
Jak wypełnić deklarację celną CN 22 i CN 23
Jak poprawnie wypełnić deklarację celną CN 22 i CN 23 pokazuje przygotowana przez Pocztę Polską poniższa grafika:
Czego nie można przesyłać w przesyłce listowej i paczce pocztowej w obrocie zagranicznym. Informacje Poczty Polskiej o ograniczeniach dotyczących zawartości
We wszystkich kategoriach przesyłek pocztowych zakazane jest wysyłanie:
- przedmiotów, które ze względu na ich charakter lub opakowanie mogą stanowić niebezpieczeństwo dla pracowników, brudzić lub uszkadzać inne przesyłki albo urządzenia pocztowe lub mienie należące do osób trzecich;
- narkotyków i substancji psychotropowych lub innych nielegalnych substancji odurzających zabronionych w kraju przeznaczenia;
- dokumentów mających charakter korespondencji bieżącej i osobistej wymienianych między osobami innymi niż nadawca i adresat lub osoby z nimi zamieszkujące;
- materiałów wybuchowych, łatwopalnych, zapalnych, broni lub innych niebezpiecznych towarów;
- rozbrojonych wybuchowych urządzeń i sprzętu wojskowego, w tym rozbrojonych granatów, pocisków i innych podobnych przedmiotów, jak również replik tych urządzeń i przedmiotów;
- substancji promieniotwórczych i substancji wywołujących zakażenie;
- przedmiotów nieprzyzwoitych i niemoralnych;
- przedmiotów podrobionych i pirackich kopii;
- przedmiotów, których przywóz lub obrót jest zabroniony w kraju przeznaczenia.
Niedozwolone jest umieszczanie w przesyłkach listowych żywych zwierząt, z wyjątkiem umieszczania w przesyłkach innych niż przesyłki listowe z zadeklarowaną wartością:
- pszczół, pijawek, jedwabników;
- pasożytów i niszczycieli szkodliwych owadów, przeznaczonych do zwalczania tych owadów, a wymienianych między urzędowo uznanymi instytucjami;
- much z rodziny wywilżnowatych (Drosophilidae) przeznaczonych do prowadzenia badań biomedycznych wymienianych między urzędowo uznanymi instytucjami.
We wszystkich rodzajach paczek pocztowych zakazane jest wysyłanie:
- korespondencji, z wyjątkiem materiałów archiwalnych, wymienianej między osobami innymi niż nadawca i adresat lub osoby z nimi zamieszkujące;
- żywych zwierząt.
Zabronione jest umieszczanie w przesyłkach listowych bez zadeklarowanej wartości: monet, banknotów, papierów skarbowych lub jakichkolwiek walorów płatnych na okaziciela, czeków podróżnych, platyny, złota lub srebra, przetworzonych lub nie, kamieni szlachetnych, biżuterii i innych przedmiotów wartościowych.
Niedozwolone jest umieszczanie w paczkach pocztowych bez zadeklarowanej wartości, wymienianych między krajami przyjmującymi paczki z zadeklarowaną wartością: monet, banknotów, waluty lub jakichkolwiek walorów płatnych na okaziciela, czeków podróżnych, platyny, złota lub srebra, przetworzonych lub nie, kamieni szlachetnych, biżuterii i innych przedmiotów wartościowych.
Niedozwolone jest umieszczanie w przesyłkach priorytetowych pojemników aerozolowych, w tym na przykład dezodorantów i lakierów do włosów.
Więcej informacji Poczty Polskiej o przesyłkach zagranicznych:
Cennik usług powszechnych w obrocie krajowym i zagranicznym
Informacje dodatkowe dotyczące usług pocztowych w obrocie zagranicznym - obowiązują od 17 stycznia 2024 r.
Usługi pocztowe w obrocie zagranicznym - Wykaz urzędów wymiany
Cennik za świadczenie usługi pocztowej EMS w obrocie zagranicznym dla klientów indywidualnych
Cennik opłat za przekazy pocztowe w obrocie krajowym i zagranicznym
Cennik Zagraniczny Transfer Gotówkowy RIA
Cennik usługi GLOBAL Expres w obrocie zagranicznym dla klienta indywidualnego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat