Renta rodzinna 2024. ZUS: bez tego wniosku i zaświadczenia nie będzie wypłaty za październik
REKLAMA
REKLAMA
- Dla kogo renta rodzinna?
- Zaświadczenie z uczelni albo szkoły
- Konieczna informacja o przerwaniu lub zakończeniu nauki
Studenci, którzy w pierwszym zaświadczeniu złożonym do ZUS mieli wpisany całkowity okres nauki w szkole wyższej i w trakcie roku akademickiego jej nie przerwali, nie muszą go ponownie składać. Pozostali powinni pamiętać, by ten dokument dostarczyć w odpowiednim terminie, żeby nie przepadła im wypłata renty rodzinnej za dany miesiąc.
Dla kogo renta rodzinna?
Rentę rodzinną może otrzymać m.in. dziecko po śmierci rodzica. Przysługuje do ukończenia przez nie 16. lat - albo do 25. roku życia pod warunkiem, że nadal się kształci. Jeśli urodziny przypadają w trakcie ostatniego roku studiów – wówczas świadczenie przysługuje do końca roku akademickiego.
Jeśli natomiast dziecko stało się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat lub jeszcze w trakcie nauki, a przed 25. rokiem życia, to rentę rodzinną można pobierać bez względu na wiek i kontynuowanie nauki (ważny jest termin na jaki orzeczenie o niezdolności do pracy zostało wydane).
REKLAMA
Zaświadczenie z uczelni albo szkoły
Edukację uczniów i studentów potwierdza zaświadczenie ze szkoły lub uczelni. Zwykle jest wydawane na rok szkolny bądź akademicki albo na programowy czas nauki. ZUS wypłaca rentę rodzinną za okres, który jest wskazany w zaświadczeniu.
Jeżeli uczelnia w pierwszym zaświadczeniu wskaże cały okres nauki (np. pięcioletnie studia), to ZUS będzie wypłacał rentę przez cały ten czas. Może jednak w każdej chwili sprawdzić, czy student faktycznie studiuje. Natomiast, gdy zaświadczenie nie potwierdza całkowitego czasu nauki, należy najpóźniej w ciągu miesiąca od ostatniej wypłaty przesłać do ZUS-u zaświadczenie z uczelni i wniosek o dalszą wypłatę świadczenia.
Wypłata renty rodzinnej przysługuje od miesiąca złożenia wniosku wraz z zaświadczeniem z uczelni potwierdzającym naukę. Student, który złoży zaświadczenie jeszcze w październiku, otrzyma rentę rodzinną za ten miesiąc. Gdy spóźni się i dostarczy dokumenty w listopadzie, to za październik świadczenie nie będzie przysługiwać.
Konieczna informacja o przerwaniu lub zakończeniu nauki
Osoby, które pobierają rentę rodzinną, muszą też pamiętać, aby poinformować ZUS o wcześniejszym przerwaniu lub zakończeniu nauki. Jeżeli tego nie zrobią, renta będzie nadal wypłacana nieuprawnionej osobie. Nienależne świadczenia trzeba będzie zwrócić razem z odsetkami.
Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim
Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat