Projekt nowelizacji ustawy o rzeczach znalezionych. Zmiany dotyczą m.in. znalezionych dokumentów i rzeczy niebezpiecznych dla życia i zdrowia
REKLAMA
REKLAMA
- Zmiany w ustawie o rzeczach znalezionych
- Postępowanie z rzeczami znalezionymi
- Nowelizacja Kodeksu cywilnego
Zmiany w ustawie o rzeczach znalezionych
Projekt nowelizacji ustawy o rzeczach znalezionych oraz ustawy – Kodeks cywilny przewiduje podwyższenie limitu wartości rzeczy znalezionej (obecnie 100 zł), poniżej którego do określonych rzeczy można nie stosować przepisów ustawy o czynnościach właściwego starosty.
REKLAMA
REKLAMA
Ponadto w projekcie przewidziano wprowadzenie norm dotyczących sposobu postępowania z rzeczami znalezionymi będącymi dokumentami i zawierającymi dane osobowe. Projekt zakłada m.in., że po bezskutecznym upływie terminu do ich odebrania przez osobę uprawnioną staną się one własnością powiatu, a właściwy starosta dokona ich zniszczenia. Z czynności zniszczenia trzeba będzie sporządzić protokół.
Projekt nowelizacji wprowadzi ponadto przepisy określające sposób postępowania z rzeczami niebezpiecznymi dla życia i zdrowia, a także uprości procedury m.in. w zakresie sporządzania dokumentów związanych z przyjęciem zawiadomienia o znalezieniu rzeczy oraz z odebraniem rzeczy znalezionej od znalazcy.
Postępowanie z rzeczami znalezionymi
Doprecyzowane zostaną również zasady współdziałania organów w zakresie postępowania z rzeczami znalezionymi. W szczególności chodzi o:
- wydłużenie terminu przechowywania rzeczy przez właściwego zarządcę przed jej oddaniem do właściwego starosty,
- skrócenie ustawowych terminów poszukiwania osób uprawnionych do odbioru rzeczy (m.in. skrócenie czasu terminu publikacji wezwania do odbioru rzeczy na tablicy ogłoszeń z 1 roku do 6 miesięcy),
- przejścia własności rzeczy znalezionej na znalazcę (m.in. rezygnacja z ogłaszania o znalezieniu rzeczy w prasie lokalnej i ogólnopolskiej).
Nowelizacja Kodeksu cywilnego
Projekt ustawy zawiera też propozycję nowelizacji ustawy - Kodeks cywilny. W związku z projektowanym skróceniem terminów na prowadzenie postępowania poszukiwawczego przewiduje się skrócenie:
- do 6 miesięcy (obecnie 1 rok) terminu do odebrania rzeczy przez osobę uprawnioną, którą imiennie wezwano do odbioru rzeczy oraz
- do jednego roku (obecnie 2 lata) terminu do odebrania rzeczy w przypadku, gdy dane osoby uprawionej są nieznane, a wezwania dokonano na tablicy ogłoszeń.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat