Wsparcie dla pracodawców zatrudniających żołnierzy. Ustawa czeka na podpis prezydenta
REKLAMA
REKLAMA
- Ustawa wspierająca przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy
- Ulga podatkowa dla przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy
- Preferencje przy zamówieniach publicznych
- Zwolnienie z obowiązku wypłaty odprawy żołnierzom
- Co dalej z ustawą
Ustawa wspierająca przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy
W dniu 10 października 2025 r. senatorowie przyjęli bez poprawek ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Obrony Terytorialnej lub żołnierzy Aktywnej Rezerwy, która wprowadza:
REKLAMA
- preferencje podatkowe dla przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy WOT i aktywnej rezerwy,
- świadczenie początkowe dla żołnierzy WOT z budżetu państwa zamiast dotychczasowej odprawy wypłacanej przez przedsiębiorców.
Ulga podatkowa dla przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy
REKLAMA
Nowelizacja kilku ustaw zakłada, że ulga podatkowa dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają żołnierzy WOT lub aktywnej rezerwy, ma obowiązywać na każdego zatrudnionego żołnierza, a jej wysokość uzależniona będzie od okresu zatrudnienia żołnierzy.
W ustawie przyjęto, że jeżeli żołnierz pełni nieprzerwanie co najmniej przez rok służbę, to pracodawca może odliczyć 12 tys. zł od podstawy opodatkowania. Wysokość ulgi rośnie z każdym rokiem nieprzerwanego pełnienia służby przez żołnierza. Maksymalna ulga ma wynosić 24 tys. zł, jeżeli staż służby wynosi co najmniej 5 lat.
Preferencje przy zamówieniach publicznych
Ustawa przewiduje wsparcie dla przedsiębiorców ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego. Przedsiębiorcy, którzy do realizacji zamówienia publicznego będą zatrudniać żołnierzy obrony terytorialnej lub aktywnej rezerwy, będą mogli skorzystać z preferencyjnego potraktowania.
Zwolnienie z obowiązku wypłaty odprawy żołnierzom
Przedsiębiorcy zatrudniający żołnierzy obrony terytorialnej powoływanych po raz pierwszy do służby wojskowej mają zostać zwolnieni z obowiązku wypłaty im odprawy w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia. Zamiast tego ma być wypłacane przez jednostkę wojskową świadczenie początkowe w wysokości 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale roku poprzedniego.
Świadczenie ma przysługiwać po odbyciu szkolenia podstawowego przez żołnierza.
Co dalej z ustawą
Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Obrony Terytorialnej lub żołnierzy Aktywnej Rezerwy trafi teraz do prezydenta. Ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Ustawa będzie stosowana do dochodów osiągniętych od 1 stycznia 2025 r.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA