REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany dla pracowników zatrudnionych na umowy cywilnoprawne i nowy obowiązek dla pracodawców. Od kiedy nowe przepisy i dyrektywa?

Anna Kot
Anna Kot
dokument podpis praca pracodawca pracownik / fot. Shutterstock
Komisja Europejska, poprzez nowe przepisy, chce poprawić sytuację pracowników zatrudnionych w ramach umów zlecenie.
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Europejska, poprzez nowe przepisy, chce poprawić sytuację pracowników zatrudnionych w ramach umów zlecenie. Przyjęta dyrektywa zakłada, że osoby pracujące na platformach cyfrowych powinny być traktowane jako pracownicy, a nie jako samozatrudnieni, o ile istnieją ku temu przesłanki. Polska ma obowiązek wdrożenia tych przepisów w ciągu dwóch lat. 

Jak informuje portal biznes.newseria.pl, główny Inspektor Pracy, Marcin Stanecki, zwrócił uwagę na istotną kwestię, czy zasadę domniemania stosunku pracy należy rozszerzyć na wszystkich pracowników.

REKLAMA

Dyrektywa o pracy platformowej ma na celu przede wszystkim poprawę losu osób, które pracują za pośrednictwem aplikacji, czyli tak zwanych pracowników platformowych. Dyrektywa pewnie budzi kontrowersje, ale myślę, że one nie wiążą się bezpośrednio z dyrektywą, tylko z tym, czy obejmie ona swoim zakresem tylko pracowników platformowych, czy nie zostanie ona rozszerzona na wszystkich pracowników, na wszystkie osoby świadczące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych w naszym kraju – powiedział agencji Newseria Biznes Marcin Stanecki.

Praca platformowa

Praca platformowa to model zatrudnienia, w którym podmioty gospodarcze lub osoby prywatne korzystają z platform internetowych, aby nawiązać współpracę z innymi podmiotami w celu wykonania określonych zadań lub usług za wynagrodzeniem. Przykładem mogą być kurierzy zatrudnieni przez platformy dostawcze czy lektorzy współpracujący z aplikacjami językowymi.

Branża platform cyfrowych

REKLAMA

Branża platform cyfrowych przeżywa prawdziwy boom, szczególnie od początku pandemii COVID-19. Według danych Komisji Europejskiej, w ciągu zaledwie czterech lat dochody z tego sektora wzrosły niemal pięciokrotnie, osiągając w 2020 roku blisko 14 miliardów euro. Obecnie w UE działa około 500 takich platform, na których zatrudnienie znalazło już 28 milionów osób. Szacuje się, że do 2025 roku liczba ta może wzrosnąć nawet o 15 milionów.

Choć większość pracowników platformowych jest formalnie samozatrudniona, w praktyce często wykonują pracę na etacie. Nowa dyrektywa ma to zmienić, wprowadzając domniemanie stosunku pracy. Dzięki temu pracownicy platformowi zyskają lepszą ochronę socjalną i prawa pracownicze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowa dyrektywa - co wprowadzi? Jakie zmiany?

REKLAMA

Główny Inspektor Pracy wskazuje, że obecnie Kodeks pracy zakazuje zastępowania umowy o pracę umową cywilnoprawną, jeśli praca wykonywana jest w warunkach typowych dla stosunku pracy. Jednak to pracownik zazwyczaj musi udowodnić, że faktycznie jest zatrudniony na takich warunkach. Nowa dyrektywa przewiduje odwrócenie tego ciężaru dowodu – to pracodawca będzie musiał wykazać, że umowa cywilnoprawna została zawarta zgodnie z prawem, a praca nie jest wykonywana w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy.

Pracownicy platform cyfrowych, dotychczas pozbawieni podstawowych zabezpieczeń socjalnych, takich jak ubezpieczenie zdrowotne, zyskają nową ochronę prawną. Wprowadzone przez Unię Europejską przepisy zakładają, że osoby wykonujące pracę za pośrednictwem platform będą domyślnie uznawane za pracowników etatowych. To założenie będzie obowiązywało zwłaszcza w sytuacjach, gdy pracownik otrzymuje polecenia służbowe lub jest poddawany podobnej kontroli, co pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę. Ciężar dowodu, że nie istnieje stosunek pracy, zostanie przeniesiony na platformę.

Ekspert Marcin Stanecki mówi, że pracownicy platformowi, mimo pozoru, często nie są zatrudniani na standardowych umowach cywilnoprawnych, takich jak umowy-zlecenia czy o świadczenie usług. Powiedział, że kontrole wykazały, że wiele z tych osób pracuje na podstawie nietypowych umów, np. wypożyczenia sprzętu (rower, plecak). W efekcie ich zarobki są znacznie poniżej minimalnej stawki godzinowej, często oscylując wokół kwoty 10 złotych, a w niektórych przypadkach nawet 7 złotych. Taka sytuacja jest rażącym naruszeniem przepisów o minimalnym wynagrodzeniu.

Jak zaznacza, motywują pracodawców również czynniki pozapłacowe. Ekspert podkreśla, że umowy cywilnoprawne pozwalają na nadmierną eksploatację pracowników. Pracownicy zatrudnieni na takich umowach często pracują znacznie powyżej standardowego wymiaru czasu pracy, bez żadnych gwarancji dotyczących odpoczynku. Elastyczność tych umów pozwala pracodawcom na łatwe rozwiązywanie współpracy bez podawania przyczyn, co prowadzi do nadużyć i braku stabilności zatrudnienia.

Państwowa Inspekcja Pracy

Obecnie Państwowa Inspekcja Pracy dysponuje niewystarczającymi narzędziami prawnymi, aby skutecznie przeciwdziałać nadużyciom związanym ze stosowaniem umów cywilnoprawnych. Pomimo możliwości skierowania sprawy do sądu, z tej opcji korzysta niezwykle rzadko. 

Jak mówi Główny Inspektor Pracy, spór dotyczy zakresu zastosowania domniemania stosunku pracy. Czy powinno ono mieć charakter powszechny, obejmując wszystkich pracowników, czy też być ograniczone do wąskiej grupy osób korzystających z usług platform internetowych? Jak zauważa, Polska wyróżnia się na tle innych państw członkowskich Unii Europejskiej tym, że nie obowiązuje tu zasada pełnego oskładkowania wszystkich umów cywilnoprawnych.

Ekspert uważa, że wprowadzenie domniemania stosunku pracy tylko dla pracowników platform internetowych byłoby niesprawiedliwe. Pracownicy w innych sektorach, zwłaszcza w handlu i gastronomii, gdzie również dochodzi do licznych nadużyć, powinni mieć taką samą ochronę. Skoro aż 44 proc. wszystkich nieprawidłowości związanych z umowami cywilnoprawnymi dotyczy właśnie tych branż, to oznacza, że problem jest znacznie szerszy i wymaga kompleksowego rozwiązania.

Ile osób w Polsce pracuje na podstawie umów cywilnoprawnych?

Według GUS, pod koniec marca 2024 roku blisko 2,3 mln Polaków pracowało na podstawie umów cywilnoprawnych. Z kolei ZUS odnotował w 2023 roku ponad 1,6 mln umów o dzieło. Badanie Useme wskazuje, że w Polsce jest około 330 tys. freelancerów, z czego większość traktuje tę formę pracy jako dodatkowe źródło dochodu.

Polecamy miesięczną subskrypcję cyfrową DGP - Pakiet Premium

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie więcej ukraińskich dzieci w polskich szkołach. Rząd chce wyrównania szans edukacyjnych młodzieży z Ukrainy

Trwają prace nad rozporządzeniem Rady Ministrów regulującym wsparcie dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Projekt zakłada m.in. dofinansowanie zatrudnienia asystentów międzykulturowych oraz doskonalenie kadr systemu oświaty.

Wyrok TK z 4 czerwca 2024 r. Sądy okręgowe o wyrównaniu emerytur przez ZUS. Pełne, czy tylko za trzy lata? [Analiza radcy prawnego]

W artykule analiza wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 3 lipca 2024 r. sygn. akt VI U 528/24 oraz wyrok Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej z dnia 15 października 2024 r. sygn. akt VI U 1016/24 w zakresie przyznanego emerytowi wyrównania. Autor dr Andrzej Hańderek radca prawny

Chorobowe 2024/2025: wynagrodzenie i zasiłek. Jaka minimalna podstawa wymiaru? Kiedy i komu ZUS wypłaca zasiłek chorobowy? Jaki wniosek trzeba złożyć?

Kto ma prawo do wynagrodzenia albo zasiłki za czas choroby? Ile wynosi wynagrodzenie chorobowe a ile zasiłek chorobowy? Jaka jest minimalna podstawa wymiaru zasiłku i wynagrodzenia chorobowego? Jakich formalności trzeba dopełnić, by uzyskać zasiłek chorobowy?

Kwalifikacja wojskowa 2025: Sprawdź terminy i kto musi się stawić

Rozpoczęcie kwalifikacji wojskowej w 2025 roku ogłoszono na dzień 20 stycznia, a jej przeprowadzenie zaplanowano od 3 lutego do 30 kwietnia. Sprawdź, kto jest zobowiązany do wzięcia udziału oraz jakie grupy obejmuje nowe rozporządzenie Ministerstwa Obrony Narodowej.

REKLAMA

Nowe świadczenie dla małżeństw – od 5 tys. do nawet 8 tys. zł

W dniu dzisiejszym (tj. 3.12.2024 r.), podczas posiedzenia senackiej Komisji Petycji, zostanie rozpatrzona petycja o wprowadzenie do ustawy z dnia 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych – nowego świadczenia, które byłoby wypłacane małżonkom z przynajmniej 50-letnim stażem małżeńskim. Świadczenie to, miałoby mieć charakter jednorazowy i opiewać na kwotę od 5 tys. do nawet 8 tys. zł, w zależności od długości stażu małżeńskiego. Aktualnie, małżeństwa z długoletnim stażem mogą liczyć co najwyżej na odznaczenie od Prezydenta, z którym nie wiąże się żadna gratyfikacja finansowa.

Powiaty będą zobowiązane do zapewniania asystencji osobistej osobom z niepełnosprawnościami

Czy powiaty będą zobowiązane do zapewniania asystencji osobistej osobom z niepełnosprawnościami? Tak wynika z projektu ustawy wpisanej do wykazu prac legislacyjnych rządu. Usługa asystencji będzie mogła być wykonywana we własnym zakresie lub zlecona wybranemu podmiotowi. 

Bez dodatku do prądu w 2024 r. i w 2025 r. Zaporowe warunki. Kłopoty ze zdobyciem zaświadczenia

Tak twierdzą nasi czytelnicy. W artykule przedstawimy zasady otrzymania dodatku do prądu. I historię czytelniczki, której 88-letnia mama (znaczny stopień niepełnosprawności, wyjście ze szpitala) nie ma żadnej możliwości spełnić wymogów PFRON. Po pierwsze, najwcześniejszy termin, jaki zaproponowała placówka medyczna akceptowana przez PFRON to …. za rok. Po drugie, zwykły lekarz ZOZ nie może podpisać dokumentów wymaganych przez PFRON, choć 88-latka korzysta z urządzenia do wentylacji objętego dofinansowaniem przez PFRON. 

100% renty rodzinnej i 15% własnego świadczenia albo 100% własnego świadczenia i 15% renty rodzinnej. 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzają możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem

Już 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzają możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem. Masz dwie opcje do wyboru 100% renty rodzinnej i 15% własnego świadczenia albo 100% własnego świadczenia i 15% renty rodzinnej.

REKLAMA

Kiedy dobrowolny ZUS? Jest już zapowiedź ministra: Możliwości zrezygnowania z kilku składek, przez przedsiębiorcę w trudnej sytuacji

Rząd zapowiedział prace nad dobrowolnym ZUS. Minister Krzysztof Paszyk wskazał, że rozwiązanie to miałoby polegać na możliwości zrezygnowania przez przedsiębiorcę, który znajdzie się w trudnej sytuacji z więcej niż jednej składki. "Żeby mógł zrezygnować z dwóch, trzech składek. Być może to za kilka lat będzie to możliwe".

Wybory prezydenckie 2025: Można zarządzić już 15 stycznia 2025 r.

Marszałek Sejmu może zarządzić wybory prezydenckie najwcześniej 15 stycznia. Ma to związek z wprowadzonym we wrześniu stanem klęski żywiołowej. Czy zagłosujemy dwa tygodnie po Sylwestrze?

REKLAMA