Miliony Polaków mają mDowód w aplikacji mObywatel. Jaka jest różnica między mDowodem a e-dowodem?

oprac. Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
smartfon mObywatel telefon mDowód / Miliony Polaków mają mDowód w aplikacji mObywatel. Jaka jest różnica między mDowodem a e-dowodem? / Shutterstock

mDowód to elektroniczny, pełnoprawny dokument tożsamości, który na terenie Polski jest równie ważny co fizyczny dowód osobisty. mDowód jest dostępny w aplikacji mObywatel 2.0. Już 8 milionów Polaków korzysta z tego dokumentu tożsamości.

8 milionów Polaków korzysta z mDowodu

Ministerstwo Cyfryzacji z dumą poinformowało, że już 8 milionów Polaków korzysta z mDowodu w aplikacji mObywatel. To elektroniczny, pełnoprawny dokument tożsamości, który na terenie Polski jest równie ważny co fizyczny dowód osobisty. Oznacza to, że można się nim wylegitymować w urzędach, bankach, na poczcie czy u notariusza. Ten szybki sposób potwierdzania tożsamości za pomocą telefonu i kodu OR ułatwia codzienne życie i oszczędza czas. Sama aplikacja mObywatel oferuje użytkownikom o wiele więcej wartościowych funkcji – jak zastrzeganie numeru PESEL czy możliwość zgłoszenia podejrzanych maili czy stron internetowych.

- mDowód to nie tylko wygodne rozwiązanie, lecz także istotny krok w stronę budowania nowoczesnego, cyfrowego społeczeństwa. To, że już 8 milionów Polek i Polaków korzysta z mDowodu, pokazuje, że chcemy i potrafimy korzystać z nowych technologii, które podnoszą standardy bezpieczeństwa i usprawniają codzienne życie. Naszym celem jest, aby cyfrowa tożsamość była tak samo powszechna, jak fizyczne dokumenty i cieszę się, że coraz więcej Polaków docenia to rozwiązanie – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

mDowód w aplikacji mObywatel

mDowód w aplikacji mObywatel nie jest dowodem osobistym. To odrębny elektroniczny dokument tożsamości z inną serią, numerem i terminem ważności niż tradycyjny dowód. Jest to duże ułatwienie, które pozwala potwierdzać tożsamość w bezpieczny i wygodny sposób za pomocą telefonu.

Z mDowodu w aplikacji mObywatel może skorzystać każdy, kto ma:

  • - ukończone 13 lat,
  • - ważny dowód osobisty, profil zaufany (lub inny akceptowalny środek identyfikacji, na przykład bankowość elektroniczną),
  • - smartfon z systemem operacyjnym Android w wersji 7.0. (lub nowszej) lub z systemem iOS 15 (lub wyższym).

Tradycyjny dowód osobisty jest potrzebny tylko w dwóch sytuacjach: gdy wyjeżdżamy za granicę oraz gdy składamy wniosek o dowód osobisty.

mDowód, tak jak inne elektroniczne dokumenty w mObywatelu, działa także w trybie offline, czyli bez dostępu do internetu. mDowód posiada certyfikat, który jest ważny przez rok (to oznacza, że po roku trzeba go odnowić tak, aby móc nadal korzystać z aplikacji). 

mDowód – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało odpowiedzi na 5 najczęściej zadawanych pytań na temat mDowodu

Co zrobić, żeby mieć mDowód?

1. Pobierz aplikację mObywatel.

2. Zarejestruj się. Dodaj mDowód, potwierdzając swoją tożsamość profilem zaufanym, e-dowodem lub bankowością elektroniczną.

3. Czym różni się e-dowód od mDowodu?

Są to dwa zupełnie inne dokumenty. E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną, czyli wbudowanym, niewidocznym na zewnątrz chipem. E-dowód działa zbliżeniowo, co oznacza, że wystarczy położyć go na czytniku.

mDowód to elektroniczny dokument tożsamości dostępny w aplikacji mObywatel 2.0. Ma on inną serię i numer niż dowód osobisty ale jest pełnoprawnym dokumentem tożsamości. Można go użyć w banku, urzędzie, na poczcie czy u notariusza.

Czy można korzystać z aplikacji bez mDowodu?

Aby zalogować się do aplikacji i z niej korzystać, należy dodać jeden z głównych dokumentów:

  • - mDowód, legitymację szkolną,
  • - legitymację studencką,
  • - Diia.pl.

Bez logowania do aplikacji można jedynie weryfikować dokumenty innych osób.

Czy można zastrzec mDowód?

Nie, natomiast można unieważnić certyfikat mDowodu i w ten sposób zablokować dostęp do usług i dokumentów w aplikacji. Aby to zrobić, należy wybrać „Więcej” z dolnego menu i przejść do zakładki Wydane certyfikaty.

Ponadto w sektorze bankowym istnieje dodatkowa możliwość prewencyjnego zastrzeżenia numeru mDowodu w Systemie Dokumenty Zastrzeżone (DZ). Zastrzeżenie zlecone w jednym banku automatycznie trafi do wszystkich innych uczestników Systemu DZ. Zastrzegać dokumenty można osobiście w dowolnym oddziale swojego banku, a niektóre banki przyjmują zastrzeżenia także telefonicznie (uniwersalny numer +48 828 828 828) lub w aplikacjach czy serwisach online (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości). W wybranych bankach zastrzeżenia przyjmowane są także od osób nieposiadających konta.

Czy mDowód jest uznawany za granicą?

Nie, mDowód nie jest uznawany za granicą. W przyszłości planowane jest dostosowanie aplikacji mObywatel do standardów Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej (European Digital Identity Wallet). Dzięki temu będzie można korzystać z mDowodu również za granicą.

Prawo
Minister Bodnar: czynny żal nie będzie wdrożony wobec tzw. neosędziów
17 paź 2024

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar powiedział 17 października 2024 r., że Komisja Wenecka zaleciła Polsce, by "spotkać się w połowie drogi" w sprawie tzw. neosędziów. Według niego, oceną konkretnych grup sędziów powinna się zająć nowa KRS, co - jego zdaniem - będzie możliwe po wyborach prezydenckich i jej powstaniu, czyli w 2026 roku.

Miliony Polaków mają mDowód w aplikacji mObywatel. Jaka jest różnica między mDowodem a e-dowodem?
17 paź 2024

mDowód to elektroniczny, pełnoprawny dokument tożsamości, który na terenie Polski jest równie ważny co fizyczny dowód osobisty. mDowód jest dostępny w aplikacji mObywatel 2.0. Już 8 milionów Polaków korzysta z tego dokumentu tożsamości.

Prawo jazdy kat. B od 17 lat, zmiany w punktach karnych, więzienie za jazdę w stanie nietrzeźwości i po cofnięciu uprawnień [plany Ministerstwa Infrastruktury]
17 paź 2024

Obniżenia minimalnej granicy wieku do uzyskania prawa jazdy kat. B zakłada jedna z propozycji resortu infrastruktury, która ma poprawić bezpieczeństwo na drodze. Prawo jazdy mógłby uzyskać 17-latek korzystający z uprawnień wyłącznie pod okiem doświadczonego kierowcy.

Wysokość stawek minimalnych podatku od środków transportowych obowiązujących w 2025 r.
17 paź 2024

W Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie w sprawie stawek minimalnych podatku od środków transportowych obowiązujących w 2025 r. W przyszłym roku minimalne stawki będą niższe o ponad 7 proc.

Do 31 października należy opłacić składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie
17 paź 2024

Zbliża się ustawowy termin uregulowania należnych składek za rolników, małżonków i domowników za czwarty kwartał 2024 r. Składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie należy opłacić w terminie do 31 października br.

Wsparcie dla rodzin z trudnościami opiekuńczo-wychowawczymi. Wnioski można składać do 2 grudnia
17 paź 2024

25 mln zł na wsparcie rodzin z trudnościami opiekuńczo-wychowawczymi przeznaczył podlaski urząd marszałkowski. Można już składać wnioski. Na jaki rodzaj wsparcia będzie można liczyć? 

Nie tylko w Warszawie. Strefy czystego transportu także w innych miastach
17 paź 2024

Będzie więcej stref czystego transportu. Miasta powyżej 100 tys. mieszkańców, w których przekraczane są normy zanieczyszczeń dwutlenkiem azotu, będą musiały tworzyć strefy czystego transportu. Takie rozwiązanie przewiduje projekt, którym wkrótce zajmie się rząd. Aktualnie dotyczyłoby to czterech miast: Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Katowic.

ZUS: 317 tys. wniosków o świadczenia z programu Aktywny Rodzic na ponad 322 tys. dzieci. Najpopularniejsze: "aktywnie w żłobku"
17 paź 2024

Od 1 października trwa nabór wniosków do programu Aktywny Rodzic, który obejmuje trzy świadczenia dla rodziców dzieci do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać do ZUS wyłącznie drogą elektroniczną.

Polacy są wielkimi miłośnikami kotów. Zajmujemy drugie miejsce w Europie, wyprzedza nas tylko ten jeden kraj
17 paź 2024

Jesteśmy miłośnikami kotów, co wyraźnie pokazują badania. Okazuje się, że aż 41% polskich gospodarstw domowych posiada co najmniej jednego kota, co czyni nas drugim krajem w Unii Europejskiej pod tym względem. Wyprzedza nas tylko Rumunia, gdzie koty znajdują się w 48% gospodarstw domowych.

Kawa z INFORLEX. Obowiązki dyrektora placówki oświatowej wynikające z „ustawy Kamilka”
16 paź 2024

Dowiedz się jakie będą obowiązki dyrektora placówki oświatowej wynikające z „ustawy Kamilka”. Weź udział w bezpłatnym spotkaniu online z cyklu 𝐊𝐚𝐰a 𝐳 𝐈𝐍𝐅𝐎𝐑𝐋𝐄𝐗, które odbędzie się 24.10.24 o godz. 9:00 online. Dariusz Dwojewski – ekspert prawa pracy i prawa oświatowego, opowie o obowiązkach dyrektora placówki oświatowej wynikające z „ustawy Kamilka”. Podczas wydarzenia ekspert odpowie na pytania: kogo należy weryfikować pod kątem niekaralności, jakie dokumenty musi zebrać pracodawca lub organizator działalności, jakie sankcje grożą za naruszenie tych wymagań, a także co powinny zawierać "standardy ochrony małoletnich". Weź udział w bezpłatnym spotkaniu.

pokaż więcej
Proszę czekać...