Duże zmiany w wystawianiu recept: Co nas czeka w 2025 r.?
REKLAMA
REKLAMA
- Recepty na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne. Co się zmienia w 2025 roku?
- Wystawianie recept. Dlaczego zmiana przepisów jest potrzebna?
- Zmiana upraszcza przepisy dotyczące wystawiania recept
Ważne zmiany w zasadach realizacji recept w aptekach wejdą w życie w 2025 r. Senat w dniu 18 grudnia br. wprowadził poprawki do nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, które umożliwiają wystawianie recept dla dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia i seniorów po ukończeniu 65 roku także przez lekarzy, którzy nie posiadają kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Poprawki miały charakter legislacyjny i doprecyzowujący. Co nas czeka po zmianach?
REKLAMA
Recepty na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne. Co się zmienia w 2025 roku?
Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw znosi ograniczenia związane z możliwością wystawiania recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne, które przysługują bezpłatnie osobom do 18. lub po 65. roku życia.
Recepty będzie mógł wystawiać również lekarz, który prowadzi prywatną praktykę. Receptę na darmowy lek lekarz będzie mógł wystawić także m.in.:
- w zakresie opieki psychiatrycznej,
- leczenia uzależnień,
- leczenia stomatologicznego,
- opieki paliatywnej i hospicyjnej.
Nowela przewiduje również, że farmaceuci w aptekach będą mogli wystawiać recepty farmaceutyczne na zalecane refundowane szczepionki dostępne w aptece. Obecnie farmaceuta może wystawić receptę na szczepionkę, ale nie jest ona refundowana. Aby skorzystać z refundacji, pacjent musi teraz udać się po receptę do przychodni. Po zmianach farmaceuta będzie mógł wystawić receptę farmaceutyczną, wydać szczepionkę i podać ją pacjentowi.
Recepty na bezpłatne leki dla pacjentów - dzieci do 18. roku życia i seniorów po ukończeniu 65. roku życia - będą mogli wystawić wszyscy lekarze, niezależnie od tego, czy mają kontrakt z NFZ, czy go nie mają, czyli także w ramach prywatnej praktyki.
Wiceminister zdrowia Marek Kos zapewnił, że NFZ ma zabezpieczone pieniądze na poniesienie kosztu wynikającego ze zmiany. Roczny koszt rozszerzenia uprawnień do wystawiania recept na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów resort zdrowia oszacował na 415 mln zł.
Wystawianie recept. Dlaczego zmiana przepisów jest potrzebna?
REKLAMA
Aktualnie tylko niektórzy lekarze oraz pielęgniarki mogą wypisywać recepty na tego rodzaju leki. Muszą oni mieć umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na udzielanie świadczeń zdrowotnych w jednym z trzech zakresów: podstawowej opiece zdrowotnej, ambulatoryjnej opiece specjalistycznej lub leczeniu szpitalnym. Uprawniony do wystawiania recept jest również lekarz emeryt wystawiający receptę dla siebie albo swoich najbliższych oraz określone pielęgniarki.
Ministerstwo Zdrowia wskazało, że w związku z takim brzmieniem przepisów nie mogą takich recept wystawiać lekarze udzielający świadczeń zdrowotnych na podstawie jakichkolwiek innych umów, niż dotyczące ww. zakresów świadczeń zdrowotnych (w tym np. z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, leczenia stomatologicznego, opieki paliatywnej i hospicyjnej, itd.). Dodano, że dotyczy to też lekarzy, którzy nie zawarli żadnych umów z NFZ oraz tych, którzy działają jako podmioty wykonujące działalność leczniczą w postaci prywatnych praktyk.
Zmiana upraszcza przepisy dotyczące wystawiania recept
Ustawodawca proponuje uproszczenie polegające na umożliwieniu wystawiania recept na bezpłatne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne niezależnie od postaci tych recept, podczas gdy dotychczas możliwość taką posiadali wyłącznie lekarze oraz pielęgniarki, działający w ramach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, podczas gdy analogicznej możliwości nie było w przypadku ww. osób udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub leczenia szpitalnego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat