ZUS: Świadczenie interwencyjne. [Wnioski] można składać od 5 października
REKLAMA
REKLAMA
- Świadczenie interwencyjne: dla kogo
- Świadczenie interwencyjne: wniosek
- Świadczenie interwencyjne: kwota
- Świadczenie interwencyjne: warunki
W piątek, 4 października Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że jest przygotowany do obsługi świadczenia interwencyjnego. Wnioski można będzie składać od soboty, 5 października. Świadczenie interwencyjne jest wsparciem finansowym dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi.
REKLAMA
Świadczenie interwencyjne: dla kogo
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, którzy zostali poszkodowani w wyniku powodzi, mogą ubiegać się o przyznanie świadczenia interwencyjnego. Rolą tego świadczenia jest wsparcie dalszego prowadzenia działalności gospodarczej – przekazał rzecznik ZUS Wojciech Dąbrówka. Zaznaczył, że obsługiwane przez ZUS świadczenie przeznaczone jest dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na 16 września 2024 r. W przesłanym komunikacie wskazano, że świadczenie to kierowane jest zarówno do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, w tym wspólników spółek cywilnych, osób prawnych jak i jednostek organizacyjnych niebędących osobą prawną (której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną).
Świadczenie interwencyjne: wniosek
Świadczenie interwencyjne będzie przyznawane na wniosek. By je otrzymać, należy złożyć wniosek RSI - "Wniosek o świadczenie interwencyjne przeznaczone na wsparcie dalszego prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy poszkodowanego w wyniku powodzi". Wniosek można złożyć zarówno drogą elektroniczną przez PUE ZUS/eZUS lub w formie papierowej w dowolnej placówce ZUS lub w punkcie mobilnym. Wniosek w formie interaktywnego formularza będzie dostępny na stronie www.zus.pl. Dąbrówka przypomniał, że przedsiębiorcy, którzy nie mają dostępu do internetu, lub potrzebują wsparcia przy wypełnieniu wniosku mogą skorzystać z pomocy pracowników ZUS w dowolnej placówce, w tym w punktach mobilnych Zakładu. Świadczenie przysługuje co do zasady w wysokości wskazanej przez przedsiębiorcę we wniosku - dodał rzecznik ZUS. Należy pamiętać, że kwota tego świadczenia nie może być wyższa niż wysokość szkody określonej w art. 22a ust. 2 pkt 1.
Świadczenie interwencyjne: kwota
REKLAMA
Świadczenie przysługuje w wysokości wskazanej przez przedsiębiorcę. Kwota ta nie może jednak przekroczyć poniesionej szkody, która została ustalona zgodnie ze sposobem wskazanym na wniosku oraz maksymalnej kwoty świadczenia, która będzie określona w rozporządzeniu. Kwotę świadczenia można ustalić na dwa sposoby. kwota ta może stanowić iloczyn liczby ubezpieczonych zgłoszonych do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych, obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, wyłącznie ubezpieczenia zdrowotnego na dzień złożenia wniosku albo 16 września 2024 r. i kwoty, która będzie wskazana w rozporządzeniu lub średniomiesięcznego przychodu uzyskanego z prowadzenia działalności gospodarczej w 2023 r. oraz współczynnika, który będzie określony w rozporządzeniu.
Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk poinformował, że przedsiębiorcy będą mogli liczyć na pomoc w wysokości 16 tys. zł na każdego zgłoszonego do ubezpieczenia w ZUS lub równowartość 75 proc. średniomiesięcznego przychodu osiągniętego rok wcześnie. Pierwszy sposób, to liczba osób ubezpieczonych w firmie razy kwota 16 tys. zł i to będzie suma do wypłaty. Drugi sposób, to 75 proc. średniomiesięcznego przychodu za ubiegły rok. Wybór należy do przedsiębiorców. Z mojej rozmowy z prezesem ZUS wynika, że wystarczy od 7 do 14 dni, aby ta pomoc została udzielona i przedsiębiorcy mogą uruchamiać proces przywracania swojej działalności gospodarczej - wytłumaczył Paszyk.
Świadczenie interwencyjne: warunki
Przedsiębiorca otrzyma świadczenie interwencyjne po spełnieniu określonych warunków. Przedsiębiorca otrzyma je jeśli bezpośrednio w wyniku powodzi poniósł szkodę materialną uniemożliwiającą dalsze prowadzenie działalności. Ponadto przedsiębiorca musi się zobowiązać do prowadzenia działalności gospodarczej przez co najmniej 6 miesięcy od dnia otrzymania świadczenia interwencyjnego oraz do utrzymania poziomu zatrudnienia przez 6 miesięcy od 16 września 2024 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat