REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Miliony Polaków korzystają z tych dokumentów tożsamości. Jaka jest różnica między mDowodem a e-dowodem?

smartfony smartphony telefony telephony smartfon smatphon pokolenie z generacja z zetki zet młodzi młodzież młodociani mDowód e-dowód mObywatel
Miliony Polaków korzystają z tych dokumentów tożsamości. Jaka jest różnica między mDowodem a e-dowodem?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Miliony Polaków korzystają z mDowodu - pełnoprawnego dokumentu tożsamości, który na terenie Polski jest równie ważny co fizyczny dowód osobisty. Także miliony Polaków korzystają z e-dowodów. Jaka jest różnica między nimi?

Miliony Polaków korzystają z mDowodu

REKLAMA

Według Ministerstwa Cyfryzacji już 8 milionów Polaków korzysta z mDowodu w aplikacji mObywatel. To elektroniczny, pełnoprawny dokument tożsamości, który na terenie Polski jest równie ważny co fizyczny dowód osobisty. Oznacza to, że można się nim wylegitymować w urzędach, bankach, na poczcie czy u notariusza. Ten szybki sposób potwierdzania tożsamości za pomocą telefonu i kodu OR ułatwia codzienne życie i oszczędza czas. Sama aplikacja mObywatel oferuje użytkownikom o wiele więcej wartościowych funkcji – jak zastrzeganie numeru PESEL czy możliwość zgłoszenia podejrzanych maili czy stron internetowych.

REKLAMA

- mDowód to nie tylko wygodne rozwiązanie, lecz także istotny krok w stronę budowania nowoczesnego, cyfrowego społeczeństwa. To, że już 8 milionów Polek i Polaków korzysta z mDowodu, pokazuje, że chcemy i potrafimy korzystać z nowych technologii, które podnoszą standardy bezpieczeństwa i usprawniają codzienne życie. Naszym celem jest, aby cyfrowa tożsamość była tak samo powszechna, jak fizyczne dokumenty i cieszę się, że coraz więcej Polaków docenia to rozwiązanie – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

mDowód w aplikacji mObywatel

mDowód w aplikacji mObywatel nie jest dowodem osobistym. To odrębny elektroniczny dokument tożsamości z inną serią, numerem i terminem ważności niż tradycyjny dowód. Jest to duże ułatwienie, które pozwala potwierdzać tożsamość w bezpieczny i wygodny sposób za pomocą telefonu.

Z mDowodu w aplikacji mObywatel może skorzystać każdy, kto ma:

  • - ukończone 13 lat,
  • - ważny dowód osobisty, profil zaufany (lub inny akceptowalny środek identyfikacji, na przykład bankowość elektroniczną),
  • - smartfon z systemem operacyjnym Android w wersji 7.0. (lub nowszej) lub z systemem iOS 15 (lub wyższym).

Tradycyjny dowód osobisty jest potrzebny tylko w dwóch sytuacjach: gdy wyjeżdżamy za granicę oraz gdy składamy wniosek o dowód osobisty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

mDowód, tak jak inne elektroniczne dokumenty w mObywatelu, działa także w trybie offline, czyli bez dostępu do internetu. mDowód posiada certyfikat, który jest ważny przez rok (to oznacza, że po roku trzeba go odnowić tak, aby móc nadal korzystać z aplikacji). 

mDowód – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało odpowiedzi na 5 najczęściej zadawanych pytań na temat mDowodu

Co zrobić, żeby mieć mDowód?

1. Pobierz aplikację mObywatel.

2. Zarejestruj się. Dodaj mDowód, potwierdzając swoją tożsamość profilem zaufanym, e-dowodem lub bankowością elektroniczną.

Czym różni się e-dowód od mDowodu?

Są to dwa zupełnie inne dokumenty. E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną, czyli wbudowanym, niewidocznym na zewnątrz chipem. E-dowód działa zbliżeniowo, co oznacza, że wystarczy położyć go na czytniku.

mDowód to elektroniczny dokument tożsamości dostępny w aplikacji mObywatel 2.0. Ma on inną serię i numer niż dowód osobisty ale jest pełnoprawnym dokumentem tożsamości. Można go użyć w banku, urzędzie, na poczcie czy u notariusza.

Czy można korzystać z aplikacji bez mDowodu?

Aby zalogować się do aplikacji i z niej korzystać, należy dodać jeden z głównych dokumentów:

  • - mDowód, legitymację szkolną,
  • - legitymację studencką,
  • - Diia.pl.

Bez logowania do aplikacji można jedynie weryfikować dokumenty innych osób.

Czy można zastrzec mDowód?

Nie, natomiast można unieważnić certyfikat mDowodu i w ten sposób zablokować dostęp do usług i dokumentów w aplikacji. Aby to zrobić, należy wybrać „Więcej” z dolnego menu i przejść do zakładki Wydane certyfikaty.

Ponadto w sektorze bankowym istnieje dodatkowa możliwość prewencyjnego zastrzeżenia numeru mDowodu w Systemie Dokumenty Zastrzeżone (DZ). Zastrzeżenie zlecone w jednym banku automatycznie trafi do wszystkich innych uczestników Systemu DZ. Zastrzegać dokumenty można osobiście w dowolnym oddziale swojego banku, a niektóre banki przyjmują zastrzeżenia także telefonicznie (uniwersalny numer +48 828 828 828) lub w aplikacjach czy serwisach online (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości). W wybranych bankach zastrzeżenia przyjmowane są także od osób nieposiadających konta.

Czy mDowód jest uznawany za granicą?

Nie, mDowód nie jest uznawany za granicą. W przyszłości planowane jest dostosowanie aplikacji mObywatel do standardów Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej (European Digital Identity Wallet). Dzięki temu będzie można korzystać z mDowodu również za granicą.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA