ZUS uruchomił punkty mobilne – można składać wnioski o świadczenie

Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
mama 4 plus 2024 emerytura matczyna czy można pracować dorabiać warunki dokumenty zus kwota świadczenie interwencyjne / ZUS uruchomił punkty mobilne – można składać wnioski o świadczenie / Emilia Panufnik / Infor.pl

Przedsiębiorcy poszkodowani w powodzi mogą ubiegać się o wsparcie w postaci świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać przez internet, w placówkach ZUS lub w uruchomionych przez ZUS punktach mobilnych.

Świadczenie interwencyjne dla poszkodowanych przedsiębiorców

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, którzy zostali poszkodowani w wyniku powodzi, mogą ubiegać się o przyznanie świadczenia interwencyjnego. Rolą tego świadczenia jest wsparcie dalszego prowadzenia działalności gospodarczej. 

Obsługiwane przez ZUS świadczenie interwencyjne przeznaczone jest dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na 16 września 2024 r. Kierowane jest zarówno do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, w tym wspólników spółek cywilnych, osób prawnych jak i jednostek organizacyjnych niebędących osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną.

Świadczenie interwencyjne przysługuje co do zasady w wysokości wskazanej przez przedsiębiorcę we wniosku. Przedsiębiorca otrzyma świadczenie po spełnieniu warunków

  • jeśli bezpośrednio w wyniku powodzi poniósł szkodę materialną uniemożliwiającą dalsze prowadzenie działalności,
  • jeśli zobowiąże się do prowadzenia działalności gospodarczej przez co najmniej 6 miesięcy od dnia otrzymania świadczenia interwencyjnego oraz
  • jeśli zobowiąże się do utrzymania poziomu zatrudnienia przez 6 miesięcy od 16 września 2024 r.

Wniosek o świadczenie interwencyjne

Przedsiębiorca otrzyma świadczenie interwencyjne po złożeniu wniosku RSI - "Wniosek o świadczenie interwencyjne przeznaczone na wsparcie dalszego prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy poszkodowanego w wyniku powodzi". 

Wniosek o świadczenie można złożyć elektronicznie (Platforma Usług Elektronicznych ZUS/eZUS) w formie pisma ogólnego POG, do którego należy dołączyć wniosek o świadczenie interwencyjne. Wniosek można też złożyć w formie papierowej w dowolnej placówce ZUS lub w punkcie mobilnym.

Przedsiębiorcy, którzy nie mają dostępu do internetu lub potrzebujący wsparcia przy wypełnianiu wniosku, mogą skorzystać z pomocy pracowników ZUS w dowolnej placówce, w tym w punktach mobilnych ZUS.

Składanie wniosków - ZUS uruchomił punkty mobilne

Przedsiębiorcy poszkodowani podczas powodzi mogą składać wnioski o świadczenie interwencyjne w punktach mobilnych. ZUS uruchomił takie punkty w celu usprawnienia obsługi klientów oraz aby wsparcie trafiło do poszkodowanych przedsiębiorców jak najszybciej.

Jak podaje ZUS, przedsiębiorcy będą mogli złożyć wnioski i uzyskać informacje na temat świadczenia interwencyjnego w punktach mobilnych zlokalizowanych w województwie dolnośląskim:

  • Bardo - 15 października, Urząd Miasta i Gminy Bardo, ul. Rynek 2 - godz. 9.00 – 13.00,
  • Kłodzko - 16 października, Kłodzko Urząd Gminy, ul. Okrzei 8A, godz. 9.00 -12.00,
  • Wleń - 16 października,  godz. 9.00-12.00, Urząd Miasta i Gminy Wleń (ratusz), pl. Bohaterów Nysy 7,
  • Bystrzyca Kłodzka - 17 pażdziernika, Urząd Miasta i Gminy Plac Wolności 1, godz.  10.00 -13.00,
  • Świdnica - 17 października, Urząd Gminy, ul. Głowackiego 4, godz. 9.00 – 12.00,
  • Stronie Śląskie - 18 października, Urząd Miasta, ul.Kościuszki 55, godz. 9.00 – 14.00,
  • Lądek Zdrój - 18 października, Centrum Kultury i Rekreacji, plac Staromłyński 5, godz. 9.00 -14.00,
  • Lubawka - 25 października, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej , 58-240 Lubawka, ul. Dworcowa 33, godz. 9.00 – 13.00.

Ponadto w województwie opolskim punkt mobilny zlokalizowany będzie w Głuchołazach - 15 i 18 października, w godzinach od 9.00 do 13.00, w Centrum Informacji Turystycznej, Plac Basztowy 4a.

Prawo
Świadczenie pielęgnacyjne czy emerytura. Czy opiekun ma prawo wyboru?
15 paź 2024

W sytuacji, gdy emerytura oraz świadczenie pielęgnacyjne mogą się okazać podstawowym źródłem wsparcia finansowego dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami, pojawia się pytanie: czy możliwe jest połączenie tych dwóch form pomocy? Czy opiekunowie mogą jednocześnie korzystać z emerytury oraz świadczenia pielęgnacyjnego? 

Student nie dostanie renty rodzinnej bez tego wniosku i zaświadczenia
15 paź 2024

Studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS tylko do 31 października mogą dostarczyć zaświadczenia z uczelni o kontynuowaniu nauki do wniosku o dalszą wypłatę świadczenia. Jeśli tego nie zrobią, nie dostaną pieniędzy za ten miesiąc.

Komisja Wenecka: nie można automatycznie usunąć wszystkich sędziów powołanych w Polsce po 2018 r. [Treść opinii] Możliwa tylko indywidualna weryfikacja przez organ niezależny od rządu
15 paź 2024

Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego, oceniła, że nie można, bez indywidualnej oceny, usunąć wszystkich sędziów powołanych wadliwie w Polsce po 2018 roku. To główna konkluzja opinii przyjętej 12 października 2024 r. podczas obrad w Wenecji i opublikowanej 14 października 2024 r. wieczorem. Publikujemy odnośnik do pełnej wersji tej opinii.

5 000 złotych dla Kół Gospodyń Wiejskich. Wnioski o wypłatę środków trzeba złożyć do 29 listopada 2024 r.
15 paź 2024

Koła Gospodyń Wiejskich (KGW) mogą ubiegać się o wsparcie finansowe w wysokości 5 tysięcy złotych w ramach tzw. bonusu frekwencyjnego. Nowelizacja rozporządzenia, która weszła w życie 19 października 2024 r., zmieniła zasady przyznawania tej formy dofinansowania. Wnioski można składać do 29 listopada 2024 r., a środki mają zostać wypłacone do 31 grudnia 2024 r. 

ZUS uruchomił punkty mobilne – można składać wnioski o świadczenie
15 paź 2024

Przedsiębiorcy poszkodowani w powodzi mogą ubiegać się o wsparcie w postaci świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać przez internet, w placówkach ZUS lub w uruchomionych przez ZUS punktach mobilnych.

Kobieta poszukiwana od 6 lat listem gończym za niepłacenie alimentów została złapana
15 paź 2024

Po 6 latach udało się złapać poszukiwaną listem gończym. Kobieta uchylała się od płacenia alimentów. Została zatrzymana przez żagańską policję. 

Bon senioralny od 2026 roku. Dla kogo? Ile? Jakie limity przychodu? Gdzie składać wniosek?
15 paź 2024

Opublikowano wreszcie zapowiadany już wcześniej przez obecny rząd projekt ustawy o bonie senioralnym. Bon ten ma przysługiwać od 2026 roku aktywnym zawodowo zstępnym (dzieciom, wnukom, prawnukom) osoby w wieku 75 lat lub więcej, która potrzebuje wsparcia w codziennym życiu. Maksymalna kwota bonu wyniesie 2150 zł na osobę. Przyznanie i wypłata tego bonu nastąpi tylko wtedy, gdy dochody zarówno osoby starszej, jak i jej potomków nie przekroczą określonych limitów przychodów.

Nowa płaca minimalna - powiązana z przeciętnym wynagrodzeniem, a także z wynagrodzeniem zasadniczym
15 paź 2024

Pojawią się istotne zmiany w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowe regulacje zakładają bowiem m.in. powiązanie płacy minimalnej z przeciętnym wynagrodzeniem, a także z wynagrodzeniem zasadniczym. Zmiany dotyczą także przepisów w zakresie minimalnej stawki godzinowej.

Rzecznik MŚP: Świadczenie interwencyjne nie dla wszystkich poszkodowanych przedsiębiorców?
15 paź 2024

Agnieszka Majewska, Rzecznik MŚP, apeluje o zapewnienie wsparcia wszystkim poszkodowanym w wyniku powodzi firmom. Przepisy dotyczące świadczenia interwencyjnego mogą uniemożliwić skorzystanie z tego rozwiązania wielu podmiotom dotkniętym klęską żywiołową.

Marsz Niepodległości nie przejdzie przez Warszawę 11 listopada? Ratusz nie wydał pozwolenia
15 paź 2024

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości nie dostało w tym roku pozwoleń od ratusza na zorganizowanie 11 listopada na trasie od ronda Dmowskiego do Stadionu Narodowego. 

pokaż więcej
Proszę czekać...