MRiRW: Można uzyskać 200 tys. zł wsparcia. Nabór wniosków do 20 listopada 2024 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Kto może ubiegać się o wsparcie
- Jakie operacje będą objęte wsparciem
- Wysokość udzielonej pomocy
- Wnioski o przyznanie pomocy
Kto może ubiegać się o wsparcie
O pomoc może ubiegać się rolnik (osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, wspólnicy spółki cywilnej prowadzący działalność rolniczą w ramach spółki cywilnej) lub grupa rolników.
REKLAMA
Grupę rolników stanowi co najmniej trzech rolników będących osobami fizycznymi, którzy ubiegają się wspólnie o pomoc w celu zrealizowania inwestycji zbiorowej na rzecz ich gospodarstw, jeżeli zawarły między sobą na piśmie umowę grupy rolników, której czas trwania nie może być krótszy niż 7 lat od dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy.
Jakie operacje będą objęte wsparciem
Pomoc można otrzymać na operacje mające na celu ograniczenie presji produkcji rolnej na zasoby środowiska naturalnego lub klimat albo pozwalających przystosować się do zmian klimatu. W ramach interwencji będą wspierane operacje, które nie zostały rozpoczęte wcześniej niż w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy.
Wsparciu będą podlegały operacje zmierzające do:
- ograniczenia zużycia środków ochrony roślin, lub
- poprawy efektywności wykorzystania nawozów, lub
- ograniczenia emisji zanieczyszczeń, w tym gazów cieplarnianych i odorów, lub
- poprawy gospodarowania wodą, lub
- zwiększenia sekwestracji węgla lub bioróżnorodności gleby, lub
- adaptacji do zmian klimatu oraz ograniczenia oddziaływania niekorzystnych warunków pogodowych.
Wysokość udzielonej pomocy
Maksymalna wysokość pomocy udzielona beneficjentowi w ramach I.10.4 „Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu”, w okresie realizacji Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej wynosi 200 tys. zł.
Pomoc przyznaje się:
1) w formie:
a) zryczałtowanej ustalonej według kosztów jednostkowych – w przypadku budowy nowych zbiorników/płyt do przechowywania nawozów naturalnych;
b) refundacji części kosztów kwalifikowalnych poniesionych przez beneficjenta – w przypadku pozostałych inwestycji oraz kosztów ogólnych.
2) w wysokości:
a) do 65 proc. kwoty stanowiącej sumę:
- iloczynów kosztów jednostkowych budowy nowych zbiorników/płyt do przechowywania nawozów naturalnych, oraz odpowiednio pojemności zbiornika do przechowywania nawozów naturalnych płynnych lub powierzchni płyty do gromadzenia i przechowywania nawozów naturalnych stałych,
- kosztów kwalifikowalnych – w przypadku pozostałych rodzajów inwestycji,
- kosztów ogólnych stanowiących nie więcej niż 10 proc. sumy iloczynów kosztów jednostkowych oraz pozostałych kosztów kwalifikowalnych,
b) do 80 proc. kosztów kwalifikowalnych w przypadku grupy rolników - na zakup maszyn lub urządzeń wykorzystywanych do produkcji rolniczej oraz na inwestycje niematerialne.
Wnioski o przyznanie pomocy
Wnioski o przyznanie pomocy można składać wyłącznie drogą elektroniczną poprzez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR (PUE ARiMR).
Za datę złożenia wniosku uznaje się dzień wystawienia przez ARiMR potwierdzenia złożenia wniosku. Jeżeli wniosek o przyznanie pomocy nie został złożony za pomocą PUE, ARiMR pozostawia go bez rozpatrzenia oraz informuje o tym wnioskodawcę w takiej samej formie, w jakiej został złożony ten wniosek.
Wnioski przyjmowane są od 23 października 2024 r. do 20 listopada 2024 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat