eKRUS umożliwia ubezpieczonym w KRUS dostęp m. in. do danych o przebiegu ubezpieczenia, wykazu składek, zgłoszenie do ubezpieczenia czy opłacenie składek. W celu popularyzacji eKRUS w dniach 18-22 listopada odbędzie się „Dzień z eKRUS”.
Co to jest eKRUS
System informatyczny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – eKRUS - jest udostępniany za pośrednictwem Internetu. eKRUS jest dedykowany dla ubezpieczonych w KRUS: rolników, małżonków rolników i domowników, podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników lub ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz członków ich rodzin zgłoszonych za pośrednictwem KRUS do ubezpieczenia zdrowotnego.
Użytkownik eKRUS może bez rejestracji uzyskać dostęp do treści ogólnodostępnej, dotyczącej podstawowych informacji o ubezpieczeniu społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnym oraz o świadczeniach przysługujących z tytułu ubezpieczenia.
Po zarejestrowaniu, użytkownik eKRUS uzyskuje dostęp do treści spersonalizowanej, dotyczącej m.in. danych jakie KRUS przetwarza o użytkowniku, przebiegu jego ubezpieczenia czy wykazu składek. Może także uzyskać informacje o zbliżających się terminach płatności i wysokości swoich składek.
18 – 22 listopada odbędzie się „Dzień z eKRUS”
Od 18 do 22 listopada 2024 r. w oddziałach regionalnych i wybranych placówkach terenowych KRUS w całej Polsce odbędzie się „Dzień z eKRUS”. Rolnicy ubezpieczeni w KRUS będą mogli w tym czasie bezpłatnie założyć konto na portalu eKRUS.
Podczas „Dnia z eKRUS” rolnicy mogą uzyskać pomoc eksperta, poznają korzyści wynikające z korzystania z portalu, będą mogli zadawać pytania w swoich indywidualnych sprawach dostępnych z poziomu serwisu, a także poznają wszystkie jego funkcjonalności.
Dodatkowo każdy rolnik, który założy konto podczas „Dnia z eKRUS”, weźmie udział w losowaniu nagrody – niespodzianki.
Harmonogram „Dnia z eKRUS”
Zalety założenia konta na eKRUS
Warto założyć konto na eKRUS. Dzięki temu użytkownik będzie mógł:
- uzyskać dostęp do informacji o okresach ubezpieczenia, wykazach składek ubezpieczeniowych, terminach i historii płatności, a także o okresach podlegania ubezpieczeniu pomocników rolnika oraz ich składkach;
- opłacić składki oraz zadłużenia z tytułu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz składki i zadłużenia za pomocników rolnika online;
- wypełnić i wysłać elektroniczne wnioski, takie jak: wniosek o zasiłek macierzyński, o jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy rolniczej, zgłoszenie wypadku, oświadczenie dotyczące działalności gospodarczej czy wniosek o przedłużenie okresu wypłaty zasiłku chorobowego;
- dokonać zgłoszenia do ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego oraz do ubezpieczenia zdrowotnego pomocników rolnika w okresie świadczenia pomocy w gospodarstwie;
- pobierać zaświadczenia w formie elektronicznej, m.in.: o podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników, o okresach podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników oraz o okresach podlegania i opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.