Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? Jest projekt ustawy. Prezydent jest za
REKLAMA
REKLAMA
- Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? Jest projekt ustawy.
- Dodatkowy dzień wolny od pracy. Uzasadnienie do projektu
- Prezydent jest za
- Dodatkowy dzień wolny od pracy. Co dzieje się z projektem
- Dni ustawowo wolne od pracy
24 października 2024 r. Lewica złożyła projekt nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy. Chodzi m.in. o ustanowienie nowego dnia wolnego od pracy.
REKLAMA
Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? Jest projekt ustawy.
Projekt ten zakłada, że 24 grudnia - Wigilia Bożego Narodzenia będzie dniem wolnym od pracy. Dodatkowo, nakłada także ograniczenie w wykonywaniu pracy w placówkach handlowych w niedziele i święta oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą dzień Wielkiej Nocy. Zgodnie z projektem nowelizacji – powierzanie wykonywania pracy w handlu lub wykonywania czynności związanych z handlem nieodpłatnie w placówkach handlowych w niedziele i święta, a także w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy – maja być zakazane. W projekcie znalazły się także zapisy dotyczące tego, kiedy zakaz handlu nie będzie obowiązywał. Ma on nie obowiązywać w kolejne dwie niedziele poprzedzające 24 grudnia, niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy, a także ostatnią niedzielę przypadającą. Dodatkowo, w projekcie uwzględniono także handel w sobotę poprzedzającą bezpośrednio pierwszy dzień Wielkiej Nocy. Po godzinie 14:00 handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, a także powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem mają być zakazane. Wyjątek mają stanowić placówki nieobjęte zakazem handlu w niedzielę i święta wymienione w art. 6 ustawy o z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Projekt zakłada wejście w życie z dniem następującym po ogłoszeniu.
Dodatkowy dzień wolny od pracy. Uzasadnienie do projektu
W uzasadnieniu do projektu wskazano, że ustanowienie 24 grudnia dniem wolnym od pracy ułatwi pracownikom łączenie życia zawodowego z życiem prywatnym. Projektodawcy przypomnieli, że ułatwi to także sprawowanie opieki nad dziećmi, które najczęściej w tym dniu nie mają zajęć edukacyjnych. Dodano także, że Wigilia Bożego Narodzenia jest ustawowo dniem wolnym od pracy w Bułgarii, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Słowacji, oraz na Węgrzech.
Prezydent jest za
25 października ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że to, czy wolny od pracy będzie już tegoroczny 24 grudnia zależy – w jej ocenie – od tego, kiedy i w jakim tempie projekt ustawy będzie procedowany przez parlamentarzystów. 29 października prezydent Andrzej Duda w Radiu Zet przekazał, że popiera pomysł Lewicy w sprawie wolnej od pracy Wigilii. Zadeklarował, że podpisze taką ustawę. Dodał, że nie przejmuje się kosztami tego pomysłu, ponieważ – w jego ocenie – „ludziom też się coś należy”. Powiedzmy sobie szczerze: w większości przypadków to jest już taka praca „na pół gwizdka”. Ludzie wychodzą z pracy, bo muszą załatwić sprawy, więc to jest taki dzień, który w istocie bardzo umiarkowanie jest dniem przepracowanym" – powiedział. Dodał jednak, że są zawody, które ten dzień "muszą przepracować solidnie". Zdaniem marszałka Sejmu Szymona Hołowni, propozycja wprowadzenia dnia wolnego w Wigilię trzeba omówić zarówno z przedsiębiorcami, jak i z pracownikami sieci handlowych. Hołownia uważa, że jest to dobry wstęp do rozmowy o niedzielach handlowych. Dla przypomnienia, pod koniec marca Polska 20250 złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy, która m.in. zakłada dwie niedziele handlowe w miesiącu. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz wskazała, że każdy dzień wolny to koszt dla gospodarki od 6 do 8 mld złotych. W jej ocenie warto przyjrzeć się dniom wolnym. Ludzie chcą (wolnej Wigilii) i słusznie, zobaczmy jakie mamy dni wolne, może nie wszystkie są tak ważne dla ludzi, bo każdy dzień wolny to jest koszt dla gospodarki- przekazała. Minister rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk zapowiedział, że nie zgodzi się na wprowadzenie w tym roku wolnej od pracy Wigilii. Branża handlowa apeluje, by nie dokonywać zmian jeszcze w tym roku. Deklaruje chęć dialogu na temat przyszłych lat i proponuje dodatkową handlową niedzielę w grudniu.
Dodatkowy dzień wolny od pracy. Co dzieje się z projektem
Na stronie Sejmu (stan na godz.5:50 we wtorek, 5 listopada) widnieje informacja, że 25 października projekt nowelizacji został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego ora Biura Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji. 30 października 2024 r. zaś, został skierowany do opinii SN, PG, NRA, KRRP, RDS, PIP, RMiŚP, KIG, NBP, KRBR, FZZ, OPZZ, NSZZ"S", FPP, BCC-ZP, ZRP, PRP, ZPiP i Lewiatan. W środę, 6 listopada marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że w projekcie Lewicy brakuje oceny skutków finansowych oraz deklaracji ws. zgodności z prawem UE. Dodał, że czeka na uzupełnienie braków. Zaznaczył, że w związku z tymi brakami prawdopodobieństwo rozpatrzenia tego projektu na obecnym posiedzeniu maleje.
Dni ustawowo wolne od pracy
Zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy (Dz.U.2020.1920 t.j.) dniami wolnymi od pracy są niedziele oraz następujące dni:
- 1 stycznia - Nowy Rok,
- 6 stycznia - Święto Trzech Króli,
- pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
- drugi dzień Wielkiej Nocy,
- 1 maja - Święto Państwowe,
- 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
- pierwszy dzień Zielonych Świątek,
- dzień Bożego Ciała,
- 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada - Wszystkich Świętych,
- 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
- 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
- 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw (SH-020-252/24)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat