Ile dni urlopu na żądanie w roku 2025?
REKLAMA
REKLAMA
- Ile dni urlopu na żądanie w roku 2025?
- Urlop na żądanie a powódź 2024 r.
- Zwolnienie z powodu działania siły wyższej
Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik ma prawo do wypoczynku, który zapewniają przepisy o czasie pracy, dniach wolnych od pracy oraz o urlopach wypoczynkowych. Kodeks pracy reguluje także dni urlopu na żądanie.
REKLAMA
Ile dni urlopu na żądanie w roku 2025?
Urlop na żądanie jest urlopem, który pracownik może wykorzystać w nagłych wypadkach. Pracownik nie musi tłumaczyć się pracodawcy czemu występuje z wnioskiem o wykorzystanie urlopu na żądanie. Pracodawca obowiązany jest udzielić pracownikowi – na jego żądanie i w terminie przez niego wskazanym – nie więcej niż cztery dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik musi zgłosić wykorzystanie urlopu na żądanie najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Urlop na żądanie jest traktowany jak urlop wypoczynkowy, więc pracownik otrzymuje 100 procent wynagrodzenia. Łączny wymiar urlopu wykorzystanego przez danego pracownika nie może przekroczyć w roku kalendarzowym czterech dni, niezależnie od liczby pracodawców, z którymi pracownik pozostaje w danym roku w kolejnych stosunkach pracy.
Urlop na żądanie a powódź 2024 r.
Od soboty, 5 października zaczęły obowiązywać szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi. Nowelizacja wprowadziła dodatkowe cztery dni urlopu na żądanie dla pracowników dotkniętych powodzią. Nowelizacja dodaje art. 8a, który stanowi, że pracodawca jest obowiązany do udzielenia na żądanie pracownika zamieszkującego na terenie obszaru wskazanego w wykazie gmin lub miejscowości poszkodowanych w wyniku wystąpienia powodzi w okresie wskazanym w tych przepisach w ramach przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego nie więcej niż osiem dni urlopu wypoczynkowego, w terminie wskazanym przez pracownika. Pracownik musi zgłosić wykorzystanie urlopu na żądanie najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. W noweli dodano, że w takim przypadku art. 1672 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy nie stosuje się. W nowelizacji doprecyzowano, że warunki lub okres stosowania rozwiązań określonych w rozdziale 2 lub termin na dokonanie określonych w rozdziale 2 czynności, nie dłuższy niż 12 miesięcy – w przypadku gdy określenia takich warunków lub takiego okresu lub terminu wymagają przepisy rozdziału 2.
Zwolnienie z powodu działania siły wyższej
Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej przysługuje w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w ciągu roku kalendarzowego. Nie przechodzi na kolejny rok. Można z niego skorzystać w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika. Pracownik korzystający ze zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej może liczyć na wynagrodzenie w wysokości połowy wynagrodzenia. Pracodawca jest obowiązany udzielić zwolnienia od pracy. Jednakże, to pracownik musi wystąpić z wnioskiem o udzielenie zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej. Wniosek należy złożyć najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia.
USTAWA z dnia 1 października 2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw (Poz. 1473)
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U.2023.0.1465 t.j)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat