Korzyści dla pracodawców zatrudniających żołnierzy - prezydent podpisał ustawę
REKLAMA
REKLAMA
- Podpisana ustawa zachęcająca do zatrudniania żołnierzy
- Zachęty dla pracodawców zatrudniających żołnierzy OT i AR
- Wejście w życie ustawy
Podpisana ustawa zachęcająca do zatrudniania żołnierzy
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 1 października 2024 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Obrony Terytorialnej lub żołnierzy Aktywnej Rezerwy.
REKLAMA
Ustawa ma na celu zachęcenie pracodawców do zatrudniania żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową w Wojskach Obrony Terytorialnej (żołnierze OT) i aktywnej rezerwy (żołnierze AR). Ma to zapewnić rozwój niezawodowych form służby wojskowej, w której osoby pełniące tę służbę łączą ją z aktywnością zawodową poza Siłami Zbrojnymi.
Zachęty dla pracodawców zatrudniających żołnierzy OT i AR
REKLAMA
Ustawa wprowadza zachęty dla pracodawców do zatrudniania pracowników będących żołnierzami OT lub AR. Jedną z takich zachęt jest nowa ulga podatkowa. Zmiany w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych przewidują wprowadzenie ulgi z tytułu zatrudniania żołnierza OT oraz żołnierza AR. Ulga przewiduje możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania kwoty 12 tys. zł, jeśli zatrudniony w ramach stosunku pracy u przedsiębiorcy żołnierz OT lub AR pełni co najmniej rok nieprzerwanie terytorialną służbę wojskową lub służbę w aktywnej rezerwie. Wzrost wysokości ulgi nastąpi z każdym rokiem nieprzerwanego pełnienia służby przez żołnierza OT i AR.
Ponadto ustawa przewiduje zmniejszenie obciążeń pracodawców przez zniesienie obowiązku wypłaty odprawy pracownikowi powołanemu do pełnienia terytorialnej służby wojskowej i zastąpienie tej odprawy świadczeniem początkowym. Wysokość świadczenia będzie wynosić 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale roku poprzedniego.
Kolejnym rozwiązaniem jest promocja przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy OT i AR, w kryteriach wyboru partnerów i dostawców w procesie udzielania zamówienia publicznego. Kryterium jakościowym branym pod uwagę przy udzielaniu zamówienia publicznego może być w szczególności aspekt społeczny. Takim kryterium może więc być zatrudnianie przez podmiot ubiegający się o udzielenie zamówienia publicznego pracowników będących jednocześnie żołnierzami OT i AR. Przewidziane rozwiązanie w przypadkach zamówień o wartości mniejszej niż progi unijne przewiduje możliwość wskazania zatrudniania żołnierza OT, jak również żołnierza AR przez wykonawcę lub podwykonawcę jako kryterium odnoszącego się do aspektów społecznych, jako kryterium jakościowego.
Wejście w życie ustawy
Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Obrony Terytorialnej lub żołnierzy Aktywnej Rezerwy wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w dzienniku Ustaw.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA